Lepolan Puusepät Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 1977. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 73 t€; soliditet 37,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 102 t€ och inkomstskatterna 21 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Förändring i omsättning | -8,7 % | 5,4 % | 20,8 % | -15,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 30 t€ | 133 t€ | 80 t€ | 107 t€ | 93 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,1 % | 8,5 % | 5,4 % | 8,7 % | 6,3 % |
| Rörelseresultat | 73 t€ | 118 t€ | 66 t€ | 95 t€ | 79 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,1 % | 7,5 % | 4,4 % | 7,8 % | 5,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 48 t€ | 82 t€ | 42 t€ | 67 t€ | 52 t€ |
| Personalkostnader | -499 t€ | 472 t€ | 468 t€ | 424 t€ | 512 t€ |
| Soliditet | 37,8 % | 33,7 % | 23,3 % | 18,4 % | 7,3 % |
| Kassalikviditet | 0,70 | 0,68 | 0,47 | 0,55 | 0,61 |
| Current ratio | 0,94 | 0,91 | 0,62 | 0,81 | 0,82 |
| Relativ skuldsättning | 34,1 % | 31,2 % | 37,0 % | 45,1 % | 50,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 % | 32,8 % | 25,2 % | 53,3 % | 89,7 % |
| Balansomslutning | 785 t€ | 738 t€ | 718 t€ | 680 t€ | 822 t€ |
| Eget kapital | 297 t€ | 249 t€ | 167 t€ | 125 t€ | 58 t€ |
| Kassa och bank | 225 t€ | 170 t€ | 120 t€ | 82 t€ | 215 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 50 t€ | 49 t€ |
| Material och tjänster | 626 t€ | -755 t€ | -752 t€ | -576 t€ | -708 t€ |
| Personalkostnader | 499 t€ | -472 t€ | -468 t€ | -424 t€ | -512 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 43 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 190 t€ | -208 t€ | -187 t€ | -173 t€ | -200 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 73 t€ | 118 t€ | 66 t€ | 95 t€ | 79 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 60 t€ | 102 t€ | 53 t€ | 83 t€ | 66 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -20 t€ | -11 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 82 t€ | 42 t€ | 67 t€ | 52 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 422 t€ | 402 t€ | 404 t€ | 407 t€ | 421 t€ |
| Omsättningstillgångar | 94 t€ | 83 t€ | 77 t€ | 89 t€ | 104 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 83 t€ | 116 t€ | 102 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 225 t€ | 170 t€ | 120 t€ | 82 t€ | 215 t€ |
| Rörliga aktiva | 363 t€ | 337 t€ | 313 t€ | 273 t€ | 401 t€ |
| Aktiva | 785 t€ | 738 t€ | 718 t€ | 680 t€ | 822 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 34 t€ | 34 t€ | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 297 t€ | 249 t€ | 167 t€ | 125 t€ | 58 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 101 t€ | 120 t€ | 47 t€ | 218 t€ | 273 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 387 t€ | 370 t€ | 503 t€ | 338 t€ | 490 t€ |
| Främmande kapital | 488 t€ | 490 t€ | 551 t€ | 555 t€ | 763 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | 31.5.2023 | 31.5.2022 | 31.5.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,6 M€ | 1,5 M€ | 1,2 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 50 t€ | 49 t€ |
| Material och tjänster | 626 t€ | -755 t€ | -752 t€ | -576 t€ | -708 t€ |
| Personalkostnader | 499 t€ | -472 t€ | -468 t€ | -424 t€ | -512 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 43 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 190 t€ | -208 t€ | -187 t€ | -173 t€ | -200 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 73 t€ | 118 t€ | 66 t€ | 95 t€ | 79 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 13 t€ | -16 t€ | -13 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 60 t€ | 102 t€ | 53 t€ | 83 t€ | 66 t€ |
| Inkomstskatt | 12 t€ | -20 t€ | -11 t€ | -17 t€ | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 48 t€ | 82 t€ | 42 t€ | 67 t€ | 52 t€ |
| Bestående aktiva | 422 t€ | 402 t€ | 404 t€ | 407 t€ | 421 t€ |
| Omsättningstillgångar | 94 t€ | 83 t€ | 77 t€ | 89 t€ | 104 t€ |
| Fordringar | 44 t€ | 83 t€ | 116 t€ | 102 t€ | 82 t€ |
| Kassa och bank | 225 t€ | 170 t€ | 120 t€ | 82 t€ | 215 t€ |
| Rörliga aktiva | 363 t€ | 337 t€ | 313 t€ | 273 t€ | 401 t€ |
| Aktiva | 785 t€ | 738 t€ | 718 t€ | 680 t€ | 822 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 34 t€ | 34 t€ | 8 409 € | 8 409 € | 8 409 € |
| Eget kapital | 297 t€ | 249 t€ | 167 t€ | 125 t€ | 58 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 101 t€ | 120 t€ | 47 t€ | 218 t€ | 273 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 387 t€ | 370 t€ | 503 t€ | 338 t€ | 490 t€ |
| Främmande kapital | 488 t€ | 490 t€ | 551 t€ | 555 t€ | 763 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 53 t€ | 41 t€ | 58 t€ | 27 t€ | 70 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | – | – | – | 0 € | 21 t€ |
| Övriga materiella tillgångar | 5 198 € | 8 659 € | 12 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | – | 0 € | 19 t€ |
| Passiva | 785 t€ | 738 t€ | 718 t€ | 680 t€ | 822 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 54 t€ | 73 t€ | 0 € | 170 t€ | 226 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 44 t€ | 83 t€ | 116 t€ | 102 t€ | 82 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 21 t€ | 23 t€ | 7 826 € | 6 117 € | 4 850 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 198 € | 6 198 € | 6 198 € | 6 198 € | 6 198 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 147 € | 16 € | 285 € | 2 € | 6 € |
| Maskiner och inventarier | 52 t€ | 31 t€ | 29 t€ | 26 t€ | 35 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -121 t€ | -203 t€ | -245 t€ | -312 t€ | -364 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 119 t€ | 120 t€ | 64 t€ | 102 t€ | 121 t€ |
| Långfristiga kapitallån | 47 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 47 t€ | 47 t€ |
| Löner och arvoden | 415 t€ | -404 t€ | -400 t€ | -358 t€ | -449 t€ |
| Immateriella tillgångar | – | 0 € | 188 € | 188 € | 19 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 9 696 € | 49 t€ | 101 t€ | 84 t€ | 68 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 48 t€ | 82 t€ | 42 t€ | 67 t€ | 52 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 13 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -13 t€ |
| Pensionskostnader | 67 t€ | -52 t€ | -51 t€ | -53 t€ | -47 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 14 t€ | 11 t€ | 7 405 € | 12 t€ | 9 034 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 358 t€ | 356 t€ | 357 t€ | 359 t€ | 361 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 17 t€ | -16 t€ | -16 t€ | -14 t€ | -16 t€ |
| Uppskrivningsfond | 336 t€ | 336 t€ | 336 t€ | 336 t€ | 336 t€ |
| Köp av tjänster | 329 t€ | -462 t€ | -459 t€ | -267 t€ | -356 t€ |
| Materiella tillgångar | 422 t€ | 402 t€ | 404 t€ | 407 t€ | 402 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 307 t€ | -299 t€ | -282 t€ | -294 t€ | -375 t€ |
| Material och förnödenheter | 94 t€ | 83 t€ | 77 t€ | 89 t€ | 104 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 66 t€ | 56 t€ | 220 t€ | 56 t€ | 56 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 43 t€ | -15 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -14 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 150 t€ | 153 t€ | 161 t€ | 152 t€ | 222 t€ |
| Immateriella rättigheter | – | 0 € | 188 € | 188 € | 188 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -10 t€ | 6 068 € | -11 t€ | -15 t€ | 24 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lepolan Puusepät Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen övrig tillverkning av byggnads- och inredningssnickerier som inte klassificerats på annat håll (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€, 3,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Lojo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis