4Mine Oy är ett aktiebolag med hemort i Lojo, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2026 var omsättningen 53 t€ och rörelseresultatet -9 225 €; soliditet 92,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 23 t€ och inkomstskatterna 4 501 €.
Lojo: 8 nya företag på 30 dagar
- Alho Terveyspalvelut OyLääkäriasemat, yksityislääkärit ja vastaavat erikoislääkäripalvelut
- Kuulomo OyTieto- ja viestintäteknisten laitteiden tukkukauppa
- ATP Makkonen OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 53 t€ | 124 t€ | 178 t€ | 129 t€ |
| Förändring i omsättning | -57,0 % | -30,4 % | 38,2 % | – |
| Rörelsebidrag | -9 225 € | 15 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Rörelsebidrag % | -17,3 % | 11,8 % | 12,7 % | 20,4 % |
| Rörelseresultat | -9 225 € | 15 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Rörelsemarginal | -17,3 % | 11,8 % | 12,7 % | 20,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -9 198 € | 12 t€ | 18 t€ | 21 t€ |
| Soliditet | 92,7 % | 98,4 % | 89,3 % | 75,1 % |
| Kassalikviditet | 1,99 | 4,41 | 3,01 | 2,06 |
| Current ratio | 13,74 | 63,18 | 9,31 | 4,01 |
| Relativ skuldsättning | 5,1 % | 0,6 % | 2,6 % | 5,9 % |
| Avkastning på eget kapital | -26,6 % | 24,2 % | 45,9 % | 91,3 % |
| Balansomslutning | 37 t€ | 48 t€ | 44 t€ | 31 t€ |
| Eget kapital | 35 t€ | 48 t€ | 39 t€ | 23 t€ |
| Kassa och bank | 886 € | 1 039 € | 14 t€ | 14 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 53 t€ | 124 t€ | 178 t€ | 129 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 410 € | 2 735 € | 1 460 € |
| Material och tjänster | 61 t€ | -109 t€ | -157 t€ | -103 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1 696 € | -1 983 € | -1 294 € | -650 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -9 225 € | 15 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -27 € | -143 € | 0 € | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -9 198 € | 14 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -2 912 € | -4 525 € | -5 247 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -9 198 € | 12 t€ | 18 t€ | 21 t€ |
Balansräkning
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättningstillgångar | 32 t€ | 45 t€ | 30 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 4 501 € | 2 335 € | 0 € | 1 460 € |
| Kassa och bank | 886 € | 1 039 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 48 t€ | 44 t€ | 31 t€ |
| Aktiva | 37 t€ | 48 t€ | 44 t€ | 31 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Eget kapital | 35 t€ | 48 t€ | 39 t€ | 23 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 713 € | 765 € | 4 713 € | 7 636 € |
| Främmande kapital | 2 713 € | 765 € | 4 713 € | 7 636 € |
Alla poster i bokslutet (31)
| 30.6.2026 | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 53 t€ | 124 t€ | 178 t€ | 129 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 1 410 € | 2 735 € | 1 460 € |
| Material och tjänster | 61 t€ | -109 t€ | -157 t€ | -103 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 1 696 € | -1 983 € | -1 294 € | -650 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -9 225 € | 15 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -27 € | -143 € | 0 € | – |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -9 198 € | 14 t€ | 23 t€ | 26 t€ |
| Inkomstskatt | 0 € | -2 912 € | -4 525 € | -5 247 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -9 198 € | 12 t€ | 18 t€ | 21 t€ |
| Omsättningstillgångar | 32 t€ | 45 t€ | 30 t€ | 15 t€ |
| Fordringar | 4 501 € | 2 335 € | 0 € | 1 460 € |
| Kassa och bank | 886 € | 1 039 € | 14 t€ | 14 t€ |
| Rörliga aktiva | 37 t€ | 48 t€ | 44 t€ | 31 t€ |
| Aktiva | 37 t€ | 48 t€ | 44 t€ | 31 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € | 2 000 € |
| Eget kapital | 35 t€ | 48 t€ | 39 t€ | 23 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 713 € | 765 € | 4 713 € | 7 636 € |
| Främmande kapital | 2 713 € | 765 € | 4 713 € | 7 636 € |
| Övriga omsättningstillgångar | 32 t€ | 45 t€ | 30 t€ | 15 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -9 198 € | 12 t€ | 18 t€ | 21 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 501 € | 2 335 € | 0 € | – |
| Passiva | 37 t€ | 48 t€ | 44 t€ | 31 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 27 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 4 501 € | 5 247 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -143 € | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 713 € | 765 € | 213 € | 2 389 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 501 € | 2 335 € | 0 € | 1 460 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 42 t€ | 34 t€ | 19 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | – | 0 € | 1 460 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 13 t€ | 15 t€ | 13 t€ | 14 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 48 t€ | -124 t€ | -170 t€ | -117 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör 4Mine Oy till den övre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.