JM Ironworks Oy är ett aktiebolag med hemort i Nyslott, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 31 t€ och rörelseresultatet -1 840 €; soliditet -113,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 827 € och inkomstskatterna 165 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 31 t€ | 32 t€ |
| Förändring i omsättning | -2,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -1 840 € | 3 169 € |
| Rörelsebidrag % | -5,9 % | 9,8 % |
| Rörelseresultat | -1 840 € | 1 394 € |
| Rörelsemarginal | -5,9 % | 4,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -9 067 € | 662 € |
| Personalkostnader | -5 216 € | 6 024 € |
| Soliditet | -113,0 % | 7,0 % |
| Kassalikviditet | 0,47 | 1,13 |
| Current ratio | 0,47 | 1,13 |
| Relativ skuldsättning | 50,4 % | 27,0 % |
| Avkastning på eget kapital | – | 100,0 % |
| Balansomslutning | 7 439 € | 9 410 € |
| Eget kapital | -8 405 € | 662 € |
| Kassa och bank | 110 € | 135 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 31 t€ | 32 t€ |
| Material och tjänster | 4 086 € | -6 109 € |
| Personalkostnader | 5 216 € | -6 024 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -1 775 € |
| Övriga rörelsekostnader | 24 t€ | -17 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 840 € | 1 394 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 227 € | -567 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -9 067 € | 827 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -165 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -9 067 € | 662 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 0 € | 5 325 € |
| Fordringar | 7 328 € | 3 950 € |
| Kassa och bank | 110 € | 135 € |
| Rörliga aktiva | 7 439 € | 4 085 € |
| Aktiva | 7 439 € | 9 410 € |
| Eget kapital | -8 405 € | 662 € |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 5 145 € |
| Korfristigt främmande kapital | 16 t€ | 3 604 € |
| Främmande kapital | 16 t€ | 8 748 € |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 31 t€ | 32 t€ |
| Material och tjänster | 4 086 € | -6 109 € |
| Personalkostnader | 5 216 € | -6 024 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -1 775 € |
| Övriga rörelsekostnader | 24 t€ | -17 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 840 € | 1 394 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 227 € | -567 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -9 067 € | 827 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -165 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -9 067 € | 662 € |
| Bestående aktiva | 0 € | 5 325 € |
| Fordringar | 7 328 € | 3 950 € |
| Kassa och bank | 110 € | 135 € |
| Rörliga aktiva | 7 439 € | 4 085 € |
| Aktiva | 7 439 € | 9 410 € |
| Eget kapital | -8 405 € | 662 € |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 5 145 € |
| Korfristigt främmande kapital | 16 t€ | 3 604 € |
| Främmande kapital | 16 t€ | 8 748 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 14 t€ | 833 € |
| Passiva | 7 439 € | 9 410 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 5 145 € |
| Kortfristiga fordringar | 7 328 € | 3 950 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 844 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 5 325 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 662 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 393 € | 1 344 € |
| Löner och arvoden | 4 725 € | -5 955 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 443 € | 2 106 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -9 067 € | 662 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 7 228 € | -568 € |
| Övriga lönebikostnader | 491 € | -69 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 50 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 1 091 € | -1 162 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 5 325 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2 995 € | -4 947 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 1 262 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 6 835 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 165 € |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -1 775 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör JM Ironworks Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen övrig diverse specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet som inte klassificerats på annat håll (1420 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Nyslott
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis