PP Sähköurakointi Oy är ett aktiebolag med hemort i Vanda, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2026 var omsättningen 181 t€ och rörelseresultatet 48 t€; soliditet 77,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 34 t€ och inkomstskatterna 6 891 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 112 t€ | 99 t€ |
| Förändring i omsättning | 62,4 % | 12,5 % | – |
| Rörelsebidrag | 45 t€ | 28 t€ | 41 t€ |
| Rörelsebidrag % | 24,7 % | 25,0 % | 41,7 % |
| Rörelseresultat | 48 t€ | 24 t€ | 36 t€ |
| Rörelsemarginal | 26,4 % | 21,3 % | 36,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 38 t€ | 18 t€ | 28 t€ |
| Personalkostnader | -99 t€ | 62 t€ | 39 t€ |
| Soliditet | 77,0 % | 63,3 % | 57,5 % |
| Kassalikviditet | 4,29 | 3,21 | 4,37 |
| Current ratio | 4,29 | 3,21 | 4,37 |
| Relativ skuldsättning | 12,8 % | 22,6 % | 20,5 % |
| Avkastning på eget kapital | 48,4 % | 41,7 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 101 t€ | 69 t€ | 48 t€ |
| Eget kapital | 78 t€ | 43 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 83 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 112 t€ | 99 t€ |
| Material och tjänster | 2 872 € | -5 341 € | -4 506 € |
| Personalkostnader | 99 t€ | -62 t€ | -39 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 111 € | -4 148 € | -5 530 € |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 48 t€ | 24 t€ | 36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 941 € | -1 123 € | -1 484 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 47 t€ | 23 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 9 418 € | -4 566 € | -6 891 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 38 t€ | 18 t€ | 28 t€ |
Balansräkning
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 333 € | 12 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 8 576 € | 16 t€ | 5 461 € |
| Kassa och bank | 83 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Rörliga aktiva | 91 t€ | 56 t€ | 31 t€ |
| Aktiva | 101 t€ | 69 t€ | 48 t€ |
| Eget kapital | 78 t€ | 43 t€ | 28 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 862 € | 7 710 € | 13 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 18 t€ | 7 173 € |
| Främmande kapital | 23 t€ | 25 t€ | 20 t€ |
Alla poster i bokslutet (41)
| 31.5.2026 | 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 181 t€ | 112 t€ | 99 t€ |
| Material och tjänster | 2 872 € | -5 341 € | -4 506 € |
| Personalkostnader | 99 t€ | -62 t€ | -39 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 3 111 € | -4 148 € | -5 530 € |
| Övriga rörelsekostnader | 28 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 48 t€ | 24 t€ | 36 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 941 € | -1 123 € | -1 484 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 47 t€ | 23 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 9 418 € | -4 566 € | -6 891 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 38 t€ | 18 t€ | 28 t€ |
| Bestående aktiva | 9 333 € | 12 t€ | 17 t€ |
| Fordringar | 8 576 € | 16 t€ | 5 461 € |
| Kassa och bank | 83 t€ | 40 t€ | 26 t€ |
| Rörliga aktiva | 91 t€ | 56 t€ | 31 t€ |
| Aktiva | 101 t€ | 69 t€ | 48 t€ |
| Eget kapital | 78 t€ | 43 t€ | 28 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1 862 € | 7 710 € | 13 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 21 t€ | 18 t€ | 7 173 € |
| Främmande kapital | 23 t€ | 25 t€ | 20 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 1 862 € | 7 710 € | 13 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 40 t€ | 25 t€ | 0 € |
| Löner och arvoden | 83 t€ | -54 t€ | -34 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 321 € | 1 247 € | 808 € |
| Materiella tillgångar | 9 333 € | 12 t€ | 17 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 12 € | 13 € | 2 € |
| Avskrivningar enligt plan | 3 111 € | -4 148 € | -5 530 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 147 € | 2 005 € | 760 € |
| Kortfristiga fordringar | 8 576 € | 16 t€ | 5 461 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 884 € | 1 759 € | 5 474 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 491 € | -2 262 € | -1 000 € |
| Passiva | 101 t€ | 69 t€ | 48 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 2 872 € | -5 341 € | -4 106 € |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -6 389 € | -3 693 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 233 € | 13 t€ | 4 047 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 953 € | -1 136 € | -1 486 € |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -400 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 38 t€ | 18 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 1 196 € | 530 € | 654 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 11 t€ | 9 299 € | 891 € |
| Maskiner och inventarier | 9 333 € | 12 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 5 527 € | 5 206 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör PP Sähköurakointi Oy till den övre halvan inom näringsgrenen elinstallationer (1751 företag med beskattningsbar inkomst; median 23 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Vanda
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis