Orturo Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2023. Under räkenskapsperioden som slutade 31.7.2025 var omsättningen 247 t€ och rörelseresultatet 174 t€; soliditet 97,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 239 t€ och inkomstskatterna 49 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.7.2025 | 31.7.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 247 t€ | 330 t€ |
| Förändring i omsättning | -25,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 168 t€ | 247 t€ |
| Rörelsebidrag % | 68,1 % | 74,8 % |
| Rörelseresultat | 174 t€ | 239 t€ |
| Rörelsemarginal | 70,5 % | 72,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 138 t€ | 191 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | 3 486 € |
| Soliditet | 97,6 % | 90,8 % |
| Kassalikviditet | 39,91 | 9,65 |
| Current ratio | 39,91 | 9,65 |
| Relativ skuldsättning | 3,3 % | 5,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 41,9 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 338 t€ | 211 t€ |
| Eget kapital | 330 t€ | 191 t€ |
| Kassa och bank | 320 t€ | 187 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 247 t€ | 330 t€ |
| Material och tjänster | 51 t€ | -69 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | -3 486 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 882 € | -7 842 € |
| Övriga rörelsekostnader | 16 t€ | -10 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 174 t€ | 239 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 790 € | -53 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 173 t€ | 239 t€ |
| Inkomstskatt | 35 t€ | -48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 138 t€ | 191 t€ |
Balansräkning
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 18 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 513 € | 0 € |
| Kassa och bank | 320 t€ | 187 t€ |
| Rörliga aktiva | 320 t€ | 187 t€ |
| Aktiva | 338 t€ | 211 t€ |
| Eget kapital | 330 t€ | 191 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 8 019 € | 19 t€ |
| Främmande kapital | 8 019 € | 19 t€ |
Alla poster i bokslutet (34)
| 31.7.2025 | 31.7.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 247 t€ | 330 t€ |
| Material och tjänster | 51 t€ | -69 t€ |
| Personalkostnader | 0 € | -3 486 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 882 € | -7 842 € |
| Övriga rörelsekostnader | 16 t€ | -10 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 174 t€ | 239 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 790 € | -53 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 173 t€ | 239 t€ |
| Inkomstskatt | 35 t€ | -48 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 138 t€ | 191 t€ |
| Bestående aktiva | 18 t€ | 24 t€ |
| Fordringar | 513 € | 0 € |
| Kassa och bank | 320 t€ | 187 t€ |
| Rörliga aktiva | 320 t€ | 187 t€ |
| Aktiva | 338 t€ | 211 t€ |
| Eget kapital | 330 t€ | 191 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 8 019 € | 19 t€ |
| Främmande kapital | 8 019 € | 19 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 138 t€ | 191 t€ |
| Maskiner och inventarier | 18 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 682 € | 0 € |
| Passiva | 338 t€ | 211 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 55 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 314 € | 19 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 845 € | -53 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 23 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 513 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 513 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 191 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 5 882 € | -7 842 € |
| Materiella tillgångar | 18 t€ | 24 t€ |
| Köp av tjänster | 51 t€ | -69 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 0 € | -95 € |
| Löner och arvoden | 0 € | -3 391 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Orturo Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen specialistläkarverksamhet (2077 företag med beskattningsbar inkomst; median 81 t€, 2,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.