Siivouspalvelu Hunnakko Oy är ett aktiebolag med hemort i Seinäjoki, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 258 t€ och rörelseresultatet -1 619 €; soliditet 27,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 43 t€ och inkomstskatterna 8 646 €.
Seinäjoki: 11 nya företag på 30 dagar
- Murskaus Lappalainen OyRakennusten ja rakennelmien purku
- Miika Panu Racing OyMuu mainostoimistojen toiminta
- Sartel OyMuu muualla luokittelematon liikunta- ja urheilutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 258 t€ | 260 t€ | 220 t€ | 0 € |
| Förändring i omsättning | -0,9 % | 18,2 % | – | – |
| Rörelsebidrag | -3 355 € | 49 t€ | 1 059 € | 0 € |
| Rörelsebidrag % | -1,3 % | 18,7 % | 0,5 % | – |
| Rörelseresultat | -1 619 € | 46 t€ | -1 479 € | 0 € |
| Rörelsemarginal | -0,6 % | 17,8 % | -0,7 % | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | -2 503 € | 36 t€ | -2 567 € | 0 € |
| Personalkostnader | -205 t€ | 147 t€ | 191 t€ | 0 € |
| Soliditet | 27,3 % | 35,4 % | -4,0 % | – |
| Kassalikviditet | 1,31 | 1,43 | 0,85 | – |
| Current ratio | 1,31 | 1,43 | 0,85 | – |
| Relativ skuldsättning | 28,7 % | 23,2 % | 30,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | -9,0 % | 107,8 % | – | – |
| Balansomslutning | 102 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 0 € |
| Eget kapital | 28 t€ | 33 t€ | -2 567 € | 0 € |
| Kassa och bank | 82 t€ | 74 t€ | 37 t€ | 0 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 258 t€ | 260 t€ | 220 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 13 t€ | -42 t€ | -3 548 € | 0 € |
| Personalkostnader | 205 t€ | -147 t€ | -191 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 736 € | -2 315 € | -2 538 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 41 t€ | -23 t€ | -25 t€ | 0 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 619 € | 46 t€ | -1 479 € | 0 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 312 € | -1 712 € | -1 088 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 931 € | 45 t€ | -2 567 € | 0 € |
| Inkomstskatt | -428 € | -9 073 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 503 € | 36 t€ | -2 567 € | 0 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 5 208 € | 6 944 € | 7 615 € | 0 € |
| Fordringar | 15 t€ | 13 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Kassa och bank | 82 t€ | 74 t€ | 37 t€ | 0 € |
| Rörliga aktiva | 97 t€ | 86 t€ | 56 t€ | 0 € |
| Aktiva | 102 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 0 € |
| Eget kapital | 28 t€ | 33 t€ | -2 567 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 74 t€ | 60 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Främmande kapital | 74 t€ | 60 t€ | 66 t€ | 0 € |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 258 t€ | 260 t€ | 220 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 13 t€ | -42 t€ | -3 548 € | 0 € |
| Personalkostnader | 205 t€ | -147 t€ | -191 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 736 € | -2 315 € | -2 538 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 41 t€ | -23 t€ | -25 t€ | 0 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -1 619 € | 46 t€ | -1 479 € | 0 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 1 312 € | -1 712 € | -1 088 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -2 931 € | 45 t€ | -2 567 € | 0 € |
| Inkomstskatt | -428 € | -9 073 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -2 503 € | 36 t€ | -2 567 € | 0 € |
| Bestående aktiva | 5 208 € | 6 944 € | 7 615 € | 0 € |
| Fordringar | 15 t€ | 13 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Kassa och bank | 82 t€ | 74 t€ | 37 t€ | 0 € |
| Rörliga aktiva | 97 t€ | 86 t€ | 56 t€ | 0 € |
| Aktiva | 102 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 0 € |
| Eget kapital | 28 t€ | 33 t€ | -2 567 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 74 t€ | 60 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Främmande kapital | 74 t€ | 60 t€ | 66 t€ | 0 € |
| Köp av tjänster | 9 001 € | -39 t€ | 0 € | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 30 t€ | -2 567 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 22 t€ | 12 t€ | 13 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -2 503 € | 36 t€ | -2 567 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 530 € | 0 € | – | – |
| Avskrivningar enligt plan | 1 736 € | -2 315 € | -2 538 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 035 € | 12 t€ | 15 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 3 733 € | -3 104 € | -3 548 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 173 t€ | -123 t€ | -166 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 3 852 € | 1 650 € | 1 056 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 1 318 € | -1 774 € | -1 094 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 62 € | 6 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 6 663 € | -4 740 € | -4 963 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 5 208 € | 6 944 € | 7 615 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 43 t€ | 36 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 15 t€ | 13 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 25 t€ | -19 t€ | -20 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 5 208 € | 6 944 € | 7 615 € | 0 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 7 516 € | 10 t€ | 12 t€ | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 663 € | 1 108 € | 6 167 € | 0 € |
| Passiva | 102 t€ | 93 t€ | 64 t€ | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Siivouspalvelu Hunnakko Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen lokalvård (671 företag med beskattningsbar inkomst; median 10 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.