K. Heikkilä Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Seinäjoki, rekisteröity vuonna 1975. Tilikaudella, joka päättyi 30.6.2026, liikevaihto oli 3,1 M€ ja liikevoitto 268 t€; omavaraisuusaste 47,9 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 21 t€ ja tuloverot 4 300 €.
Seinäjoki: 11 uutta yritystä 30 päivässä
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Talous
| Tunnusluvut | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Liikevaihdon muutos | 5,0 % | 24,5 % | 6,4 % | 14,9 % | 9,9 % | -14,5 % | – |
| Käyttökate | 44 t€ | 73 t€ | 249 t€ | 359 t€ | 169 t€ | 188 t€ | 265 t€ |
| Käyttökate-% | 1,4 % | 2,5 % | 10,4 % | 16,0 % | 8,7 % | 10,6 % | 12,8 % |
| Liikevoitto | 268 t€ | 301 t€ | 46 t€ | 214 t€ | -19 t€ | 23 t€ | 78 t€ |
| Liikevoitto-% | 8,6 % | 10,1 % | 1,9 % | 9,6 % | -1,0 % | 1,3 % | 3,7 % |
| Tilikauden tulos | 200 t€ | 225 t€ | 16 t€ | 169 t€ | -27 t€ | 9 757 € | 55 t€ |
| Henkilöstökulut | -1,4 M€ | -1,3 M€ | 1,1 M€ | 917 t€ | 872 t€ | 887 t€ | 1,0 M€ |
| Omavaraisuusaste | 47,9 % | 38,7 % | 32,0 % | 38,9 % | 27,2 % | 35,4 % | 32,0 % |
| Quick ratio | 1,02 | 1,00 | 0,88 | 1,13 | 0,69 | 0,88 | 0,92 |
| Current ratio | 1,02 | 1,00 | 0,88 | 1,13 | 0,69 | 0,88 | 0,92 |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 26,4 % | 32,4 % | 37,4 % | 29,8 % | 38,9 % | 34,7 % | 36,4 % |
| Oman pääoman tuotto | 26,4 % | 36,9 % | 3,8 % | 39,6 % | -9,4 % | 2,9 % | 15,4 % |
| Taseen loppusumma | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 953 t€ | 1,1 M€ |
| Oma pääoma | 757 t€ | 609 t€ | 419 t€ | 425 t€ | 284 t€ | 337 t€ | 356 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 316 t€ | 289 t€ | 214 t€ | 287 t€ | 61 t€ | 96 t€ | 176 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 576 € | 0 € | 59 € | 13 t€ | 6 803 € | 7 056 € | 1 210 € |
| Materiaalit ja palvelut | 973 t€ | 852 t€ | -822 t€ | -755 t€ | -710 t€ | -506 t€ | -600 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,4 M€ | 1,3 M€ | -1,1 M€ | -917 t€ | -872 t€ | -887 t€ | -1,0 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 224 t€ | 228 t€ | -203 t€ | -144 t€ | -189 t€ | -165 t€ | -188 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 284 t€ | 306 t€ | -260 t€ | -226 t€ | -207 t€ | -202 t€ | -203 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 268 t€ | 301 t€ | 46 t€ | 214 t€ | -19 t€ | 23 t€ | 78 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 t€ | 20 t€ | -26 t€ | -9 806 € | -7 342 € | -9 720 € | -9 135 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 251 t€ | 281 t€ | 20 t€ | 205 t€ | -27 t€ | 13 t€ | 69 t€ |
| Tuloverot | 51 t€ | 56 t€ | -4 305 € | -36 t€ | -34 € | -3 107 € | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 200 t€ | 225 t€ | 16 t€ | 169 t€ | -27 t€ | 9 757 € | 55 t€ |
Tase
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 897 t€ | 911 t€ | 812 t€ | 578 t€ | 749 t€ | 645 t€ | 738 t€ |
| Saamiset | 369 t€ | 373 t€ | 285 t€ | 231 t€ | 233 t€ | 213 t€ | 198 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 316 t€ | 289 t€ | 214 t€ | 287 t€ | 61 t€ | 96 t€ | 176 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 685 t€ | 662 t€ | 498 t€ | 517 t€ | 294 t€ | 308 t€ | 374 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 953 t€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € |
| Oma pääoma | 757 t€ | 609 t€ | 419 t€ | 425 t€ | 284 t€ | 337 t€ | 356 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 151 t€ | 300 t€ | 326 t€ | 213 t€ | 334 t€ | 267 t€ | 348 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 674 t€ | 663 t€ | 566 t€ | 456 t€ | 425 t€ | 349 t€ | 407 t€ |
| Vieras pääoma | 825 t€ | 963 t€ | 892 t€ | 670 t€ | 758 t€ | 616 t€ | 756 t€ |
Kaikki tilinpäätöksen erät (52)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | 30.6.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3,1 M€ | 3,0 M€ | 2,4 M€ | 2,2 M€ | 2,0 M€ | 1,8 M€ | 2,1 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 576 € | 0 € | 59 € | 13 t€ | 6 803 € | 7 056 € | 1 210 € |
| Materiaalit ja palvelut | 973 t€ | 852 t€ | -822 t€ | -755 t€ | -710 t€ | -506 t€ | -600 t€ |
| Henkilöstökulut | 1,4 M€ | 1,3 M€ | -1,1 M€ | -917 t€ | -872 t€ | -887 t€ | -1,0 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | 224 t€ | 228 t€ | -203 t€ | -144 t€ | -189 t€ | -165 t€ | -188 t€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | 284 t€ | 306 t€ | -260 t€ | -226 t€ | -207 t€ | -202 t€ | -203 t€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 268 t€ | 301 t€ | 46 t€ | 214 t€ | -19 t€ | 23 t€ | 78 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | 17 t€ | 20 t€ | -26 t€ | -9 806 € | -7 342 € | -9 720 € | -9 135 € |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 251 t€ | 281 t€ | 20 t€ | 205 t€ | -27 t€ | 13 t€ | 69 t€ |
| Tuloverot | 51 t€ | 56 t€ | -4 305 € | -36 t€ | -34 € | -3 107 € | -14 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 200 t€ | 225 t€ | 16 t€ | 169 t€ | -27 t€ | 9 757 € | 55 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 897 t€ | 911 t€ | 812 t€ | 578 t€ | 749 t€ | 645 t€ | 738 t€ |
| Saamiset | 369 t€ | 373 t€ | 285 t€ | 231 t€ | 233 t€ | 213 t€ | 198 t€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 316 t€ | 289 t€ | 214 t€ | 287 t€ | 61 t€ | 96 t€ | 176 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 685 t€ | 662 t€ | 498 t€ | 517 t€ | 294 t€ | 308 t€ | 374 t€ |
| Vastaavaa | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 953 t€ | 1,1 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € | 2 541 € |
| Oma pääoma | 757 t€ | 609 t€ | 419 t€ | 425 t€ | 284 t€ | 337 t€ | 356 t€ |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 151 t€ | 300 t€ | 326 t€ | 213 t€ | 334 t€ | 267 t€ | 348 t€ |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 674 t€ | 663 t€ | 566 t€ | 456 t€ | 425 t€ | 349 t€ | 407 t€ |
| Vieras pääoma | 825 t€ | 963 t€ | 892 t€ | 670 t€ | 758 t€ | 616 t€ | 756 t€ |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 0 € | 87 € | 93 € | 100 € | 108 € | 116 € | 125 € |
| Aineettomat oikeudet | 824 € | 824 € | 824 € | 824 € | 824 € | 824 € | 824 € |
| Aineettomat hyödykkeet | 824 € | 824 € | 824 € | 824 € | 824 € | 824 € | 824 € |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 200 t€ | 225 t€ | 16 t€ | 169 t€ | -27 t€ | 9 757 € | 55 t€ |
| Koneet ja kalusto | 896 t€ | 910 t€ | 811 t€ | 576 t€ | 747 t€ | 642 t€ | 730 t€ |
| Pitkäaikaiset ostovelat | 151 t€ | 272 t€ | 298 t€ | 185 t€ | 306 t€ | 239 t€ | 320 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 879 € | 879 € | 879 € | 879 € | 879 € | 879 € | 879 € |
| Eläkekulut | 196 t€ | 183 t€ | -148 t€ | -127 t€ | -126 t€ | -129 t€ | -150 t€ |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | – | – | – | – | 0 € | 3 000 € | 8 000 € |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 87 t€ | 72 t€ | 102 t€ | 68 t€ | 100 t€ | 55 t€ | 37 t€ |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 28 t€ | 16 t€ | 19 t€ | 11 t€ | 25 t€ | 18 t€ | 9 979 € |
| Vastattavaa | 1,6 M€ | 1,6 M€ | 1,3 M€ | 1,1 M€ | 1,0 M€ | 953 t€ | 1,1 M€ |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 194 t€ | 243 t€ | 189 t€ | 162 t€ | 85 t€ | 74 t€ | 101 t€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 341 t€ | 357 t€ | 266 t€ | 218 t€ | 197 t€ | 190 t€ | 180 t€ |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | 21 t€ | 27 t€ | -29 t€ | -9 946 € | -7 508 € | -10 t€ | -9 331 € |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 204 t€ | 226 t€ | 219 t€ | 143 t€ | 205 t€ | 169 t€ | 183 t€ |
| Lyhytaikaiset muut velat | 190 t€ | 122 t€ | 57 t€ | 83 t€ | 34 t€ | 51 t€ | 87 t€ |
| Lyhytaikaiset saamiset | 369 t€ | 373 t€ | 285 t€ | 231 t€ | 233 t€ | 213 t€ | 198 t€ |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | – | – | 0 € | 1 391 € | 10 t€ | 2 343 € | 0 € |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 100 € | 75 € | 200 € | 80 € | 145 € | 370 € | 0 € |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 555 t€ | 382 t€ | 400 t€ | 254 t€ | 308 t€ | 325 t€ | 299 t€ |
| Muut aineelliset hyödykkeet | – | – | – | – | 0 € | 1 526 € | 6 103 € |
| Sijoitukset | 879 € | 879 € | 879 € | 879 € | 879 € | 879 € | 879 € |
| Suunnitelman mukaiset poistot | 224 t€ | 228 t€ | -203 t€ | -144 t€ | -189 t€ | -165 t€ | -188 t€ |
| Aineelliset hyödykkeet | 896 t€ | 910 t€ | 811 t€ | 576 t€ | 747 t€ | 643 t€ | 736 t€ |
| Palvelujen ostot | 220 t€ | 204 t€ | -194 t€ | -135 t€ | -132 t€ | -97 t€ | -143 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 0 € | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ | 28 t€ |
| Ostot tilikauden aikana | 753 t€ | 648 t€ | -628 t€ | -621 t€ | -578 t€ | -409 t€ | -457 t€ |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 3 653 € | 7 150 € | 3 331 € | 60 € | 21 € | 99 € | 196 € |
| Muut henkilösivukulut | 67 t€ | 32 t€ | -48 t€ | -26 t€ | -27 t€ | -29 t€ | -26 t€ |
| Palkat ja palkkiot | 1,1 M€ | 1,1 M€ | -860 t€ | -763 t€ | -719 t€ | -728 t€ | -835 t€ |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna K. Heikkilä Oy kuuluu toimialaluokassa tieliikenteen tavarankuljetus pienempään puoliskoon (2782 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 34 t€).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.