Ainiovaaran Kiinteistöt Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Ylitornio, rekisteröity vuonna 1974. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 1,0 M€ ja liikevoitto -104 t€; omavaraisuusaste 37,8 %. Julkiset ostajat ostivat siltä 16 t€ vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Luonnonvarakeskus (Maa- ja metsätalousministeriön hallinnonala). Viimeisin kaupparekisterimerkintä: toimitusjohtajan muutos 21.1.2026.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 992 t€ |
| Liikevaihdon muutos | 0,9 % | – |
| Käyttökate | -218 t€ | -120 t€ |
| Käyttökate-% | -21,8 % | -12,1 % |
| Liikevoitto | -104 t€ | -14 t€ |
| Liikevoitto-% | -10,4 % | -1,4 % |
| Tilikauden tulos | -63 t€ | 66 t€ |
| Henkilöstökulut | -1 760 € | -1 045 € |
| Omavaraisuusaste | 37,8 % | 38,9 % |
| Quick ratio | 0,06 | 0,12 |
| Current ratio | 0,10 | 0,17 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 179,6 % | 183,0 % |
| Oman pääoman tuotto | -5,8 % | 5,7 % |
| Taseen loppusumma | 2,9 M€ | 3,0 M€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 123 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 992 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 3 € |
| Materiaalit ja palvelut | 47 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 1 760 € | 1 045 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 114 t€ | 106 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 988 t€ | 900 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -104 t€ | -14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -41 t€ | -80 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -63 t€ | 66 t€ |
| Tuloverot | 638 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -63 t€ | 66 t€ |
Tase
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 2,8 M€ | 2,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 57 t€ | 73 t€ |
| Saamiset | 49 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 123 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 149 t€ | 238 t€ |
| Vastaavaa | 2,9 M€ | 3,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 345 t€ | 345 t€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 284 t€ | 400 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Vieras pääoma | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (50)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 1,0 M€ | 992 t€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 0 € | 3 € |
| Materiaalit ja palvelut | 47 € | 0 € |
| Henkilöstökulut | 1 760 € | 1 045 € |
| Poistot ja arvonalentumiset | 114 t€ | 106 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 988 t€ | 900 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | -104 t€ | -14 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -41 t€ | -80 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -63 t€ | 66 t€ |
| Tuloverot | 638 € | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio) | -63 t€ | 66 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 2,8 M€ | 2,7 M€ |
| Vaihto-omaisuus | 57 t€ | 73 t€ |
| Saamiset | 49 t€ | 42 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 43 t€ | 123 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 149 t€ | 238 t€ |
| Vastaavaa | 2,9 M€ | 3,0 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 345 t€ | 345 t€ |
| Oma pääoma | 1,1 M€ | 1,2 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 284 t€ | 400 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 1,5 M€ | 1,4 M€ |
| Vieras pääoma | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 114 t€ | 106 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 2,8 M€ | 2,7 M€ |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | -1,1 M€ | -1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 49 t€ | 42 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 43 t€ | 40 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 46 t€ | 39 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 000 € | 3 250 € |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 1 334 € | 1 610 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 13 t€ | 25 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 1,3 M€ | 1,2 M€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 144 t€ | 144 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 38 t€ | 49 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 4 569 € | 9 636 € |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 1,8 M€ | 1,8 M€ |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | -63 t€ | 66 t€ |
| Sijoitukset | 4 037 € | 4 037 € |
| Ostot tilikauden aikana | 47 € | 0 € |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 284 t€ | 400 t€ |
| Yhtiöjärjestyksen tai sääntöjen mukaiset rahastot | 117 t€ | 117 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 2,6 M€ | 2,5 M€ |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 53 t€ | 104 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1 760 € | 1 045 € |
| Vastattavaa | 2,9 M€ | 3,0 M€ |
| Muu vaihto-omaisuus | 57 t€ | 73 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 12 t€ | 10 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 4 037 € | 4 037 € |
| Koneet ja kalusto | 15 t€ | 11 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 131 t€ | 116 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Kaupparekisterin tapahtumat
- Toimitusjohtajan muutos
Ilmainen kuukausilista: Ylitornio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta