Onur Celik Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 130 t€ och rörelseresultatet 39 t€; soliditet 48,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 31 t€ och inkomstskatterna 6 213 €.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 130 t€ | 97 t€ |
| Förändring i omsättning | 34,7 % | – |
| Rörelsebidrag | 39 t€ | 30 t€ |
| Rörelsebidrag % | 29,8 % | 31,2 % |
| Rörelseresultat | 39 t€ | 30 t€ |
| Rörelsemarginal | 29,8 % | 31,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 20 t€ | 27 t€ |
| Personalkostnader | -48 t€ | -34 t€ |
| Soliditet | 48,3 % | 37,9 % |
| Kassalikviditet | 1,74 | 1,26 |
| Current ratio | 1,74 | 1,26 |
| Relativ skuldsättning | 43,4 % | 59,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 38,1 % | 77,2 % |
| Balansomslutning | 109 t€ | 92 t€ |
| Eget kapital | 53 t€ | 35 t€ |
| Kassa och bank | 3 472 € | 6 738 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 130 t€ | 97 t€ |
| Personalkostnader | 48 t€ | 34 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | 32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 39 t€ | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 710 € | 3 240 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 27 t€ |
| Inkomstskatt | 16 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 27 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 78 t€ | 78 t€ |
| Fordringar | 28 t€ | 7 854 € |
| Kassa och bank | 3 472 € | 6 738 € |
| Rörliga aktiva | 32 t€ | 15 t€ |
| Aktiva | 109 t€ | 92 t€ |
| Eget kapital | 53 t€ | 35 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 38 t€ | 46 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 56 t€ | 57 t€ |
Alla poster i bokslutet (35)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 130 t€ | 97 t€ |
| Personalkostnader | 48 t€ | 34 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | 32 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 39 t€ | 30 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 710 € | 3 240 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 36 t€ | 27 t€ |
| Inkomstskatt | 16 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 20 t€ | 27 t€ |
| Bestående aktiva | 78 t€ | 78 t€ |
| Fordringar | 28 t€ | 7 854 € |
| Kassa och bank | 3 472 € | 6 738 € |
| Rörliga aktiva | 32 t€ | 15 t€ |
| Aktiva | 109 t€ | 92 t€ |
| Eget kapital | 53 t€ | 35 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 38 t€ | 46 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 18 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 56 t€ | 57 t€ |
| Placeringar | 78 t€ | 78 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 10 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 3 459 € | 4 673 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 33 t€ | 7 966 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 18 t€ | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 7 842 € | 6 918 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 0 € | 7 854 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 20 t€ | 27 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 28 t€ | 7 854 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 748 € | 3 240 € |
| Löner och arvoden | 44 t€ | 29 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 6 815 € | 0 € |
| Passiva | 109 t€ | 92 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 46 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 38 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 917 € | 1 831 € |
| Övriga aktier och andelar | 78 t€ | 78 t€ |
| Pensionskostnader | 3 029 € | 3 199 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Onur Celik Oy till den övre halvan inom näringsgrenen verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare (636 företag med beskattningsbar inkomst; median 18 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.