Haminan Teräsvalmiste Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kotka, rekisteröity vuonna 1980. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevoitto 13 t€; omavaraisuusaste 100,0 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 25 t€ ja tuloverot 5 004 €.
Kotka: 8 uutta yritystä 30 päivässä
- Oninfinite OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- ASAP - Reilumpi kaikille OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Laapas paineautot OyViemäri- ja jätevesihuolto
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Käyttökate | 13 t€ | 25 t€ |
| Liikevoitto | 13 t€ | 25 t€ |
| Tilikauden tulos | 11 t€ | 21 t€ |
| Omavaraisuusaste | 100,0 % | 95,8 % |
| Quick ratio | – | 19,68 |
| Current ratio | – | 19,68 |
| Oman pääoman tuotto | 26,0 % | 30,2 % |
| Taseen loppusumma | 41 t€ | 73 t€ |
| Oma pääoma | 41 t€ | 70 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 48 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 18 t€ | 30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 666 € | 428 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 353 € | 4 501 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 44 € | 50 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 2 760 € | 3 768 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 21 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 12 t€ |
| Saamiset | 5 833 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 29 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 41 t€ | 73 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 41 t€ | 70 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 0 € | 3 109 € |
| Vieras pääoma | 0 € | 3 109 € |
Kaikki tilinpäätöksen erät (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan muut tuotot | 18 t€ | 30 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 666 € | 428 € |
| Liiketoiminnan muut kulut | 3 353 € | 4 501 € |
| Liikevoitto (-tappio) | 13 t€ | 25 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 44 € | 50 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 13 t€ | 25 t€ |
| Tuloverot | 2 760 € | 3 768 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | 11 t€ | 21 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 12 t€ | 12 t€ |
| Saamiset | 5 833 € | 13 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 24 t€ | 48 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 29 t€ | 61 t€ |
| Vastaavaa | 41 t€ | 73 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 3 000 € | 3 000 € |
| Oma pääoma | 41 t€ | 70 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 0 € | 3 109 € |
| Vieras pääoma | 0 € | 3 109 € |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 5 232 € | 5 626 € |
| Sijoitukset | 91 € | 91 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 2 € | 0 € |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 818 € | 1 090 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 27 t€ | 46 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 2 831 € | 10 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 11 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 5 833 € | 13 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 65 € | 216 € |
| Aineelliset hyödykkeet | 11 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 0 € | 3 109 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 818 € | 1 090 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 3 000 € | 3 000 € |
| Vastattavaa | 41 t€ | 73 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 22 € | 166 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 666 € | 428 € |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 5 438 € | 5 438 € |
| Muut osakkeet ja osuudet | 91 € | 91 € |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Haminan Teräsvalmiste Oy kuuluu toimialaluokassa muu kiinteistöjen vuokraus ja hallinta suurempaan puoliskoon (6954 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 22 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.