Talonne Group Oy är ett aktiebolag med hemort i Jockis, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 28 t€ och rörelseresultatet -7 572 €; soliditet 6,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 958 € och inkomstskatterna 192 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 t€ | 27 t€ | 68 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,5 % | -60,0 % | – |
| Rörelsebidrag | -8 589 € | 2 436 € | 7 144 € |
| Rörelsebidrag % | -31,2 % | 9,0 % | 10,5 % |
| Rörelseresultat | -7 572 € | 1 081 € | 5 337 € |
| Rörelsemarginal | -27,5 % | 4,0 % | 7,9 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -7 410 € | 23 € | 4 261 € |
| Soliditet | 6,7 % | 27,8 % | 57,1 % |
| Kassalikviditet | 0,49 | 1,02 | 0,64 |
| Current ratio | 0,49 | 1,02 | 0,64 |
| Relativ skuldsättning | 19,1 % | 41,0 % | 4,7 % |
| Avkastning på eget kapital | -1980,8 % | 0,5 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 5 622 € | 15 t€ | 7 467 € |
| Eget kapital | 374 € | 4 284 € | 4 261 € |
| Kassa och bank | 290 € | 1 964 € | 1 636 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 t€ | 27 t€ | 68 t€ |
| Material och tjänster | 4 208 € | -1 534 € | -49 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 017 € | -1 356 € | -1 808 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -23 t€ | -11 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -7 572 € | 1 081 € | 5 337 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 € | -810 € | -11 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -7 573 € | 271 € | 5 326 € |
| Inkomstskatt | -163 € | -248 € | -1 065 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -7 410 € | 23 € | 4 261 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3 050 € | 4 067 € | 5 422 € |
| Fordringar | 2 282 € | 9 366 € | 408 € |
| Kassa och bank | 290 € | 1 964 € | 1 636 € |
| Rörliga aktiva | 2 572 € | 11 t€ | 2 044 € |
| Aktiva | 5 622 € | 15 t€ | 7 467 € |
| Eget kapital | 374 € | 4 284 € | 4 261 € |
| Korfristigt främmande kapital | 5 248 € | 11 t€ | 3 206 € |
| Främmande kapital | 5 248 € | 11 t€ | 3 206 € |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 28 t€ | 27 t€ | 68 t€ |
| Material och tjänster | 4 208 € | -1 534 € | -49 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 017 € | -1 356 € | -1 808 € |
| Övriga rörelsekostnader | 30 t€ | -23 t€ | -11 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -7 572 € | 1 081 € | 5 337 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 € | -810 € | -11 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -7 573 € | 271 € | 5 326 € |
| Inkomstskatt | -163 € | -248 € | -1 065 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -7 410 € | 23 € | 4 261 € |
| Bestående aktiva | 3 050 € | 4 067 € | 5 422 € |
| Fordringar | 2 282 € | 9 366 € | 408 € |
| Kassa och bank | 290 € | 1 964 € | 1 636 € |
| Rörliga aktiva | 2 572 € | 11 t€ | 2 044 € |
| Aktiva | 5 622 € | 15 t€ | 7 467 € |
| Eget kapital | 374 € | 4 284 € | 4 261 € |
| Korfristigt främmande kapital | 5 248 € | 11 t€ | 3 206 € |
| Främmande kapital | 5 248 € | 11 t€ | 3 206 € |
| Avskrivningar enligt plan | 1 017 € | -1 356 € | -1 808 € |
| Materiella tillgångar | 3 050 € | 4 067 € | 5 422 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4 284 € | 4 261 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 2 282 € | 9 366 € | 408 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 009 € | 10 t€ | 78 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 729 € | 1 800 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 553 € | 7 485 € | 127 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 54 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 € | -864 € | -11 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 279 € | 666 € | 1 562 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 960 € | 339 € | 1 565 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 3 500 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -7 410 € | 23 € | 4 261 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 4 208 € | -1 534 € | -16 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 81 € | 281 € |
| Köp av tjänster | – | 0 € | -33 t€ |
| Passiva | 5 622 € | 15 t€ | 7 467 € |
| Maskiner och inventarier | 3 050 € | 4 067 € | 5 422 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Talonne Group Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen konsultverksamhet avseende företags organisation (7664 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Jockis
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis