LVI Rakennus M.Toivola Oy är ett aktiebolag med hemort i Raumo, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 150 t€ och rörelseresultatet 3 760 €; soliditet 2,3 %.
Omsättning 2025150 t€räkenskapsperioden slutade 31.12.2025
Rörelseresultat3 760 €2,5 % av omsättningen
Räkenskapsperiodens resultat460 €rörelsebidrag 1 280 €
Soliditet2,3 %quick ratio 0,35
Verksamt2 årregistrerat 19.7.2024
Raumo: 5 nya företag på 30 dagar
- Sähkötyö Kylander OySähköasennus
- SH-Frostnav OyKone- ja prosessisuunnittelu
- LUMI Atelier OyElokuvien, videoiden ja televisio-ohjelmien tuotanto
Pröva gratis
Få ditt områdes nya företag per e-post varje morgon. 14 dagar, inget kort behövs.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 |
|---|---|
| Omsättning | 150 t€ |
| Rörelsebidrag | 1 280 € |
| Rörelsebidrag % | 0,9 % |
| Rörelseresultat | 3 760 € |
| Rörelsemarginal | 2,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 460 € |
| Personalkostnader | -55 t€ |
| Soliditet | 2,3 % |
| Kassalikviditet | 0,35 |
| Current ratio | 0,70 |
| Relativ skuldsättning | 13,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 100,0 % |
| Balansomslutning | 20 t€ |
| Eget kapital | 460 € |
| Kassa och bank | 3 993 € |
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Omsättning | 150 t€ |
| Material och tjänster | 59 t€ |
| Personalkostnader | 55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 481 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 760 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 107 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 653 € |
| Inkomstskatt | 194 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 460 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Bestående aktiva | 7 443 € |
| Omsättningstillgångar | 6 296 € |
| Fordringar | 2 148 € |
| Kassa och bank | 3 993 € |
| Rörliga aktiva | 12 t€ |
| Aktiva | 20 t€ |
| Eget kapital | 460 € |
| Långfristigt främmande kapital | 1 700 € |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | |
|---|---|
| Omsättning | 150 t€ |
| Material och tjänster | 59 t€ |
| Personalkostnader | 55 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 481 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 760 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 3 107 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 653 € |
| Inkomstskatt | 194 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 460 € |
| Bestående aktiva | 7 443 € |
| Omsättningstillgångar | 6 296 € |
| Fordringar | 2 148 € |
| Kassa och bank | 3 993 € |
| Rörliga aktiva | 12 t€ |
| Aktiva | 20 t€ |
| Eget kapital | 460 € |
| Långfristigt främmande kapital | 1 700 € |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ |
| Främmande kapital | 19 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 048 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 481 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 4 800 € |
| Passiva | 20 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 € |
| Kortfristiga fordringar | 2 148 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 48 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 59 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 899 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -6 296 € |
| Pensionskostnader | 9 326 € |
| Köp av tjänster | 6 195 € |
| Maskiner och inventarier | 7 443 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1 700 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 090 € |
| Materiella tillgångar | 7 443 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 828 € |
| Löner och arvoden | 43 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 202 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 460 € |
| Material och förnödenheter | 6 296 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 113 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).