Tenjos Oy är ett aktiebolag med hemort i Nådendal, registrerat år 2022. Under räkenskapsperioden som slutade 30.11.2025 rörelseresultatet -2 279 €; soliditet 93,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 3 352 € och inkomstskatterna 670 €.
Nådendal: 3 nya företag på 30 dagar
- NaisPort Media OyTelevisio-ohjelmien ja videosisältöjen tuottaminen ja levitys
- Laurs' Oy MobilityMuu muualla luokittelematon koneiden ja laitteiden tukkukauppa
- Northern Reef OyLiikkeenjohdon konsultointi
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -2 279 € | -2 872 € | -2 517 € | -240 € |
| Rörelseresultat | -2 279 € | -2 872 € | -2 517 € | -240 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 137 t€ | 2 724 € | 4 528 € | 310 t€ |
| Soliditet | 93,8 % | 96,2 % | 94,0 % | 98,9 % |
| Kassalikviditet | 5,45 | 6,56 | 5,40 | 32,13 |
| Current ratio | 5,45 | 6,56 | 5,40 | 32,13 |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 % | 0,4 % | 0,5 % | 34,5 % |
| Balansomslutning | 899 t€ | 799 t€ | 884 t€ | 907 t€ |
| Eget kapital | 844 t€ | 768 t€ | 831 t€ | 898 t€ |
| Kassa och bank | 3 253 € | 72 € | 3 865 € | 0 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 2 279 € | -2 872 € | -2 517 € | -240 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 279 € | -2 872 € | -2 517 € | -240 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -14 t€ | 6 218 € | 8 116 € | 310 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 11 t€ | 3 346 € | 5 600 € | 310 t€ |
| Inkomstskatt | 34 t€ | -622 € | -1 072 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 137 t€ | 2 724 € | 4 528 € | 310 t€ |
Balansräkning
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 597 t€ | 597 t€ | 597 t€ | 597 t€ |
| Fordringar | 298 t€ | 201 t€ | 283 t€ | 310 t€ |
| Kassa och bank | 3 253 € | 72 € | 3 865 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 302 t€ | 201 t€ | 287 t€ | 310 t€ |
| Aktiva | 899 t€ | 799 t€ | 884 t€ | 907 t€ |
| Eget kapital | 844 t€ | 768 t€ | 831 t€ | 898 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 55 t€ | 31 t€ | 53 t€ | 9 647 € |
| Främmande kapital | 55 t€ | 31 t€ | 53 t€ | 9 647 € |
Alla poster i bokslutet (28)
| 30.11.2025 | 30.11.2024 | 30.11.2023 | 30.11.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelsekostnader | 2 279 € | -2 872 € | -2 517 € | -240 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -2 279 € | -2 872 € | -2 517 € | -240 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -14 t€ | 6 218 € | 8 116 € | 310 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 11 t€ | 3 346 € | 5 600 € | 310 t€ |
| Inkomstskatt | 34 t€ | -622 € | -1 072 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 137 t€ | 2 724 € | 4 528 € | 310 t€ |
| Bestående aktiva | 597 t€ | 597 t€ | 597 t€ | 597 t€ |
| Fordringar | 298 t€ | 201 t€ | 283 t€ | 310 t€ |
| Kassa och bank | 3 253 € | 72 € | 3 865 € | 0 € |
| Rörliga aktiva | 302 t€ | 201 t€ | 287 t€ | 310 t€ |
| Aktiva | 899 t€ | 799 t€ | 884 t€ | 907 t€ |
| Eget kapital | 844 t€ | 768 t€ | 831 t€ | 898 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 55 t€ | 31 t€ | 53 t€ | 9 647 € |
| Främmande kapital | 55 t€ | 31 t€ | 53 t€ | 9 647 € |
| Intäkter från andelar i företag inom samma koncern | – | – | 0 € | 310 t€ |
| Aktier och andelar i dottersamfund | 597 t€ | 597 t€ | 597 t€ | 597 t€ |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 588 t€ | 588 t€ | 588 t€ | 588 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från företag inom samma koncern | 14 t€ | 6 218 € | 8 116 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 137 t€ | 2 724 € | 4 528 € | 310 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 123 € | 615 € | 278 € | 0 € |
| Passiva | 899 t€ | 799 t€ | 884 t€ | 907 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 35 t€ | 862 € | 1 322 € | 9 647 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 21 t€ | 29 t€ | 52 t€ | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 298 t€ | 201 t€ | 283 t€ | 310 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 119 t€ | 177 t€ | 239 t€ | 0 € |
| Placeringar | 597 t€ | 597 t€ | 597 t€ | 597 t€ |
| Kortfristiga fordringar hos företag inom samma koncern | 298 t€ | 201 t€ | 283 t€ | 310 t€ |
| Koncernbidrag | -160 t€ | 0 € | – | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Tenjos Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2751 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.