Kauneudellecom Oy är ett aktiebolag med hemort i Kotka, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.5.2025 var omsättningen 232 t€ och rörelseresultatet 17 t€; soliditet 23,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 470 € och inkomstskatterna 294 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.5.2025 | 31.5.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 232 t€ | 168 t€ |
| Förändring i omsättning | 38,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 14 t€ | 5 869 € |
| Rörelsebidrag % | 6,2 % | 3,5 % |
| Rörelseresultat | 17 t€ | 2 762 € |
| Rörelsemarginal | 7,3 % | 1,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 12 t€ | 467 € |
| Personalkostnader | -106 t€ | 87 t€ |
| Soliditet | 23,7 % | 1,0 % |
| Kassalikviditet | 1,12 | 0,87 |
| Current ratio | 1,34 | 1,02 |
| Relativ skuldsättning | 17,9 % | 26,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 96,4 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 55 t€ | 45 t€ |
| Eget kapital | 13 t€ | 467 € |
| Kassa och bank | 35 t€ | 21 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 232 t€ | 168 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 863 € | 3 584 € |
| Material och tjänster | 67 t€ | -38 t€ |
| Personalkostnader | 106 t€ | -87 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 453 € | -3 107 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 17 t€ | 2 762 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 264 € | -2 001 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 761 € |
| Inkomstskatt | 3 228 € | -294 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 12 t€ | 467 € |
Balansräkning
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 9 471 € | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 7 315 € | 4 885 € |
| Fordringar | 2 906 € | 7 770 € |
| Kassa och bank | 35 t€ | 21 t€ |
| Rörliga aktiva | 45 t€ | 33 t€ |
| Aktiva | 55 t€ | 45 t€ |
| Eget kapital | 13 t€ | 467 € |
| Långfristigt främmande kapital | 8 012 € | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 34 t€ | 33 t€ |
| Främmande kapital | 42 t€ | 45 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.5.2025 | 31.5.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 232 t€ | 168 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 3 863 € | 3 584 € |
| Material och tjänster | 67 t€ | -38 t€ |
| Personalkostnader | 106 t€ | -87 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 2 453 € | -3 107 € |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -41 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 17 t€ | 2 762 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 264 € | -2 001 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 16 t€ | 761 € |
| Inkomstskatt | 3 228 € | -294 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 12 t€ | 467 € |
| Bestående aktiva | 9 471 € | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 7 315 € | 4 885 € |
| Fordringar | 2 906 € | 7 770 € |
| Kassa och bank | 35 t€ | 21 t€ |
| Rörliga aktiva | 45 t€ | 33 t€ |
| Aktiva | 55 t€ | 45 t€ |
| Eget kapital | 13 t€ | 467 € |
| Långfristigt främmande kapital | 8 012 € | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 34 t€ | 33 t€ |
| Främmande kapital | 42 t€ | 45 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 8 420 € | 16 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 383 € | 446 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 382 € | 3 805 € |
| Passiva | 55 t€ | 45 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 8 012 € | 12 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 840 € | 5 704 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 1 € |
| Färdiga produkter | 7 315 € | 4 885 € |
| Maskiner och inventarier | 6 090 € | 8 052 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 467 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 8 165 € |
| Löner och arvoden | 92 t€ | -75 t€ |
| Immateriella tillgångar | 3 382 € | 3 805 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 584 € | 5 671 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 12 t€ | 467 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 264 € | -2 002 € |
| Långfristiga fordringar | 2 066 € | 2 066 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 256 € | 33 € |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -8 175 € |
| Övriga lönebikostnader | 2 499 € | -3 067 € |
| Köp av tjänster | 35 t€ | -14 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 066 € | 2 066 € |
| Materiella tillgångar | 6 090 € | 8 052 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 34 t€ | -29 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 3 996 € | 3 996 € |
| Avskrivningar enligt plan | 2 453 € | -3 107 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 8 029 € | 4 384 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -2 430 € | 4 885 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kauneudellecom Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kotka
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis