Maanrakennus Salejärvi Oy är ett aktiebolag med hemort i Forssa, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 58 t€ och rörelseresultatet -5 627 €; soliditet 35,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 139 € och inkomstskatterna 28 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 t€ | 60 t€ | 34 t€ |
| Förändring i omsättning | -3,9 % | 77,1 % | – |
| Rörelsebidrag | -5 627 € | 1 273 € | 14 t€ |
| Rörelsebidrag % | -9,7 % | 2,1 % | 40,3 % |
| Rörelseresultat | -5 627 € | 179 € | 13 t€ |
| Rörelsemarginal | -9,7 % | 0,3 % | 38,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -5 824 € | 40 € | 10 t€ |
| Personalkostnader | -31 t€ | 26 t€ | 6 915 € |
| Soliditet | 35,9 % | 59,4 % | 57,8 % |
| Kassalikviditet | 1,56 | 2,01 | 1,80 |
| Current ratio | 1,56 | 2,01 | 1,80 |
| Relativ skuldsättning | 11,8 % | 11,9 % | 22,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -151,8 % | 0,4 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 11 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Eget kapital | 3 837 € | 11 t€ | 10 t€ |
| Kassa och bank | 7 385 € | 8 985 € | 6 644 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 t€ | 60 t€ | 34 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 288 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 5 380 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 31 t€ | -26 t€ | -6 915 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -1 094 € | -625 € |
| Övriga rörelsekostnader | 31 t€ | -33 t€ | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 627 € | 179 € | 13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 197 € | -111 € | -14 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 824 € | 68 € | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -28 € | -2 619 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 824 € | 40 € | 10 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 0 € | 3 281 € | 4 375 € |
| Fordringar | 3 305 € | 5 403 € | 7 090 € |
| Kassa och bank | 7 385 € | 8 985 € | 6 644 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Aktiva | 11 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Eget kapital | 3 837 € | 11 t€ | 10 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 853 € | 7 169 € | 7 648 € |
| Främmande kapital | 6 853 € | 7 169 € | 7 648 € |
Alla poster i bokslutet (38)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 58 t€ | 60 t€ | 34 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 288 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 5 380 € | 0 € | – |
| Personalkostnader | 31 t€ | -26 t€ | -6 915 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 0 € | -1 094 € | -625 € |
| Övriga rörelsekostnader | 31 t€ | -33 t€ | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -5 627 € | 179 € | 13 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 197 € | -111 € | -14 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -5 824 € | 68 € | 13 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -28 € | -2 619 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -5 824 € | 40 € | 10 t€ |
| Bestående aktiva | 0 € | 3 281 € | 4 375 € |
| Fordringar | 3 305 € | 5 403 € | 7 090 € |
| Kassa och bank | 7 385 € | 8 985 € | 6 644 € |
| Rörliga aktiva | 11 t€ | 14 t€ | 14 t€ |
| Aktiva | 11 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Eget kapital | 3 837 € | 11 t€ | 10 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 6 853 € | 7 169 € | 7 648 € |
| Främmande kapital | 6 853 € | 7 169 € | 7 648 € |
| Avskrivningar enligt plan | 0 € | -1 094 € | -625 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 4 810 € | 6 860 € |
| Pensionskostnader | 3 255 € | -3 187 € | -932 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -5 824 € | 40 € | 10 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 200 € | -113 € | -15 € |
| Kortfristiga fordringar | 3 305 € | 5 403 € | 7 090 € |
| Passiva | 11 t€ | 18 t€ | 18 t€ |
| Löner och arvoden | 27 t€ | -22 t€ | -5 740 € |
| Köp av tjänster | 5 380 € | 0 € | – |
| Övriga lönebikostnader | 911 € | -564 € | -243 € |
| Materiella tillgångar | 0 € | 3 281 € | 4 375 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 142 € | 595 € | 466 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 218 € | 28 € | 2 619 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 36 € | 308 € | 147 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 2 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 493 € | 6 546 € | 4 563 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 268 € | 286 € | 83 € |
| Maskiner och inventarier | 0 € | 3 281 € | 4 375 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 9 661 € | 10 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Maanrakennus Salejärvi Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övriga anläggningsarbeten (489 företag med beskattningsbar inkomst; median 19 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Forssa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis