Lounais-Suomen sähköpalvelut Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.1.2026 var omsättningen 1,6 M€ och rörelseresultatet 145 t€; soliditet 52,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 196 t€ och inkomstskatterna 40 t€.
Åbo: 50 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent Oy
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.1.2026 | 31.1.2025 |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Förändring i omsättning | 10,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 91 t€ | 81 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,5 % | 5,5 % |
| Rörelseresultat | 145 t€ | 142 t€ |
| Rörelsemarginal | 8,8 % | 9,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 109 t€ | 108 t€ |
| Personalkostnader | -659 t€ | -602 t€ |
| Soliditet | 52,9 % | 51,0 % |
| Kassalikviditet | 1,92 | 1,91 |
| Current ratio | 1,92 | 1,91 |
| Relativ skuldsättning | 18,5 % | 16,3 % |
| Avkastning på eget kapital | 32,0 % | 42,8 % |
| Balansomslutning | 645 t€ | 494 t€ |
| Eget kapital | 341 t€ | 252 t€ |
| Kassa och bank | 149 t€ | 189 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 400 € | 400 € |
| Material och tjänster | 386 t€ | 362 t€ |
| Personalkostnader | 659 t€ | 602 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 54 t€ | 60 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 398 t€ | 323 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 145 t€ | 142 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 301 € | 6 616 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 136 t€ | 135 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | 27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 109 t€ | 108 t€ |
Balansräkning
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 162 t€ | 181 t€ |
| Fordringar | 333 t€ | 124 t€ |
| Kassa och bank | 149 t€ | 189 t€ |
| Rörliga aktiva | 483 t€ | 313 t€ |
| Aktiva | 645 t€ | 494 t€ |
| Eget kapital | 341 t€ | 252 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 53 t€ | 78 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 251 t€ | 164 t€ |
| Främmande kapital | 304 t€ | 242 t€ |
Alla poster i bokslutet (44)
| 31.1.2026 | 31.1.2025 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 1,6 M€ | 1,5 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 1 400 € | 400 € |
| Material och tjänster | 386 t€ | 362 t€ |
| Personalkostnader | 659 t€ | 602 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 54 t€ | 60 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 398 t€ | 323 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 145 t€ | 142 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 8 301 € | 6 616 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 136 t€ | 135 t€ |
| Inkomstskatt | 27 t€ | 27 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 109 t€ | 108 t€ |
| Bestående aktiva | 162 t€ | 181 t€ |
| Fordringar | 333 t€ | 124 t€ |
| Kassa och bank | 149 t€ | 189 t€ |
| Rörliga aktiva | 483 t€ | 313 t€ |
| Aktiva | 645 t€ | 494 t€ |
| Eget kapital | 341 t€ | 252 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 53 t€ | 78 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 251 t€ | 164 t€ |
| Främmande kapital | 304 t€ | 242 t€ |
| Köp av tjänster | 304 t€ | 343 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 232 t€ | 144 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 37 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 109 t€ | 108 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 32 t€ | 19 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 54 t€ | 60 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 145 t€ | 69 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 82 t€ | 19 t€ |
| Löner och arvoden | 537 t€ | 501 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 217 t€ | 85 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 8 626 € | 6 620 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 325 € | 4 € |
| Övriga lönebikostnader | 32 t€ | 25 t€ |
| Långfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 50 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 162 t€ | 181 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 53 t€ | 78 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 5 392 € | 5 392 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 83 t€ | 58 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 278 t€ | 119 t€ |
| Pensionskostnader | 90 t€ | 76 t€ |
| Maskiner och inventarier | 162 t€ | 181 t€ |
| Långfristiga fordringar | 55 t€ | 5 392 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 30 t€ | 15 t€ |
| Passiva | 645 t€ | 494 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lounais-Suomen sähköpalvelut Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen distribution av elektricitet (42 företag med beskattningsbar inkomst; median 350 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.