Aluevahti Kokeile maksutta

Suoraman Liikuntahalli Oy

Osakeyhtiö. Kuntokeskusten toiminta.

Suoraman Liikuntahalli Oy on osakeyhtiö, jonka kotikunta on Kangasala, rekisteröity vuonna 1966. Tilikaudella, joka päättyi 31.12.2025, liikevaihto oli 178 t€ ja liikevoitto 46 t€; omavaraisuusaste 97,3 %. Verotettava tulo oli vuonna 2024 36 t€ ja tuloverot 7 239 €. Julkiset ostajat ostivat siltä 84 € vuosina 2023–2024; suurin ostaja on Lasten, Nuorten Ja Perheiden Palvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).

Liikevaihto 2025178 t€+3 % edellisestä tilikaudesta
Liikevoitto46 t€25,8 % liikevaihdosta
Tilikauden tulos43 t€käyttökate 30 t€
Omavaraisuusaste97,3 %quick ratio 27,01
Verotettava tulo 202436 t€ toimialan suurempaan puoliskoon
Tuloverot 20247 239 €36 t€ vuosina 2020–2024
Toiminut60 vrekisteröity 7.10.1966
Myynti julkisille ostajille84 €2023–2024

Talous

172 t€172 t€178 t€178 t€18 t€29 t€46 t€21 t€29 t€43 t€202320242025
LiikevaihtoLiikevoittoTilikauden tulos
Tunnusluvut31.12.202531.12.202431.12.2023
Liikevaihto178 t€172 t€172 t€
Liikevaihdon muutos3,4 %0,2 %–
Käyttökate30 t€49 t€34 t€
Käyttökate-%17,0 %28,4 %19,9 %
Liikevoitto46 t€29 t€18 t€
Liikevoitto-%25,8 %16,8 %10,7 %
Tilikauden tulos43 t€29 t€21 t€
Henkilöstökulut-61 t€69 t€72 t€
Omavaraisuusaste97,3 %98,6 %98,4 %
Quick ratio27,0146,0243,40
Current ratio27,0146,0243,40
Suhteellinen velkaantuneisuus5,3 %2,8 %3,0 %
Oman pääoman tuotto12,4 %8,7 %6,4 %
Taseen loppusumma357 t€335 t€332 t€
Oma pääoma347 t€330 t€327 t€
Rahat ja pankkisaamiset159 t€123 t€135 t€

Tase

332 t€335 t€357 t€357 t€327 t€330 t€347 t€135 t€123 t€159 t€202320242025
Taseen loppusummaOma pääomaRahat
Tuloslaskelma ja tase

Tuloslaskelma

31.12.202531.12.202431.12.2023
Liikevaihto178 t€172 t€172 t€
Liiketoiminnan muut tuotot–0 €3 495 €
Materiaalit ja palvelut8 533 €-10 t€-13 t€
Henkilöstökulut61 t€-69 t€-72 t€
Poistot ja arvonalentumiset16 t€-20 t€-16 t€
Liiketoiminnan muut kulut47 t€-44 t€-56 t€
Liikevoitto (-tappio)46 t€29 t€18 t€
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)-8 055 €7 246 €7 619 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja54 t€36 t€26 t€
Tuloverot11 t€-7 395 €-4 978 €
Tilikauden voitto (tappio)43 t€29 t€21 t€

Tase

31.12.202531.12.202431.12.2023
Pysyvät vastaavat100 t€116 t€107 t€
Saamiset5 494 €6 212 €13 t€
Rahat ja pankkisaamiset159 t€123 t€135 t€
Vaihtuvat vastaavat256 t€219 t€225 t€
Vastaavaa357 t€335 t€332 t€
Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma8 000 €8 000 €8 000 €
Oma pääoma347 t€330 t€327 t€
Lyhytaikainen vieras pääoma9 488 €4 753 €5 192 €
Vieras pääoma9 488 €4 753 €5 192 €
Kaikki tilinpäätöksen erät (45)
31.12.202531.12.202431.12.2023
Liikevaihto178 t€172 t€172 t€
Liiketoiminnan muut tuotot–0 €3 495 €
Materiaalit ja palvelut8 533 €-10 t€-13 t€
Henkilöstökulut61 t€-69 t€-72 t€
Poistot ja arvonalentumiset16 t€-20 t€-16 t€
Liiketoiminnan muut kulut47 t€-44 t€-56 t€
Liikevoitto (-tappio)46 t€29 t€18 t€
Rahoitustuotot ja -kulut + (-)-8 055 €7 246 €7 619 €
Voitto (tappio) ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja54 t€36 t€26 t€
Tuloverot11 t€-7 395 €-4 978 €
Tilikauden voitto (tappio)43 t€29 t€21 t€
Pysyvät vastaavat100 t€116 t€107 t€
Saamiset5 494 €6 212 €13 t€
Rahat ja pankkisaamiset159 t€123 t€135 t€
Vaihtuvat vastaavat256 t€219 t€225 t€
Vastaavaa357 t€335 t€332 t€
Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma8 000 €8 000 €8 000 €
Oma pääoma347 t€330 t€327 t€
Lyhytaikainen vieras pääoma9 488 €4 753 €5 192 €
Vieras pääoma9 488 €4 753 €5 192 €
Palkat ja palkkiot51 t€-57 t€-60 t€
Rakennukset ja rakennelmat, Omistetut46 t€49 t€53 t€
Lyhytaikaiset myyntisaamiset2 748 €4 415 €3 200 €
Lyhytaikaiset saamiset5 494 €6 212 €13 t€
Eläkekulut8 502 €-9 560 €-9 090 €
Muut aineelliset hyödykkeet13 t€18 t€24 t€
Vastattavaa357 t€335 t€332 t€
Koneet ja kalusto23 t€31 t€12 t€
Maa- ja vesialueet, Omistetut18 t€18 t€18 t€
Ostot tilikauden aikana1 933 €-2 078 €-1 577 €
Lyhytaikaiset ostovelat883 €1 005 €282 €
Aineelliset hyödykkeet100 t€116 t€107 t€
Lyhytaikaiset siirtovelat5 598 €2 206 €2 842 €
Muut henkilösivukulut1 635 €-1 874 €-2 304 €
Tilikauden voitto (tappio), oma pääoma43 t€29 t€21 t€
Palvelujen ostot6 600 €-8 161 €-11 t€
Muut korko- ja rahoitustuotot muilta kuin saman konsernin yrityksiltä8 060 €7 262 €7 619 €
Muut arvopaperit92 t€89 t€77 t€
Lyhytaikaiset muut saamiset444 €1 085 €6 296 €
Suunnitelman mukaiset poistot16 t€-20 t€-16 t€
Rahoitusarvopaperit92 t€89 t€77 t€
Korkokulut- ja muut rahoituskulut muille kuin saman konsernin yrityksille6 €-15 €0 €
Lyhytaikaiset muut velat3 008 €1 542 €2 068 €
Edellisten tilikausien voitto (tappio)296 t€293 t€298 t€
Lyhytaikaiset siirtosaamiset2 301 €712 €3 076 €

Digitaalisesti (XBRL) PRH:lle jätetyistä tilinpäätöksistä; tunnusluvut laskettu niistä. Omavaraisuusaste = (oma pääoma + tilinpäätössiirtojen kertymä) / (taseen loppusumma − saadut ennakot).

Verotus

41 t€37 t€40 t€24 t€36 t€36 t€20202021202220232024

Verotettavalla tulolla mitattuna Suoraman Liikuntahalli Oy kuuluu toimialaluokassa kuntokeskusten toiminta suurempaan puoliskoon (302 yritystä, joilla verotettavaa tuloa; mediaani 18 t€, 2,0-kertainen).

Verotettava tulo on verotuksessa laskettu tulos, ei liikevaihto. Verohallinnon julkiset tiedot; vuoden 2025 tiedot julkaistaan marraskuussa 2026.

Myynti julkisille ostajille

45 €38 €38 €20232024

Suurimmat ostajat

  • Lasten, Nuorten Ja Perheiden Palvelut Pirkanmaan hyvinvointialue84 €

Seuraa yrityksiä alueellasi

Uudet yritykset, konkurssit sekä toimitusjohtajan ja isännöitsijän vaihdokset valitsemiltasi alueilta ja toimialoilta sähköpostiisi. 14 päivän maksuton kokeilu, peru milloin tahansa.

Kokeile maksutta