Investalign Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 5 829 € och rörelseresultatet -3 070 €; soliditet 66,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 5 114 € och inkomstskatterna 1 023 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 829 € | 21 t€ | 8 383 € |
| Förändring i omsättning | -71,9 % | 147,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -3 070 € | 5 114 € | 3 775 € |
| Rörelsebidrag % | -52,7 % | 24,7 % | 45,0 % |
| Rörelseresultat | -3 070 € | 5 114 € | 3 775 € |
| Rörelsemarginal | -52,7 % | 24,7 % | 45,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -3 085 € | 4 092 € | 3 020 € |
| Soliditet | 66,5 % | 86,2 % | 80,0 % |
| Kassalikviditet | 2,24 | 7,25 | 5,00 |
| Current ratio | 2,24 | 7,25 | 5,00 |
| Relativ skuldsättning | 34,9 % | 5,5 % | 9,0 % |
| Avkastning på eget kapital | -76,6 % | 57,5 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 6 058 € | 8 249 € | 3 775 € |
| Eget kapital | 4 026 € | 7 111 € | 3 020 € |
| Kassa och bank | 3 694 € | 7 812 € | 2 827 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 829 € | 21 t€ | 8 383 € |
| Material och tjänster | 2 740 € | -9 744 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 159 € | -5 869 € | -4 608 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 070 € | 5 114 € | 3 775 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 085 € | 5 114 € | 3 775 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 023 € | -755 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -3 085 € | 4 092 € | 3 020 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 1 500 € | 0 € | – |
| Fordringar | 864 € | 437 € | 948 € |
| Kassa och bank | 3 694 € | 7 812 € | 2 827 € |
| Rörliga aktiva | 4 558 € | 8 249 € | 3 775 € |
| Aktiva | 6 058 € | 8 249 € | 3 775 € |
| Eget kapital | 4 026 € | 7 111 € | 3 020 € |
| Korfristigt främmande kapital | 2 032 € | 1 138 € | 755 € |
| Främmande kapital | 2 032 € | 1 138 € | 755 € |
Alla poster i bokslutet (30)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 829 € | 21 t€ | 8 383 € |
| Material och tjänster | 2 740 € | -9 744 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 6 159 € | -5 869 € | -4 608 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 070 € | 5 114 € | 3 775 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 15 € | 0 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 085 € | 5 114 € | 3 775 € |
| Inkomstskatt | 0 € | -1 023 € | -755 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -3 085 € | 4 092 € | 3 020 € |
| Bestående aktiva | 1 500 € | 0 € | – |
| Fordringar | 864 € | 437 € | 948 € |
| Kassa och bank | 3 694 € | 7 812 € | 2 827 € |
| Rörliga aktiva | 4 558 € | 8 249 € | 3 775 € |
| Aktiva | 6 058 € | 8 249 € | 3 775 € |
| Eget kapital | 4 026 € | 7 111 € | 3 020 € |
| Korfristigt främmande kapital | 2 032 € | 1 138 € | 755 € |
| Främmande kapital | 2 032 € | 1 138 € | 755 € |
| Placeringar | 1 500 € | 0 € | – |
| Kortfristiga kundfordringar | 107 € | 437 € | 948 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -3 085 € | 4 092 € | 3 020 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 15 € | 0 € | – |
| Övriga aktier och andelar | 1 500 € | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar | 864 € | 437 € | 948 € |
| Passiva | 6 058 € | 8 249 € | 3 775 € |
| Köp av tjänster | 2 740 € | -9 744 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 165 € | 115 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 1 023 € | 755 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 757 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 867 € | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 7 111 € | 3 020 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Investalign Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen tandläkarverksamhet (810 företag med beskattningsbar inkomst; median 50 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kuopio
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis