Sjöblom Infra Ab on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Pietarsaari, rekisteröity vuonna 1974. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2024, liikevaihto oli 12,7 M€ ja liikevoitto 1,8 M€; omavaraisuusaste 51,8 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 1,1 M€ ja tuloverot 229 t€.
Talous
| Tunnusluvut | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12,7 M€ | 12,9 M€ | 12,0 M€ | – |
| Liikevaihdon muutos | -1,4 % | 7,1 % | – | – |
| Bruttotulos | – | – | 10,2 M€ | 4,9 M€ |
| Käyttökate | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 2,8 M€ | 1,1 M€ |
| Käyttökate-% | 22,2 % | 21,9 % | 22,9 % | – |
| Liikevoitto | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 972 t€ | 95 t€ |
| Liikevoitto-% | 13,8 % | 14,8 % | 8,1 % | – |
| Tilikauden tulos | 886 t€ | 630 t€ | 277 t€ | 63 t€ |
| Henkilöstökulut | 4,0 M€ | 4,0 M€ | 3,9 M€ | 2,0 M€ |
| Omavaraisuusaste | 51,8 % | 46,6 % | 34,5 % | – |
| Quick ratio | 1,48 | 1,47 | 1,00 | – |
| Current ratio | 1,72 | 1,68 | 1,15 | – |
| Suhteellinen velkaantuneisuus | 42,2 % | 45,7 % | 59,6 % | – |
| Oman pääoman tuotto | 23,9 % | 17,4 % | 8,5 % | – |
| Taseen loppusumma | 11,1 M€ | 11,1 M€ | 11,0 M€ | 7,5 M€ |
| Oma pääoma | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,2 M€ | – |
| Rahat ja pankkisaamiset | 737 t€ | 698 t€ | 498 t€ | 164 t€ |
Tase
Tuloslaskelma ja tase
Tuloslaskelma
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12,7 M€ | 12,9 M€ | 12,0 M€ | – |
| Bruttotulos | – | – | 10,2 M€ | 4,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 65 t€ | 11 t€ | 99 t€ | – |
| Materiaalit ja palvelut | -5,0 M€ | -5,3 M€ | -4,7 M€ | – |
| Henkilöstökulut | -4,0 M€ | -4,0 M€ | -3,9 M€ | -2,0 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1,1 M€ | -923 t€ | -1,8 M€ | -1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1,0 M€ | -786 t€ | -3,5 M€ | -1,8 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 972 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -126 t€ | -121 t€ | -81 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 891 t€ | 79 t€ |
| Tuloverot | -223 t€ | -158 t€ | -69 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 886 t€ | 630 t€ | 277 t€ | 63 t€ |
Tase
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Pysyvät vastaavat | 6,5 M€ | 6,5 M€ | 6,6 M€ | – |
| Vaihto-omaisuus | 648 t€ | 578 t€ | 566 t€ | 464 t€ |
| Saamiset | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 1,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 737 t€ | 698 t€ | 498 t€ | 164 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4,6 M€ | 4,6 M€ | 4,4 M€ | – |
| Vastaavaa | 11,1 M€ | 11,1 M€ | 11,0 M€ | 7,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | – |
| Oma pääoma | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,2 M€ | – |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 2,1 M€ | 1,5 M€ | 545 t€ | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 2,7 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 3,8 M€ | – |
| Vieras pääoma | 5,4 M€ | 5,9 M€ | 7,2 M€ | – |
Kaikki tilinpäätöksen erät (63)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 12,7 M€ | 12,9 M€ | 12,0 M€ | – |
| Bruttotulos | – | – | 10,2 M€ | 4,9 M€ |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 65 t€ | 11 t€ | 99 t€ | – |
| Materiaalit ja palvelut | -5,0 M€ | -5,3 M€ | -4,7 M€ | – |
| Henkilöstökulut | -4,0 M€ | -4,0 M€ | -3,9 M€ | -2,0 M€ |
| Poistot ja arvonalentumiset | -1,1 M€ | -923 t€ | -1,8 M€ | -1,0 M€ |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1,0 M€ | -786 t€ | -3,5 M€ | -1,8 M€ |
| Liikevoitto (-tappio) | 1,8 M€ | 1,9 M€ | 972 t€ | 95 t€ |
| Rahoitustuotot ja -kulut + (-) | -126 t€ | -121 t€ | -81 t€ | -16 t€ |
| Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | 1,6 M€ | 1,8 M€ | 891 t€ | 79 t€ |
| Tuloverot | -223 t€ | -158 t€ | -69 t€ | -16 t€ |
| Tilikauden voitto (tappio) | 886 t€ | 630 t€ | 277 t€ | 63 t€ |
| Pysyvät vastaavat | 6,5 M€ | 6,5 M€ | 6,6 M€ | – |
| Vaihto-omaisuus | 648 t€ | 578 t€ | 566 t€ | 464 t€ |
| Saamiset | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | 1,7 M€ |
| Rahat ja pankkisaamiset | 737 t€ | 698 t€ | 498 t€ | 164 t€ |
| Vaihtuvat vastaavat | 4,6 M€ | 4,6 M€ | 4,4 M€ | – |
| Vastaavaa | 11,1 M€ | 11,1 M€ | 11,0 M€ | 7,5 M€ |
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 50 t€ | 50 t€ | 50 t€ | – |
| Oma pääoma | 3,7 M€ | 3,6 M€ | 3,2 M€ | – |
| Tilinpäätössiirtojen kertymä | 2,1 M€ | 1,5 M€ | 545 t€ | 0 € |
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 2,7 M€ | 3,2 M€ | 3,4 M€ | – |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 2,7 M€ | 2,7 M€ | 3,8 M€ | – |
| Vieras pääoma | 5,4 M€ | 5,9 M€ | 7,2 M€ | – |
| Poistoeron lisäys (vähennys) | -516 t€ | -998 t€ | -545 t€ | 0 € |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 3 042 € | 3 393 € | 0 € | – |
| Sijoitukset | 125 t€ | 115 t€ | 115 t€ | 115 t€ |
| Pitkäaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 1,9 M€ | 2,2 M€ | 2,4 M€ | – |
| Suunnitelman mukaiset poistot | -1,1 M€ | -923 t€ | -1,8 M€ | -1,0 M€ |
| Lyhytaikaiset myyntisaamiset | 2,8 M€ | 3,2 M€ | 3,2 M€ | – |
| Eläkekulut | -577 t€ | -616 t€ | -573 t€ | -298 t€ |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 350 t€ | 502 t€ | 623 t€ | – |
| Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma | 886 t€ | 630 t€ | 277 t€ | – |
| Tuotot muista pysyvien vastaavien sijoituksista, muilta yrityksiltä saadut | 60 € | 60 € | 60 € | 60 € |
| Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille | -126 t€ | -121 t€ | -81 t€ | -20 t€ |
| Lyhytaikaiset lainat rahoituslaitoksilta | 726 t€ | 661 t€ | 1,2 M€ | – |
| Aineettomat hyödykkeet | 350 t€ | 502 t€ | 623 t€ | 299 t€ |
| Muut osakkeet ja osuudet | 125 t€ | 115 t€ | 115 t€ | – |
| Poistoero | 2,1 M€ | 1,5 M€ | 545 t€ | – |
| Lyhytaikaiset saamiset | 3,2 M€ | 3,3 M€ | 3,3 M€ | – |
| Vastattavaa | 11,1 M€ | 11,1 M€ | 11,0 M€ | 7,5 M€ |
| Varastojen lisäys (+) tai vähennys (-) | 70 t€ | 11 t€ | 102 t€ | – |
| Palkat ja palkkiot | -3,3 M€ | -3,3 M€ | -3,2 M€ | -1,6 M€ |
| Palvelujen ostot | -1,2 M€ | -1,5 M€ | -1,2 M€ | – |
| Muut henkilösivukulut | -116 t€ | -109 t€ | -122 t€ | -57 t€ |
| Pitkäaikaiset muut velat | 759 t€ | 974 t€ | 1,0 M€ | – |
| Aineelliset hyödykkeet | 6,1 M€ | 5,9 M€ | 5,9 M€ | 4,8 M€ |
| Lyhytaikaiset ostovelat | 449 t€ | 558 t€ | 1,4 M€ | – |
| Lyhytaikaiset siirtovelat | 995 t€ | 1,0 M€ | 789 t€ | – |
| Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä | 5 € | 163 € | 528 € | 3 988 € |
| Lyhytaikaiset muut saamiset | 3 706 € | 1 400 € | 2 124 € | – |
| Lyhytaikaiset muut velat | 446 t€ | 476 t€ | 417 t€ | – |
| Aineet ja tarvikkeet | 648 t€ | 578 t€ | 566 t€ | – |
| Muut saamiset (sijoitukset) | 500 € | 500 € | 500 € | – |
| Ostot tilikauden aikana | -3,8 M€ | -3,8 M€ | -3,6 M€ | – |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 102 t€ | 42 t€ | 84 t€ | – |
| Koneet ja kalusto | 5,2 M€ | 5,0 M€ | 5,0 M€ | – |
| Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut | 784 t€ | 804 t€ | 815 t€ | – |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 2,8 M€ | 2,9 M€ | 2,9 M€ | – |
| Lyhytaikaiset lainasaamiset | 100 t€ | 0 € | – | – |
| Maa- ja vesialueet, Omistetut | 32 t€ | 32 t€ | 32 t€ | – |
| Lyhytaikaiset saamiset saman konsernin yrityksiltä | 198 t€ | 320 € | 0 € | – |
| Lyhytaikaiset velat saman konsernin yrityksille | 53 t€ | 0 € | – | – |
Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).
Verotus
Verotettavalla tulolla mitattuna Sjöblom Infra Ab kuuluu toimialaluokassa rakennuspaikan valmistelutyöt ylimpään 10 %:iin (1576 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 36 t€, 32-kertainen).
Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.
Ilmainen kuukausilista: Pietarsaari
Kerran kuussa sähköpostiisi: kunnan ja lähikuntien uudet kohteet, kuukauden luvut ja koko lista. Ei maksua eikä sitoutumista, peru milloin tahansa.
Seuraa yrityksiä alueellasi
Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.
Kokeile maksutta