CNR Technologies Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2024. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 153 t€ och rörelseresultatet 109 t€; soliditet 89,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 133 t€ och inkomstskatterna 27 t€.
Vanda: 80 nya företag på 30 dagar
- Dunnock Technologies OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Kervamo oyRakennuspuusepän asennustyöt
- Avainjohto OyTyönvälitystoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 138 t€ |
| Förändring i omsättning | 10,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 109 t€ | 132 t€ |
| Rörelsebidrag % | 71,6 % | 95,8 % |
| Rörelseresultat | 109 t€ | 132 t€ |
| Rörelsemarginal | 71,6 % | 95,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 88 t€ | 106 t€ |
| Personalkostnader | -33 t€ | 0 € |
| Soliditet | 89,2 % | 79,9 % |
| Kassalikviditet | 4,80 | 4,98 |
| Current ratio | 4,80 | 4,98 |
| Relativ skuldsättning | 14,8 % | 19,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 47,2 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 208 t€ | 133 t€ |
| Eget kapital | 186 t€ | 106 t€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 122 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 138 t€ |
| Material och tjänster | 6 € | 0 € |
| Personalkostnader | 33 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -5 797 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 109 t€ | 132 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -370 € | 791 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 110 t€ | 133 t€ |
| Inkomstskatt | 22 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 88 t€ | 106 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 100 t€ | 0 € |
| Fordringar | 25 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 122 t€ |
| Rörliga aktiva | 108 t€ | 133 t€ |
| Aktiva | 208 t€ | 133 t€ |
| Eget kapital | 186 t€ | 106 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 27 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 27 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 153 t€ | 138 t€ |
| Material och tjänster | 6 € | 0 € |
| Personalkostnader | 33 t€ | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 11 t€ | -5 797 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 109 t€ | 132 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -370 € | 791 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 110 t€ | 133 t€ |
| Inkomstskatt | 22 t€ | -27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 88 t€ | 106 t€ |
| Bestående aktiva | 100 t€ | 0 € |
| Fordringar | 25 t€ | 11 t€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 122 t€ |
| Rörliga aktiva | 108 t€ | 133 t€ |
| Aktiva | 208 t€ | 133 t€ |
| Eget kapital | 186 t€ | 106 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 23 t€ | 27 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 186 € | 153 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 316 € | 461 € |
| Placeringar | 100 t€ | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 98 t€ | 0 € |
| Passiva | 208 t€ | 133 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 370 € | 791 € |
| Kortfristiga fordringar | 25 t€ | 11 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 22 t€ | 27 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 6 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 24 t€ | 10 t€ |
| Pensionskostnader | 1 441 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 418 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 573 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 31 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 174 € | 384 € |
| Övriga aktier och andelar | 100 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 88 t€ | 106 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör CNR Technologies Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen dataprogrammering (3155 företag med beskattningsbar inkomst; median 27 t€, 4,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.