Juuman Leirintä Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuusamo, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2025 var omsättningen 189 t€ och rörelseresultatet 93 t€; soliditet 42,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 25 t€ och inkomstskatterna 6 250 €. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2025 | 30.4.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 101 t€ |
| Förändring i omsättning | 87,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 78 t€ | 19 t€ |
| Rörelsebidrag % | 41,2 % | 18,9 % |
| Rörelseresultat | 93 t€ | 855 € |
| Rörelsemarginal | 49,3 % | 0,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 69 t€ | -6 023 € |
| Personalkostnader | -12 t€ | 37 t€ |
| Soliditet | 42,0 % | 9,3 % |
| Kassalikviditet | 1,12 | 0,13 |
| Current ratio | 1,12 | 0,13 |
| Relativ skuldsättning | 64,0 % | 182,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 78,3 % | -31,7 % |
| Balansomslutning | 209 t€ | 203 t€ |
| Eget kapital | 88 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 24 t€ | 4 960 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 101 t€ |
| Material och tjänster | 36 t€ | -23 t€ |
| Personalkostnader | 12 t€ | -37 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 32 t€ | -22 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 93 t€ | 855 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 022 € | -6 879 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 86 t€ | -6 023 € |
| Inkomstskatt | 17 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 69 t€ | -6 023 € |
Balansräkning
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 180 t€ | 194 t€ |
| Fordringar | 4 845 € | 4 062 € |
| Kassa och bank | 24 t€ | 4 960 € |
| Rörliga aktiva | 29 t€ | 9 022 € |
| Aktiva | 209 t€ | 203 t€ |
| Eget kapital | 88 t€ | 19 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 95 t€ | 117 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 26 t€ | 67 t€ |
| Främmande kapital | 121 t€ | 184 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 30.4.2025 | 30.4.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 189 t€ | 101 t€ |
| Material och tjänster | 36 t€ | -23 t€ |
| Personalkostnader | 12 t€ | -37 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 15 t€ | -18 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 32 t€ | -22 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 93 t€ | 855 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 022 € | -6 879 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 86 t€ | -6 023 € |
| Inkomstskatt | 17 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 69 t€ | -6 023 € |
| Bestående aktiva | 180 t€ | 194 t€ |
| Fordringar | 4 845 € | 4 062 € |
| Kassa och bank | 24 t€ | 4 960 € |
| Rörliga aktiva | 29 t€ | 9 022 € |
| Aktiva | 209 t€ | 203 t€ |
| Eget kapital | 88 t€ | 19 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 95 t€ | 117 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 26 t€ | 67 t€ |
| Främmande kapital | 121 t€ | 184 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 530 € | 45 t€ |
| Kortfristiga erhållna förskott | 580 € | 0 € |
| Övriga fonder | 25 t€ | 25 t€ |
| Passiva | 209 t€ | 203 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 95 t€ | 117 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 337 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 845 € | 4 062 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 6 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 26 t€ | 34 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -6 023 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 593 € | 558 € |
| Löner och arvoden | 0 € | -23 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 655 € | 12 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 69 t€ | -6 023 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 026 € | -6 879 € |
| Pensionskostnader | 9 002 € | -11 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 191 € | 3 713 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 154 t€ | 160 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 2 752 € | -2 476 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 998 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 36 t€ | -23 t€ |
| Materiella tillgångar | 180 t€ | 194 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 22 t€ | 22 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 15 t€ | -18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Juuman Leirintä Oy till den övre halvan inom näringsgrenen campingplatsverksamhet (55 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Juuman LeirintäalueRiekamontie 1Anniskelu
Gratis månadslista: Kuusamo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis