Knuppas Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Kauhava, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 464 t€ och rörelseresultatet 72 t€; soliditet 11,2 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 41 t€ och inkomstskatterna 8 173 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 464 t€ | 280 t€ |
| Förändring i omsättning | 65,6 % | – |
| Rörelsebidrag | 66 t€ | 64 t€ |
| Rörelsebidrag % | 14,2 % | 23,0 % |
| Rörelseresultat | 72 t€ | 66 t€ |
| Rörelsemarginal | 15,5 % | 23,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 42 t€ | 49 t€ |
| Personalkostnader | -18 t€ | 0 € |
| Soliditet | 11,2 % | 19,1 % |
| Kassalikviditet | 0,59 | 3,71 |
| Current ratio | 4,28 | 11,07 |
| Relativ skuldsättning | 81,0 % | 75,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 89,5 % | 97,6 % |
| Balansomslutning | 424 t€ | 262 t€ |
| Eget kapital | 47 t€ | 50 t€ |
| Kassa och bank | 27 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 464 t€ | 280 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 335 t€ | 200 t€ |
| Personalkostnader | 18 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 083 € | 1 611 € |
| Övriga rörelsekostnader | 45 t€ | 12 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 72 t€ | 66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 t€ | 9 098 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 53 t€ | 57 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | 8 173 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 42 t€ | 49 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 155 t€ | 142 t€ |
| Omsättningstillgångar | 231 t€ | 80 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 667 € |
| Kassa och bank | 27 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 268 t€ | 120 t€ |
| Aktiva | 424 t€ | 262 t€ |
| Eget kapital | 47 t€ | 50 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 314 t€ | 201 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 11 t€ |
| Främmande kapital | 376 t€ | 212 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 464 t€ | 280 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 11 t€ | 0 € |
| Material och tjänster | 335 t€ | 200 t€ |
| Personalkostnader | 18 t€ | 0 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 083 € | 1 611 € |
| Övriga rörelsekostnader | 45 t€ | 12 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 72 t€ | 66 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 19 t€ | 9 098 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 53 t€ | 57 t€ |
| Inkomstskatt | 11 t€ | 8 173 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 42 t€ | 49 t€ |
| Bestående aktiva | 155 t€ | 142 t€ |
| Omsättningstillgångar | 231 t€ | 80 t€ |
| Fordringar | 10 t€ | 667 € |
| Kassa och bank | 27 t€ | 40 t€ |
| Rörliga aktiva | 268 t€ | 120 t€ |
| Aktiva | 424 t€ | 262 t€ |
| Eget kapital | 47 t€ | 50 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 314 t€ | 201 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 11 t€ |
| Främmande kapital | 376 t€ | 212 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 32 t€ | 0 € |
| Passiva | 424 t€ | 262 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 300 t€ | 201 t€ |
| Övriga omsättningstillgångar | 231 t€ | 80 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 10 t€ | 667 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 304 € | 667 € |
| Långfristiga övriga skulder | 685 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 1 € |
| Långfristiga leverantörsskulder | 13 t€ | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 18 t€ | 4 832 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4 957 € | 1 188 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 9 843 € | 0 € |
| Löner och arvoden | 14 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 137 t€ | 137 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 6 672 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 42 t€ | 49 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 19 t€ | 9 099 € |
| Pensionskostnader | 2 619 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 369 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 1 358 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 35 t€ | 6 501 € |
| Materiella tillgångar | 18 t€ | 4 832 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 451 t€ | 176 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 6 707 € | 2 692 € |
| Avskrivningar enligt plan | 6 083 € | 1 611 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 14 t€ | 8 173 € |
| Placeringar | 137 t€ | 137 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -151 t€ | 18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Knuppas Invest Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen förvaltning av bostäder och bostadsfastigheter (818 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 959 €, 4,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kauhava
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis