Ravintola Mohseni Oy är ett aktiebolag med hemort i Rovaniemi, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 367 t€ och rörelseresultatet 43 t€; soliditet 77,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 55 t€ och inkomstskatterna 11 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 367 t€ | 395 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,0 % | – |
| Rörelsebidrag | 37 t€ | 48 t€ |
| Rörelsebidrag % | 10,1 % | 12,3 % |
| Rörelseresultat | 43 t€ | 55 t€ |
| Rörelsemarginal | 11,7 % | 14,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 33 t€ | 44 t€ |
| Personalkostnader | -78 t€ | -90 t€ |
| Soliditet | 77,0 % | 62,8 % |
| Kassalikviditet | 4,03 | 2,25 |
| Current ratio | 4,03 | 2,25 |
| Relativ skuldsättning | 6,3 % | 6,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 43,1 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 100 t€ | 70 t€ |
| Eget kapital | 77 t€ | 44 t€ |
| Kassa och bank | 73 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 367 t€ | 395 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 326 € | 80 € |
| Material och tjänster | 146 t€ | 157 t€ |
| Personalkostnader | 78 t€ | 90 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 721 € | 6 961 € |
| Övriga rörelsekostnader | 95 t€ | 85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 43 t€ | 55 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 459 € | 625 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 42 t€ | 55 t€ |
| Inkomstskatt | 9 134 € | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 33 t€ | 44 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 17 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 9 697 € | 7 582 € |
| Kassa och bank | 73 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 83 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 100 t€ | 70 t€ |
| Eget kapital | 77 t€ | 44 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2 410 € | 5 148 € |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 26 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 367 t€ | 395 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 326 € | 80 € |
| Material och tjänster | 146 t€ | 157 t€ |
| Personalkostnader | 78 t€ | 90 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 721 € | 6 961 € |
| Övriga rörelsekostnader | 95 t€ | 85 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 43 t€ | 55 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 459 € | 625 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 42 t€ | 55 t€ |
| Inkomstskatt | 9 134 € | 11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 33 t€ | 44 t€ |
| Bestående aktiva | 17 t€ | 23 t€ |
| Fordringar | 9 697 € | 7 582 € |
| Kassa och bank | 73 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 83 t€ | 47 t€ |
| Aktiva | 100 t€ | 70 t€ |
| Eget kapital | 77 t€ | 44 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 2 410 € | 5 148 € |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 23 t€ | 26 t€ |
| Pensionskostnader | 8 420 € | 10 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 5 721 € | 6 961 € |
| Materiella tillgångar | 11 t€ | 15 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 44 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 9 697 € | 7 582 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 2 410 € | 5 148 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 5 779 € | 4 301 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 7 047 € | 7 300 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 384 € | 282 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 3 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 459 € | 628 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 4 823 € | 5 701 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 10 t€ | 11 t€ |
| Immateriella tillgångar | 6 000 € | 8 000 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 33 t€ | 44 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 1 576 € | 1 489 € |
| Goodwill | 6 000 € | 8 000 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 146 t€ | 157 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 266 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 57 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 68 t€ | 78 t€ |
| Passiva | 100 t€ | 70 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | – | 478 € |
| Maskiner och inventarier | 11 t€ | 15 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Ravintola Mohseni Oy till den övre halvan inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 2,5 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Pizzeria Revontuli SaarenkyläNapapiirintie 12Anniskelu
Gratis månadslista: Rovaniemi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis