License to Fill Oy är ett aktiebolag med hemort i Kajana, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 231 t€ och rörelseresultatet 157 t€; soliditet 85,4 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 154 t€ och inkomstskatterna 31 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 216 t€ |
| Förändring i omsättning | 6,9 % | – |
| Bruttoresultat | – | 216 t€ |
| Rörelsebidrag | 156 t€ | 155 t€ |
| Rörelsebidrag % | 67,8 % | 71,7 % |
| Rörelseresultat | 157 t€ | 154 t€ |
| Rörelsemarginal | 68,2 % | 71,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 126 t€ | 123 t€ |
| Personalkostnader | -48 t€ | 37 t€ |
| Soliditet | 85,4 % | 77,6 % |
| Kassalikviditet | 2,19 | 3,68 |
| Current ratio | 2,19 | 3,68 |
| Relativ skuldsättning | 17,7 % | 16,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 52,6 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 280 t€ | 158 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 123 t€ |
| Kassa och bank | 52 t€ | 88 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 216 t€ |
| Bruttoresultat | – | 216 t€ |
| Material och tjänster | 5 € | 0 € |
| Personalkostnader | 48 t€ | -37 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 989 € | -1 001 € |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | -24 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 157 t€ | 154 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 27 € | -2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 157 t€ | 154 t€ |
| Inkomstskatt | 31 t€ | 31 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 126 t€ | 123 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 190 t€ | 28 t€ |
| Fordringar | 37 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 52 t€ | 88 t€ |
| Rörliga aktiva | 89 t€ | 130 t€ |
| Aktiva | 280 t€ | 158 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 123 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 41 t€ | 35 t€ |
| Främmande kapital | 41 t€ | 35 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 231 t€ | 216 t€ |
| Bruttoresultat | – | 216 t€ |
| Material och tjänster | 5 € | 0 € |
| Personalkostnader | 48 t€ | -37 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 989 € | -1 001 € |
| Övriga rörelsekostnader | 25 t€ | -24 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 157 t€ | 154 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 27 € | -2 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 157 t€ | 154 t€ |
| Inkomstskatt | 31 t€ | 31 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 126 t€ | 123 t€ |
| Bestående aktiva | 190 t€ | 28 t€ |
| Fordringar | 37 t€ | 43 t€ |
| Kassa och bank | 52 t€ | 88 t€ |
| Rörliga aktiva | 89 t€ | 130 t€ |
| Aktiva | 280 t€ | 158 t€ |
| Eget kapital | 239 t€ | 123 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 41 t€ | 35 t€ |
| Främmande kapital | 41 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 175 € | 4 388 € |
| Passiva | 280 t€ | 158 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 37 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 986 € | 783 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 2 966 € | 3 002 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 113 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 192 € | 267 € |
| Direkta skatter | – | -31 t€ |
| Löner och arvoden | 45 t€ | 35 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 187 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 36 t€ | 42 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 126 t€ | 123 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 28 € | 2 € |
| Pensionskostnader | 1 857 € | 1 695 € |
| Övriga lönebikostnader | 842 € | 406 € |
| Köp av tjänster | 5 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 2 966 € | 3 002 € |
| Avskrivningar enligt plan | 989 € | 1 001 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 31 t€ | 31 t€ |
| Placeringar | 187 t€ | 25 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör License to Fill Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen övrig scenkonst (411 företag med beskattningsbar inkomst; median 13 t€, 12 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kajana
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis