Napari Engineering Oy är ett aktiebolag med hemort i Vichtis, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 254 t€ och rörelseresultatet 75 t€; soliditet 73,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 19 t€ och inkomstskatterna 3 727 €.
Vichtis: 5 nya företag på 30 dagar
- Neutilus OyOhjelmistojen suunnittelu ja valmistus
- Sormus Consulting OyLiikkeenjohdon konsultointi
- QtectCoat OyRakennustarvikkeiden tukkukauppa ilman erikoistumista tiettyyn tuoteryhmään
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 254 t€ | 200 t€ |
| Förändring i omsättning | 26,9 % | – |
| Rörelsebidrag | 74 t€ | 19 t€ |
| Rörelsebidrag % | 29,2 % | 9,4 % |
| Rörelseresultat | 75 t€ | 18 t€ |
| Rörelsemarginal | 29,4 % | 9,1 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 59 t€ | 14 t€ |
| Personalkostnader | -124 t€ | 135 t€ |
| Soliditet | 73,0 % | 31,5 % |
| Kassalikviditet | 3,64 | 1,39 |
| Current ratio | 3,64 | 1,39 |
| Relativ skuldsättning | 10,6 % | 15,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 81,6 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 99 t€ | 46 t€ |
| Eget kapital | 72 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 20 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 254 t€ | 200 t€ |
| Personalkostnader | 124 t€ | -135 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 574 € | -574 € |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 75 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 305 € | -93 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -3 727 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 722 € | 2 296 € |
| Fordringar | 29 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 98 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 99 t€ | 46 t€ |
| Eget kapital | 72 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 31 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 31 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 254 t€ | 200 t€ |
| Personalkostnader | 124 t€ | -135 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 574 € | -574 € |
| Övriga rörelsekostnader | 55 t€ | -46 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 75 t€ | 18 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 305 € | -93 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 74 t€ | 18 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -3 727 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 59 t€ | 14 t€ |
| Bestående aktiva | 1 722 € | 2 296 € |
| Fordringar | 29 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 68 t€ | 20 t€ |
| Rörliga aktiva | 98 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 99 t€ | 46 t€ |
| Eget kapital | 72 t€ | 14 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 27 t€ | 31 t€ |
| Främmande kapital | 27 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 18 t€ | 19 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 13 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 148 € | 220 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 603 € | 220 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 20 t€ | 22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 59 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 29 t€ | 23 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 305 € | -321 € |
| Materiella tillgångar | 1 722 € | 2 296 € |
| Löner och arvoden | 116 t€ | -119 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 097 € | 12 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 1 458 € |
| Passiva | 99 t€ | 46 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 228 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 138 € | -1 500 € |
| Maskiner och inventarier | 1 722 € | 2 296 € |
| Avskrivningar enligt plan | 574 € | -574 € |
| Pensionskostnader | 6 466 € | -15 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Napari Engineering Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tekniska tjänster för anläggningsverksamhet (91 företag med beskattningsbar inkomst; median 35 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.