Lux Lounge Beauty Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 223 t€ och rörelseresultatet 1 478 €; soliditet 15,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 308 € och inkomstskatterna 662 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 223 t€ | 133 t€ |
| Förändring i omsättning | 67,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 37 € | 5 474 € |
| Rörelsebidrag % | 0,0 % | 4,1 % |
| Rörelseresultat | 1 478 € | 3 551 € |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | 2,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 1 118 € | 2 616 € |
| Personalkostnader | -42 t€ | 18 t€ |
| Soliditet | 15,8 % | 10,0 % |
| Kassalikviditet | 0,97 | 0,87 |
| Current ratio | 0,97 | 0,87 |
| Relativ skuldsättning | 9,0 % | 17,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,9 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 24 t€ | 26 t€ |
| Eget kapital | 3 734 € | 2 616 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 13 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 223 t€ | 133 t€ |
| Material och tjänster | 126 t€ | -71 t€ |
| Personalkostnader | 42 t€ | -18 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 442 € | -1 923 € |
| Övriga rörelsekostnader | 52 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 478 € | 3 551 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 39 € | -274 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 439 € | 3 278 € |
| Inkomstskatt | 321 € | -662 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 118 € | 2 616 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 326 € | 5 768 € |
| Fordringar | 8 824 € | 6 992 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 19 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 24 t€ | 26 t€ |
| Eget kapital | 3 734 € | 2 616 € |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 23 t€ |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 223 t€ | 133 t€ |
| Material och tjänster | 126 t€ | -71 t€ |
| Personalkostnader | 42 t€ | -18 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 442 € | -1 923 € |
| Övriga rörelsekostnader | 52 t€ | -38 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 1 478 € | 3 551 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 39 € | -274 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 439 € | 3 278 € |
| Inkomstskatt | 321 € | -662 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 1 118 € | 2 616 € |
| Bestående aktiva | 4 326 € | 5 768 € |
| Fordringar | 8 824 € | 6 992 € |
| Kassa och bank | 11 t€ | 13 t€ |
| Rörliga aktiva | 19 t€ | 20 t€ |
| Aktiva | 24 t€ | 26 t€ |
| Eget kapital | 3 734 € | 2 616 € |
| Korfristigt främmande kapital | 20 t€ | 23 t€ |
| Främmande kapital | 20 t€ | 23 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 25 t€ | -21 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 442 € | -1 923 € |
| Pensionskostnader | 2 743 € | -2 836 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 370 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 4 326 € | 5 768 € |
| Löner och arvoden | 38 t€ | -15 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 842 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 6 264 € | 6 264 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 1 118 € | 2 616 € |
| Övriga lönebikostnader | 719 € | -177 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 143 € | 1 722 € |
| Maskiner och inventarier | 4 326 € | 5 768 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 0 € |
| Passiva | 24 t€ | 26 t€ |
| Köp av tjänster | 102 t€ | -51 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 348 € | 728 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 2 616 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 784 € | 5 243 € |
| Kortfristiga fordringar | 8 824 € | 6 992 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 16 t€ | 16 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 42 € | -274 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lux Lounge Beauty Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis