Jämijärven Liiketalo Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ikaalinen, rekisteröity vuonna 1983. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 234 t€ ja liikevoitto 183 t€; omavaraisuusaste 72,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 229 t€ ja tuloverot 47 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 234 t€ | 232 t€ | 213 t€ | 195 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,8 % | 8,8 % | 9,2 % | – |
| Käyttökate | 173 t€ | 197 t€ | 182 t€ | 143 t€ |
| Käyttökate-% | 74,0 % | 84,8 % | 85,1 % | 73,4 % |
| Liikevoitto | 183 t€ | 185 t€ | 169 t€ | 122 t€ |
| Liikevoitto-% | 78,1 % | 79,7 % | 79,1 % | 62,5 % |
| Tilikauden tulos | 136 t€ | 233 t€ | 253 t€ | -59 t€ |
| Omavaraisuusaste | 72,6 % | 77,2 % | 81,5 % | 86,8 % |
| Quick ratio | 3,21 | 3,80 | 4,53 | 6,13 |
| Current ratio | 3,21 | 3,80 | 4,53 | 6,13 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 281,9 % | 224,9 % | 179,3 % | 123,5 % |
| Oman pääoman tuotto | 7,8 % | 13,2 % | 15,0 % | -3,7 % |
| Taseen loppusumma | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 92 t€ | 324 t€ | 737 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 234 t€ | 232 t€ | 213 t€ | 195 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 624 € | 402 € | 1 122 € | 48 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 707 € | -12 t€ | -13 t€ | -21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 43 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -100 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 183 t€ | 185 t€ | 169 t€ | 122 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 9 525 € | 89 t€ | 107 t€ | -132 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 173 t€ | 275 t€ | 275 t€ | -9 904 € |
| Tuloverot | 37 t€ | -42 t€ | -22 t€ | -49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 136 t€ | 233 t€ | 253 t€ | -59 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 296 t€ | 305 t€ | 337 t€ | 350 t€ |
| Saamiset | 36 t€ | 18 t€ | 10 t€ | 1 590 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 92 t€ | 324 t€ | 737 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Vastaavaa | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 659 t€ | 522 t€ | 382 t€ | 241 t€ |
| Vieras pääoma | 659 t€ | 522 t€ | 382 t€ | 241 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 234 t€ | 232 t€ | 213 t€ | 195 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 1 624 € | 402 € | 1 122 € | 48 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 707 € | -12 t€ | -13 t€ | -21 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 43 t€ | -36 t€ | -33 t€ | -100 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 183 t€ | 185 t€ | 169 t€ | 122 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 9 525 € | 89 t€ | 107 t€ | -132 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 173 t€ | 275 t€ | 275 t€ | -9 904 € |
| Tuloverot | 37 t€ | -42 t€ | -22 t€ | -49 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 136 t€ | 233 t€ | 253 t€ | -59 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 296 t€ | 305 t€ | 337 t€ | 350 t€ |
| Saamiset | 36 t€ | 18 t€ | 10 t€ | 1 590 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 40 t€ | 92 t€ | 324 t€ | 737 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,1 M€ | 2,0 M€ | 1,7 M€ | 1,5 M€ |
| Vastaavaa | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 1,8 M€ | 1,8 M€ | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 659 t€ | 522 t€ | 382 t€ | 241 t€ |
| Vieras pääoma | 659 t€ | 522 t€ | 382 t€ | 241 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 9 707 € | -12 t€ | -13 t€ | -21 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 101 t€ | 110 t€ | 122 t€ | 135 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,4 M€ | 1,6 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 36 t€ | 18 t€ | 10 t€ | 1 590 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 640 t€ | 519 t€ | 378 t€ | 233 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 173 € | 3 170 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 36 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 1 564 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 139 € | 108 t€ | 126 t€ | 55 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 414 € | -65 t€ | -245 t€ | -274 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 3 100 € | 1 903 € | 4 159 € | 8 649 € |
| Muut arvopaperit | – | 0 € | 187 t€ | 739 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,2 M€ | 0 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ | 15 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0 € | 2 083 € | 5 249 € | 8 415 € |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | 11 t€ | 65 t€ | 171 t€ | -236 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 16 t€ | 606 € | 0 € | – |
| Rahoitusarvopaperit | 2,0 M€ | 1,9 M€ | 1,4 M€ | 739 t€ |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 0 € | -20 t€ | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 136 t€ | 233 t€ | 253 t€ | -59 t€ |
| Sijoitukset | 195 t€ | 195 t€ | 215 t€ | 215 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 81 € | 4 € | 1 € | 26 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 82 t€ | 88 t€ | 94 t€ | 101 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 1 508 € | 832 € | 54 t€ | 49 t€ |
| Vastattavaa | 2,4 M€ | 2,3 M€ | 2,1 M€ | 1,8 M€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 195 t€ | 195 t€ | 215 t€ | 215 t€ |
| Koneet ja kalusto | 4 457 € | 5 943 € | 7 924 € | 11 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Jämijärven Liiketalo Oy kuuluu toimialaluokassa asuntojen vuokraus ylimpään 10 %:iin (1362 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 9 263 €, 25-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Ikaalinen
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta