Sila Invest Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Hämeenlinna, rekisteröity vuonna 1980. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 356 t€ ja liikevoitto 27 t€; omavaraisuusaste 69,6 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 77 t€ ja tuloverot 16 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 11 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Rikosseuraamuslaitos (Oikeusministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 356 t€ | 321 t€ | 339 t€ | 379 t€ | 484 t€ | 428 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 11,0 % | -5,4 % | -10,6 % | -21,7 % | 13,3 % | – |
| Käyttökate | 990 € | 73 t€ | 114 t€ | 376 t€ | 97 t€ | 138 t€ |
| Käyttökate-% | 0,3 % | 22,9 % | 33,6 % | 99,3 % | 20,0 % | 32,4 % |
| Liikevoitto | 27 t€ | 49 t€ | 81 t€ | 371 t€ | 87 t€ | 91 t€ |
| Liikevoitto-% | 7,5 % | 15,3 % | 23,9 % | 97,9 % | 17,9 % | 21,3 % |
| Tilikauden tulos | 49 t€ | 38 t€ | 60 t€ | 294 t€ | 64 t€ | 67 t€ |
| Henkilöstökulut | -33 t€ | 26 t€ | 25 t€ | 42 t€ | 74 t€ | 109 t€ |
| Omavaraisuusaste | 69,6 % | 75,1 % | 66,0 % | 63,6 % | 40,7 % | 22,6 % |
| Quick ratio | 0,52 | 0,56 | 1,34 | 1,41 | 3,22 | 1,60 |
| Current ratio | 0,54 | 0,59 | 1,35 | 1,42 | 3,25 | 1,90 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 63,1 % | 52,2 % | 76,5 % | 69,6 % | 60,6 % | 115,1 % |
| Oman pääoman tuotto | 9,6 % | 7,6 % | 11,9 % | 63,9 % | 32,0 % | 46,7 % |
| Taseen loppusumma | 739 t€ | 673 t€ | 764 t€ | 725 t€ | 495 t€ | 636 t€ |
| Oma pääoma | 514 t€ | 505 t€ | 504 t€ | 461 t€ | 201 t€ | 144 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 058 € | 9 994 € | 33 t€ | 65 t€ | 38 t€ | 25 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 356 t€ | 321 t€ | 339 t€ | 379 t€ | 484 t€ | 428 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 18 t€ | 31 t€ | 66 t€ | 368 t€ | 7 636 € | 111 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 219 t€ | -190 t€ | -210 t€ | -209 t€ | -214 t€ | -173 t€ |
| Henkilöstökulut | 33 t€ | -26 t€ | -25 t€ | -42 t€ | -74 t€ | -109 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 t€ | -25 t€ | -33 t€ | -5 266 € | -11 t€ | -47 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 70 t€ | -63 t€ | -56 t€ | -121 t€ | -107 t€ | -118 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 27 t€ | 49 t€ | 81 t€ | 371 t€ | 87 t€ | 91 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -35 t€ | -905 € | -5 597 € | -3 674 € | -6 060 € | -7 228 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 61 t€ | 48 t€ | 75 t€ | 368 t€ | 80 t€ | 84 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -9 853 € | -15 t€ | -73 t€ | -16 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 49 t€ | 38 t€ | 60 t€ | 294 t€ | 64 t€ | 67 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 681 t€ | 625 t€ | 494 t€ | 469 t€ | 112 t€ | 226 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 228 € | 2 164 € | 2 388 € | 3 275 € | 3 412 € | 64 t€ |
| Saamiset | 54 t€ | 35 t€ | 75 t€ | 48 t€ | 214 t€ | 228 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 058 € | 9 994 € | 33 t€ | 65 t€ | 38 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 58 t€ | 48 t€ | 270 t€ | 256 t€ | 383 t€ | 409 t€ |
| Vastaavaa | 739 t€ | 673 t€ | 764 t€ | 725 t€ | 495 t€ | 636 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 514 t€ | 505 t€ | 504 t€ | 461 t€ | 201 t€ | 144 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 118 t€ | 87 t€ | 60 t€ | 85 t€ | 176 t€ | 276 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 107 t€ | 81 t€ | 199 t€ | 179 t€ | 118 t€ | 216 t€ |
| Vieras pääoma | 225 t€ | 168 t€ | 259 t€ | 264 t€ | 294 t€ | 492 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (63)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | 31.3.2024 | 31.3.2023 | 31.3.2022 | 31.3.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 356 t€ | 321 t€ | 339 t€ | 379 t€ | 484 t€ | 428 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 18 t€ | 31 t€ | 66 t€ | 368 t€ | 7 636 € | 111 t€ |
| Materiaalit ja palvelut | 219 t€ | -190 t€ | -210 t€ | -209 t€ | -214 t€ | -173 t€ |
| Henkilöstökulut | 33 t€ | -26 t€ | -25 t€ | -42 t€ | -74 t€ | -109 t€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 26 t€ | -25 t€ | -33 t€ | -5 266 € | -11 t€ | -47 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 70 t€ | -63 t€ | -56 t€ | -121 t€ | -107 t€ | -118 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 27 t€ | 49 t€ | 81 t€ | 371 t€ | 87 t€ | 91 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -35 t€ | -905 € | -5 597 € | -3 674 € | -6 060 € | -7 228 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 61 t€ | 48 t€ | 75 t€ | 368 t€ | 80 t€ | 84 t€ |
| Tuloverot | 12 t€ | -9 853 € | -15 t€ | -73 t€ | -16 t€ | -17 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 49 t€ | 38 t€ | 60 t€ | 294 t€ | 64 t€ | 67 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 681 t€ | 625 t€ | 494 t€ | 469 t€ | 112 t€ | 226 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 2 228 € | 2 164 € | 2 388 € | 3 275 € | 3 412 € | 64 t€ |
| Saamiset | 54 t€ | 35 t€ | 75 t€ | 48 t€ | 214 t€ | 228 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1 058 € | 9 994 € | 33 t€ | 65 t€ | 38 t€ | 25 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 58 t€ | 48 t€ | 270 t€ | 256 t€ | 383 t€ | 409 t€ |
| Vastaavaa | 739 t€ | 673 t€ | 764 t€ | 725 t€ | 495 t€ | 636 t€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Oma pääoma | 514 t€ | 505 t€ | 504 t€ | 461 t€ | 201 t€ | 144 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 118 t€ | 87 t€ | 60 t€ | 85 t€ | 176 t€ | 276 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 107 t€ | 81 t€ | 199 t€ | 179 t€ | 118 t€ | 216 t€ |
| Vieras pääoma | 225 t€ | 168 t€ | 259 t€ | 264 t€ | 294 t€ | 492 t€ |
| Muu vaihto-omaisuus | – | – | – | – | 0 € | 60 t€ |
| Muut henkilösivukulut | 6 593 € | -5 777 € | -5 047 € | -4 608 € | -5 306 € | -4 969 € |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 64 € | 0 € | 0 € | 1 929 € | 0 € | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 184 € | 48 € | 92 € | 172 € | 413 € | 6 052 € |
| Rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 159 t€ | 140 t€ | 127 t€ | 93 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 16 t€ | 13 t€ | 20 t€ | 78 t€ | 13 t€ | 19 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 78 t€ | 45 t€ | 42 t€ | 17 t€ | 111 t€ | 225 t€ |
| Valmiit tuotteet | 2 228 € | 2 164 € | 2 388 € | 3 275 € | 3 412 € | 3 598 € |
| Eläkekulut | 10 t€ | -10 t€ | -9 803 € | -13 t€ | -14 t€ | -18 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | – | – | 0 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 495 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 1 255 € | 1 255 € | 1 255 € | 1 255 € | 1 255 € | 1 255 € |
| Muut osakkeet ja osuudet, rahoitusarvopaperit | – | 0 € | 159 t€ | 140 t€ | 127 t€ | 93 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 16 t€ | 16 t€ | 71 t€ | 17 t€ | 43 t€ | 37 t€ |
| Pitkäaikaiset muut saamiset | – | – | – | 0 € | 170 t€ | 170 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -65 € | -224 € | -888 € | -137 € | -60 t€ | 59 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 32 t€ | 40 t€ | 0 € | 71 t€ | 105 t€ | 138 t€ |
| Vastattavaa | 739 t€ | 673 t€ | 764 t€ | 725 t€ | 495 t€ | 636 t€ |
| Koneet ja kalusto | 77 t€ | 44 t€ | 41 t€ | 16 t€ | 15 t€ | 123 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | 0 € | 18 t€ | 0 € | 1 229 € | 500 € |
| Osuudet omistusyhteysyrityksissä | 452 t€ | 452 t€ | 452 t€ | 452 t€ | 0 € | – |
| Palvelujen ostot | – | – | 0 € | -6 342 € | -8 987 € | -10 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 16 t€ | -9 461 € | -10 t€ | -24 t€ | -55 t€ | -86 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | – | – | – | 0 € | 69 t€ | 74 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 87 t€ | 47 t€ | 60 t€ | 12 t€ | 69 t€ | 135 t€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 462 t€ | 465 t€ | 442 t€ | 164 t€ | 135 t€ | 74 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 967 € | 253 € | 11 t€ | 2 171 € | 0 € | 30 t€ |
| Arvonalentumiset vaihtuvien vastaavien rahoitusarvopapereista | – | – | – | – | 0 € | -4 999 € |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | – | – | 0 € | 1 675 € | 8 769 € | 1 642 € |
| Ostot tilikauden aikana | 219 t€ | -190 t€ | -209 t€ | -202 t€ | -145 t€ | -222 t€ |
| Pitkäaikaiset saamiset | – | – | – | 0 € | 170 t€ | 170 t€ |
| Sijoitukset | 603 t€ | 580 t€ | 452 t€ | 452 t€ | 1 368 € | 1 368 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 50 t€ | 35 t€ | 46 t€ | 44 t€ | 34 t€ | 26 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 152 t€ | 128 t€ | 218 € | 218 € | 1 368 € | 1 368 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 49 t€ | 38 t€ | 60 t€ | 294 t€ | 64 t€ | 67 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | – | – | – | 0 € | 26 t€ | 26 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 14 t€ | 9 578 € | 53 t€ | 7 203 € | 7 869 € | 64 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 5 315 € | -8 585 € | -8 341 € | -6 133 € | -7 028 € | -8 325 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 40 t€ | 7 631 € | 2 652 € | 359 € | 555 € | 44 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 60 t€ | 42 t€ | 56 t€ | 78 t€ | 54 t€ | 96 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 26 t€ | -25 t€ | -33 t€ | -5 266 € | -11 t€ | -47 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 54 t€ | 35 t€ | 75 t€ | 48 t€ | 44 t€ | 58 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sila Invest Oy kuuluu toimialaluokassa muu moottoriajoneuvojen huolto ja korjaus ylimpään neljännekseen (1947 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 20 t€, 3,9-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Hämeenlinna
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta