Ab Don Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 1981. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 60 t€ ja liikevoitto 21 t€; omavaraisuusaste 97,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 12 t€ ja tuloverot 2 326 €.
Pietarsaari: 4 uutta yritystä 30 päivässä
- Newforce AbMaa- ja vesirakentamiseen erikoistunut rakennustoiminta
- Holmgren Yhtiöt OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Dentfix AbHammaslääkäripalvelut
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 60 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 0 € | 25 t€ | 24 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 50,0 % | -9,1 % | – | -100,0 % | 4,1 % | – |
| Käyttökate | 21 t€ | 12 t€ | 11 t€ | -822 € | 7 453 € | 5 068 € |
| Käyttökate-% | 34,3 % | 29,0 % | 25,4 % | – | 29,8 % | 21,1 % |
| Liikevoitto | 21 t€ | 12 t€ | 11 t€ | -822 € | 7 453 € | 5 068 € |
| Liikevoitto-% | 34,3 % | 29,0 % | 25,4 % | – | 29,8 % | 21,1 % |
| Tilikauden tulos | 16 t€ | 9 304 € | 8 957 € | -812 € | 5 963 € | 3 583 € |
| Omavaraisuusaste | 97,6 % | 97,6 % | 99,4 % | 100,0 % | 100,0 % | 99,4 % |
| Quick ratio | 20,51 | 8,24 | 7,46 | – | 77488,68 | 24,35 |
| Current ratio | 42,50 | 41,61 | 167,87 | – | 452996,88 | 166,67 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 3,8 % | 6,6 % | 1,6 % | – | 0,0 % | 4,2 % |
| Oman pääoman tuotto | 17,4 % | 8,6 % | 7,4 % | -0,6 % | 3,9 % | 2,1 % |
| Taseen loppusumma | 96 t€ | 111 t€ | 121 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 169 t€ |
| Oma pääoma | 94 t€ | 108 t€ | 120 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 168 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 6 395 € | 2 789 € | 4 520 € | 23 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 60 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 0 € | 25 t€ | 24 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 39 t€ | -27 t€ | -32 t€ | 0 € | -17 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 733 € | -1 317 € | -856 € | -822 € | -826 € | -743 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 12 t€ | 11 t€ | -822 € | 7 453 € | 5 068 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 91 € | 26 € | -174 € | 10 € | 0 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 12 t€ | 11 t€ | -812 € | 7 454 € | 5 067 € |
| Tuloverot | 4 111 € | -2 326 € | -2 047 € | 0 € | -1 491 € | -1 484 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 9 304 € | 8 957 € | -812 € | 5 963 € | 3 583 € |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vaihto-omaisuus | 50 t€ | 89 t€ | 116 t€ | 128 t€ | 128 t€ | 144 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 16 t€ | 2 589 € | 1 014 € | 3 502 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 6 395 € | 2 789 € | 4 520 € | 23 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 96 t€ | 111 t€ | 121 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 169 t€ |
| Vastaavaa | 96 t€ | 111 t€ | 121 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 169 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 94 t€ | 108 t€ | 120 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 168 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 271 € | 2 656 € | 721 € | 0 € | 0 € | 1 014 € |
| Vieras pääoma | 2 271 € | 2 656 € | 721 € | 0 € | 0 € | 1 014 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (31)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 60 t€ | 40 t€ | 44 t€ | 0 € | 25 t€ | 24 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 39 t€ | -27 t€ | -32 t€ | 0 € | -17 t€ | -18 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 733 € | -1 317 € | -856 € | -822 € | -826 € | -743 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 21 t€ | 12 t€ | 11 t€ | -822 € | 7 453 € | 5 068 € |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 91 € | 26 € | -174 € | 10 € | 0 € | -1 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 20 t€ | 12 t€ | 11 t€ | -812 € | 7 454 € | 5 067 € |
| Tuloverot | 4 111 € | -2 326 € | -2 047 € | 0 € | -1 491 € | -1 484 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 16 t€ | 9 304 € | 8 957 € | -812 € | 5 963 € | 3 583 € |
| Vaihto-omaisuus | 50 t€ | 89 t€ | 116 t€ | 128 t€ | 128 t€ | 144 t€ |
| Saamiset | 18 t€ | 16 t€ | 2 589 € | 1 014 € | 3 502 € | 0 € |
| Rahat ja pankkisaamiset | 29 t€ | 6 395 € | 2 789 € | 4 520 € | 23 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 96 t€ | 111 t€ | 121 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 169 t€ |
| Vastaavaa | 96 t€ | 111 t€ | 121 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 169 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € | 8 500 € |
| Oma pääoma | 94 t€ | 108 t€ | 120 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 168 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2 271 € | 2 656 € | 721 € | 0 € | 0 € | 1 014 € |
| Vieras pääoma | 2 271 € | 2 656 € | 721 € | 0 € | 0 € | 1 014 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 0 € | 1 € | 2 589 € | – | – | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 371 € | 330 € | 165 € | 0 € | 0 € | 1 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 69 t€ | 90 t€ | 103 t€ | 126 t€ | 140 t€ | 156 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | – | 1 014 € | 3 502 € | 0 € |
| Ostot tilikauden aikana | – | 0 € | -20 t€ | – | – | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 16 t€ | 9 304 € | 8 957 € | -812 € | 5 963 € | 3 583 € |
| Lyhytaikaiset saamiset | 18 t€ | 16 t€ | 2 589 € | 1 014 € | 3 502 € | 0 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 92 € | 0 € | -193 € | – | 0 € | -1 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 1 899 € | 2 326 € | 556 € | – | 0 € | 1 014 € |
| Vastattavaa | 96 t€ | 111 t€ | 121 t€ | 133 t€ | 154 t€ | 169 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 18 t€ | 16 t€ | 0 € | – | – | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 € | 26 € | 19 € | 10 € | 0 € | 0 € |
| Muu vaihto-omaisuus | 50 t€ | 89 t€ | 116 t€ | 128 t€ | 128 t€ | 144 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 39 t€ | -27 t€ | -12 t€ | 0 € | -17 t€ | -18 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Ab Don Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muualla luokittelematon muu rahoituspalvelutoiminta pois lukien vakuutus- ja eläkevakuutustoiminta pienempään puoliskoon (2751 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 21 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.