Lentiiran Lomakylä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kuhmo, rekisteröity vuonna 1987. Tilikaudella, joka päättyi 31.1.2024, liikevoitto -8 597 €; omavaraisuusaste 53,8 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 470 € vuosina 2024–2024; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -8,8 % | -11,9 % | – |
| Bruttotulos | 151 t€ | 166 t€ | 189 t€ |
| Käyttökate | 5 807 € | 25 t€ | 6 038 € |
| Liikevoitto | -8 597 € | 9 003 € | -7 690 € |
| Tilikauden tulos | -9 437 € | 7 082 € | -9 029 € |
| Henkilöstökulut | 61 t€ | 47 t€ | 76 t€ |
| Omavaraisuusaste | 53,8 % | 57,9 % | 51,5 % |
| Quick ratio | 0,77 | 0,92 | 1,54 |
| Current ratio | 0,79 | 0,93 | 1,55 |
| Oman pääoman tuotto | -8,2 % | 5,5 % | -7,1 % |
| Taseen loppusumma | 237 t€ | 254 t€ | 275 t€ |
| Oma pääoma | 115 t€ | 129 t€ | 128 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 13 t€ | 32 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 151 t€ | 166 t€ | 189 t€ |
| Henkilöstökulut | -61 t€ | -47 t€ | -76 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -14 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -85 t€ | -94 t€ | -107 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -8 597 € | 9 003 € | -7 690 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 319 € | -4 264 € | -3 729 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -13 t€ | 4 740 € | -11 t€ |
| Tuloverot | 1 300 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 437 € | 7 082 € | -9 029 € |
Tase
| 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 198 t€ | 208 t€ | 181 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 812 € | 570 € | 628 € |
| Saamiset | 26 t€ | 34 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 13 t€ | 32 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 39 t€ | 47 t€ | 94 t€ |
| Vastaavaa | 237 t€ | 254 t€ | 275 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 115 t€ | 129 t€ | 128 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 8 345 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 64 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 50 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 113 t€ | 115 t€ | 134 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (51)
| 31.1.2024 | 31.1.2023 | 31.1.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 151 t€ | 166 t€ | 189 t€ |
| Henkilöstökulut | -61 t€ | -47 t€ | -76 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -14 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -85 t€ | -94 t€ | -107 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -8 597 € | 9 003 € | -7 690 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -4 319 € | -4 264 € | -3 729 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -13 t€ | 4 740 € | -11 t€ |
| Tuloverot | 1 300 € | 0 € | – |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 437 € | 7 082 € | -9 029 € |
| Pysyvät vastaavat | 198 t€ | 208 t€ | 181 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 812 € | 570 € | 628 € |
| Saamiset | 26 t€ | 34 t€ | 61 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 12 t€ | 13 t€ | 32 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 39 t€ | 47 t€ | 94 t€ |
| Vastaavaa | 237 t€ | 254 t€ | 275 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 67 t€ | 67 t€ | 67 t€ |
| Oma pääoma | 115 t€ | 129 t€ | 128 t€ |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 8 345 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 64 t€ | 64 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 49 t€ | 50 t€ | 61 t€ |
| Vieras pääoma | 113 t€ | 115 t€ | 134 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 732 € | 2 187 € | 2 796 € |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 7 576 € | 13 t€ | 2 291 € |
| Vastattavaa | 237 t€ | 254 t€ | 275 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 64 t€ | 64 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 26 t€ | 34 t€ | 61 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 1 702 € | 2 684 € | 2 782 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 60 € | 18 € | 1 € |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | 2 179 € | 2 343 € | 2 389 € |
| Koneet ja kalusto | 25 t€ | 28 t€ | 33 t€ |
| Ylikurssirahasto | 75 € | 75 € | 75 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 57 t€ | 55 t€ | 69 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 9 893 € | 11 t€ | 14 t€ |
| Palkat ja palkkiot | -51 t€ | -39 t€ | -63 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | – | 0 € | 64 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 22 t€ | 21 t€ | 14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -9 437 € | 7 082 € | -9 029 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -4 519 € | -4 282 € | -4 089 € |
| Eläkekulut | -8 381 € | -6 294 € | -10 t€ |
| Muut henkilösivukulut | -1 745 € | -1 326 € | -2 159 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 1 998 € | 9 982 € | 44 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 123 t€ | 129 t€ | 34 t€ |
| Poistoero | 8 345 € | 11 t€ | 13 t€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 140 € | 0 € | 360 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 198 t€ | 208 t€ | 181 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 812 € | 570 € | 628 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 21 t€ | 22 t€ | 34 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 709 € | 33 € | 0 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 5 266 € | 2 639 € | 7 558 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -14 t€ | -16 t€ | -14 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Kuhmo
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta