Ab Häggblom Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 1981. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 118 t€; omavaraisuusaste 95,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 66 t€ ja tuloverot 13 t€.
Pietarsaari: 5 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihdon muutos | -43,1 % | 5,0 % | -10,0 % | -2,6 % | 9,0 % | – |
| Bruttotulos | 417 t€ | 733 t€ | 698 t€ | 776 t€ | 796 t€ | 731 t€ |
| Käyttökate | 101 t€ | 88 t€ | 57 t€ | 110 t€ | 93 t€ | 45 t€ |
| Liikevoitto | 118 t€ | 70 t€ | 38 t€ | 90 t€ | 73 t€ | 27 t€ |
| Tilikauden tulos | 87 t€ | 53 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 58 t€ | 21 t€ |
| Henkilöstökulut | -167 t€ | 476 t€ | 475 t€ | 501 t€ | 553 t€ | 543 t€ |
| Omavaraisuusaste | 95,3 % | 72,9 % | 69,9 % | 64,6 % | 58,9 % | 53,2 % |
| Quick ratio | 2,85 | 0,77 | 1,00 | 1,17 | 1,08 | 0,91 |
| Current ratio | 4,35 | 0,95 | 1,25 | 1,39 | 1,30 | 1,16 |
| Oman pääoman tuotto | 15,0 % | 10,0 % | 5,6 % | 13,6 % | 12,7 % | 5,0 % |
| Taseen loppusumma | 613 t€ | 722 t€ | 721 t€ | 782 t€ | 786 t€ | 793 t€ |
| Oma pääoma | 584 t€ | 527 t€ | 504 t€ | 506 t€ | 460 t€ | 422 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 75 t€ | 64 t€ | 77 t€ | 66 t€ | 50 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 417 t€ | 733 t€ | 698 t€ | 776 t€ | 796 t€ | 731 t€ |
| Henkilöstökulut | 167 t€ | -476 t€ | -475 t€ | -501 t€ | -553 t€ | -543 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 115 t€ | -169 t€ | -166 t€ | -165 t€ | -151 t€ | -143 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 118 t€ | 70 t€ | 38 t€ | 90 t€ | 73 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 762 € | -3 262 € | -3 118 € | -4 466 € | -4 835 € | -5 552 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 66 t€ | 35 t€ | 86 t€ | 68 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -13 t€ | -7 103 € | -17 t€ | -9 888 € | -3 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 87 t€ | 53 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 58 t€ | 21 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 515 t€ | 541 t€ | 551 t€ | 569 t€ | 587 t€ | 604 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 34 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 47 t€ | 73 t€ | 72 t€ | 103 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 75 t€ | 64 t€ | 77 t€ | 66 t€ | 50 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 98 t€ | 181 t€ | 170 t€ | 213 t€ | 199 t€ | 189 t€ |
| Vastaavaa | 613 t€ | 722 t€ | 721 t€ | 782 t€ | 786 t€ | 793 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 584 t€ | 527 t€ | 504 t€ | 506 t€ | 460 t€ | 422 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 473 € | 4 438 € | 81 t€ | 123 t€ | 173 t€ | 208 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 191 t€ | 136 t€ | 153 t€ | 153 t€ | 163 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 196 t€ | 217 t€ | 277 t€ | 326 t€ | 371 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttotulos | 417 t€ | 733 t€ | 698 t€ | 776 t€ | 796 t€ | 731 t€ |
| Henkilöstökulut | 167 t€ | -476 t€ | -475 t€ | -501 t€ | -553 t€ | -543 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 17 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 115 t€ | -169 t€ | -166 t€ | -165 t€ | -151 t€ | -143 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 118 t€ | 70 t€ | 38 t€ | 90 t€ | 73 t€ | 27 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 7 762 € | -3 262 € | -3 118 € | -4 466 € | -4 835 € | -5 552 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 110 t€ | 66 t€ | 35 t€ | 86 t€ | 68 t€ | 21 t€ |
| Tuloverot | 23 t€ | -13 t€ | -7 103 € | -17 t€ | -9 888 € | -3 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 87 t€ | 53 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 58 t€ | 21 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 515 t€ | 541 t€ | 551 t€ | 569 t€ | 587 t€ | 604 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 34 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
| Saamiset | 47 t€ | 73 t€ | 72 t€ | 103 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17 t€ | 75 t€ | 64 t€ | 77 t€ | 66 t€ | 50 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 98 t€ | 181 t€ | 170 t€ | 213 t€ | 199 t€ | 189 t€ |
| Vastaavaa | 613 t€ | 722 t€ | 721 t€ | 782 t€ | 786 t€ | 793 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Oma pääoma | 584 t€ | 527 t€ | 504 t€ | 506 t€ | 460 t€ | 422 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 6 473 € | 4 438 € | 81 t€ | 123 t€ | 173 t€ | 208 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 22 t€ | 191 t€ | 136 t€ | 153 t€ | 153 t€ | 163 t€ |
| Vieras pääoma | 29 t€ | 196 t€ | 217 t€ | 277 t€ | 326 t€ | 371 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 389 t€ | 400 t€ | 412 t€ | 424 t€ | 437 t€ | 451 t€ |
| Sijoitukset | 103 t€ | 109 t€ | 103 t€ | 103 t€ | 103 t€ | 123 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 55 € | 54 € | 52 € | 0 € | 5 € | 1 € |
| Lyhytaikaiset muut velat | 5 132 € | 38 t€ | 45 t€ | 55 t€ | 50 t€ | 52 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 406 t€ | 383 t€ | 385 t€ | 346 t€ | 311 t€ | 310 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0 € | 9 156 € | 11 t€ | 2 054 € | 551 € | 6 091 € |
| Pitkäaikaiset saamiset | 47 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 925 € | 7 548 € | 6 203 € | 4 993 € | 2 307 € | 18 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 361 € | 64 t€ | 61 t€ | 101 t€ | 99 t€ | 93 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 87 t€ | 53 t€ | 28 t€ | 69 t€ | 58 t€ | 21 t€ |
| Pitkäaikaiset lainasaamiset | 47 t€ | 0 € | – | – | – | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 416 € | 73 t€ | 72 t€ | 103 t€ | 99 t€ | 99 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 2 125 € | -3 601 € | -3 510 € | -4 805 € | -5 205 € | -6 352 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 412 t€ | 433 t€ | 448 t€ | 466 t€ | 484 t€ | 481 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 148 t€ | -412 t€ | -426 t€ | -429 t€ | -472 t€ | -471 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 16 t€ | 76 t€ | 73 t€ | 82 t€ | 85 t€ | 84 t€ |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 0 € | 4 596 € | 4 596 € | 4 596 € | 4 596 € | 4 596 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | – | 0 € | 100 € |
| Vastattavaa | 613 t€ | 722 t€ | 721 t€ | 782 t€ | 786 t€ | 793 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 2 € | 279 € | 276 € | 279 € | 291 € | 289 € |
| Muut henkilösivukulut | 3 178 € | -6 520 € | -9 020 € | -8 527 € | -11 t€ | -10 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 6 473 € | 4 438 € | 81 t€ | 123 t€ | 173 t€ | 208 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 23 t€ | 29 t€ | 34 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 29 t€ |
| Koneet ja kalusto | 0 € | 3 723 € | 1 570 € | 2 094 € | 1 187 € | 1 583 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 5 698 € | 0 € | – | – | – | – |
| Muu vaihto-omaisuus | 34 t€ | 33 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 34 t€ | 40 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 17 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -19 t€ | -20 t€ | -19 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 70 t€ | 12 t€ | 11 t€ | 10 t€ | 9 604 € |
| Arvonkorotusrahasto | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 82 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 103 t€ | 104 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 98 t€ | 118 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | – | – | – | 0 € | 5 400 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 60 € | 60 € | 116 € | 60 € | 79 € | 511 € |
| Eläkekulut | 16 t€ | -57 t€ | -39 t€ | -63 t€ | -71 t€ | -61 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab Häggblom Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta ylimpään neljännekseen (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€, 3,0-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.