Tornion Sähköpojat Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Tornio, rekisteröity vuonna 1974. Tilikaudella, joka päättyi 31.3.2026, liikevaihto oli 3,5 M€ ja liikevoitto 697 t€; omavaraisuusaste 80,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 558 t€ ja tuloverot 114 t€. Julkiset ostajat ostivat siltä 7 472 € vuosina 2022–2026; suurin ostaja on Työllisyys, kehittämis- ja hallintokeskus (Työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonala).
Talous
| Tunnusluvut | 31.3.2026 | 31.3.2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Liikevaihdon muutos | -2,6 % | – |
| Käyttökate | 511 t€ | 576 t€ |
| Käyttökate-% | 14,6 % | 16,1 % |
| Liikevoitto | 697 t€ | 704 t€ |
| Liikevoitto-% | 20,0 % | 19,6 % |
| Tilikauden tulos | 555 t€ | 552 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,4 M€ | -1,3 M€ |
| Omavaraisuusaste | 80,9 % | 79,2 % |
| Quick ratio | 1,85 | 2,35 |
| Current ratio | 2,59 | 3,06 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 14,5 % | 12,6 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,0 % | 32,0 % |
| Taseen loppusumma | 3,0 M€ | 2,2 M€ |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 383 t€ | 590 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 200 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 832 t€ | 910 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 186 t€ | 127 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 628 t€ | 521 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 697 t€ | 704 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 492 € | 13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 694 t€ | 691 t€ |
| Tuloverot | 139 t€ | 139 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 555 t€ | 552 t€ |
Tase
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 770 t€ | 810 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 627 t€ | 319 t€ |
| Saamiset | 1,2 M€ | 458 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 383 t€ | 590 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,2 M€ | 1,4 M€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 2,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 6 754 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 857 t€ | 446 t€ |
| Vieras pääoma | 857 t€ | 453 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (57)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,5 M€ | 3,6 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 200 € | 0 € |
| Materiaalit ja palvelut | 832 t€ | 910 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,4 M€ | 1,3 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 186 t€ | 127 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 628 t€ | 521 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 697 t€ | 704 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 3 492 € | 13 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 694 t€ | 691 t€ |
| Tuloverot | 139 t€ | 139 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 555 t€ | 552 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 770 t€ | 810 t€ |
| Vaihto-omaisuus | 627 t€ | 319 t€ |
| Saamiset | 1,2 M€ | 458 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 383 t€ | 590 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 2,2 M€ | 1,4 M€ |
| Vastaavaa | 3,0 M€ | 2,2 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 17 t€ | 17 t€ |
| Oma pääoma | 2,1 M€ | 1,7 M€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 0 € | 6 754 € |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 857 t€ | 446 t€ |
| Vieras pääoma | 857 t€ | 453 t€ |
| Ennakkomaksut ja keskeneräiset hankinnat | 0 € | 3 129 € |
| Muut henkilösivukulut | 52 t€ | 42 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 131 € | 228 € |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 306 t€ | 273 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 764 t€ | 802 t€ |
| Eläkekulut | 216 t€ | 192 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 13 t€ | 13 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 0 € | 21 t€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | -9 260 € | 4 833 € |
| Vastattavaa | 3,0 M€ | 2,2 M€ |
| Koneet ja kalusto | 501 t€ | 521 t€ |
| Keskeneräiset tuotteet | 299 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 67 t€ | 67 t€ |
| Palvelujen ostot | 90 t€ | 95 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,2 M€ | 1,1 M€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 229 t€ | 244 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 0 € | 6 754 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 6 543 € | 8 093 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1,6 M€ | 1,2 M€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 10 t€ | 5 773 € |
| Lyhytaikaiset takaisinlainat työeläkevakuutuslaitoksilta | 0 € | 20 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 3 768 € | 5 479 € |
| Ostot tilikauden aikana | 751 t€ | 810 t€ |
| Valmistevarastojen muutos + (-) | 299 t€ | 0 € |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 1,1 M€ | 380 t€ |
| Lyhytaikaiset saadut ennakot | 353 t€ | 0 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 555 t€ | 552 t€ |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 21 t€ | 21 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 111 t€ | 37 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 6 543 € | 8 093 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 3 623 € | 13 t€ |
| Aineet ja tarvikkeet | 328 t€ | 319 t€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 87 t€ | 95 t€ |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 186 t€ | 127 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 1,2 M€ | 458 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Tornion Sähköpojat Oy kuuluu toimialaluokassa sähkölaitteiden korjaus ja huolto ylimpään 10 %:iin (47 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 43 t€, 13-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Myynti julkisille ostajille
Suurimmat ostajat
Ilmainen kuukausilista: Tornio
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta