KoneVasara Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Sodankylä, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.3.2026 var omsättningen 377 t€ och rörelseresultatet 42 t€; soliditet -11,6 %.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.3.2026 | 31.3.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 377 t€ | 157 t€ |
| Förändring i omsättning | 140,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -224 t€ | 122 t€ |
| Rörelsebidrag % | -59,4 % | 77,9 % |
| Rörelseresultat | 42 t€ | -15 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | -9,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -177 t€ | -240 t€ |
| Soliditet | -11,6 % | -6,1 % |
| Kassalikviditet | 0,00 | 0,17 |
| Current ratio | 0,00 | 0,17 |
| Relativ skuldsättning | 1061,8 % | 2643,6 % |
| Balansomslutning | 3,6 M€ | 3,9 M€ |
| Eget kapital | -417 t€ | -240 t€ |
| Kassa och bank | 0 € | 61 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 377 t€ | 157 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 266 t€ | -138 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 69 t€ | -35 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | -15 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 219 t€ | -225 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -177 t€ | -240 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -177 t€ | -240 t€ |
Balansräkning
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3,6 M€ | 3,9 M€ |
| Kassa och bank | 0 € | 61 t€ |
| Rörliga aktiva | 0 € | 61 t€ |
| Aktiva | 3,6 M€ | 3,9 M€ |
| Eget kapital | -417 t€ | -240 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3,6 M€ | 3,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 404 t€ | 361 t€ |
| Främmande kapital | 4,0 M€ | 4,2 M€ |
Alla poster i bokslutet (30)
| 31.3.2026 | 31.3.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 377 t€ | 157 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 266 t€ | -138 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 69 t€ | -35 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 42 t€ | -15 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 219 t€ | -225 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -177 t€ | -240 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -177 t€ | -240 t€ |
| Bestående aktiva | 3,6 M€ | 3,9 M€ |
| Kassa och bank | 0 € | 61 t€ |
| Rörliga aktiva | 0 € | 61 t€ |
| Aktiva | 3,6 M€ | 3,9 M€ |
| Eget kapital | -417 t€ | -240 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 3,6 M€ | 3,8 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 404 t€ | 361 t€ |
| Främmande kapital | 4,0 M€ | 4,2 M€ |
| Långfristiga kapitallån | 730 t€ | 700 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 792 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 13 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 3,6 M€ | 3,9 M€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 243 t€ | 243 t€ |
| Mark- och vattenområden, Arrenderättigheter | 55 t€ | 55 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 2,9 M€ | 3,1 M€ |
| Passiva | 3,6 M€ | 3,9 M€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 3,5 M€ | 3,8 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -240 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -177 t€ | -240 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 219 t€ | -226 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 142 t€ | 115 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 5 463 € | 3 307 € |
| Avskrivningar enligt plan | 266 t€ | -138 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Gratis månadslista: Sodankylä
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis