Lia Ravintolat Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,1 M€ och rörelseresultatet 106 t€; soliditet 58,0 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 91 t€ och inkomstskatterna 18 t€. Det har 1 alkoholtillstånd.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 849 t€ | 331 t€ | 336 t€ |
| Förändring i omsättning | 33,3 % | 156,4 % | -1,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 99 t€ | 97 t€ | 15 t€ | 53 t€ |
| Rörelsebidrag % | 8,8 % | 11,4 % | 4,5 % | 15,7 % |
| Rörelseresultat | 106 t€ | 90 t€ | 8 965 € | 53 t€ |
| Rörelsemarginal | 9,3 % | 10,6 % | 2,7 % | 15,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 85 t€ | 71 t€ | 6 782 € | 42 t€ |
| Personalkostnader | -364 t€ | 299 t€ | 78 t€ | 43 t€ |
| Soliditet | 58,0 % | 45,3 % | 31,2 % | 81,9 % |
| Kassalikviditet | 2,05 | 1,63 | 1,13 | 5,52 |
| Current ratio | 2,26 | 1,68 | 1,23 | 5,52 |
| Relativ skuldsättning | 10,8 % | 16,0 % | 29,9 % | 2,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 50,4 % | 63,2 % | 15,1 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 290 t€ | 248 t€ | 144 t€ | 51 t€ |
| Eget kapital | 168 t€ | 112 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Kassa och bank | 193 t€ | 153 t€ | 56 t€ | 31 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 849 t€ | 331 t€ | 336 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 12 t€ | 7 750 € | 0 € |
| Material och tjänster | 341 t€ | -254 t€ | -155 t€ | -169 t€ |
| Personalkostnader | 364 t€ | -299 t€ | -78 t€ | -43 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 134 € | -6 868 € | -6 061 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 336 t€ | -212 t€ | -92 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 106 t€ | 90 t€ | 8 965 € | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -298 € | -768 € | -397 € | -569 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 106 t€ | 89 t€ | 8 567 € | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | -18 t€ | -1 786 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 85 t€ | 71 t€ | 6 782 € | 42 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 14 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Omsättningstillgångar | 25 t€ | 5 968 € | 10 t€ | 0 € |
| Fordringar | 57 t€ | 69 t€ | 56 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 193 t€ | 153 t€ | 56 t€ | 31 t€ |
| Rörliga aktiva | 275 t€ | 227 t€ | 122 t€ | 51 t€ |
| Aktiva | 290 t€ | 248 t€ | 144 t€ | 51 t€ |
| Eget kapital | 168 t€ | 112 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 136 t€ | 99 t€ | 9 197 € |
| Främmande kapital | 122 t€ | 136 t€ | 99 t€ | 9 197 € |
Alla poster i bokslutet (47)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,1 M€ | 849 t€ | 331 t€ | 336 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 21 t€ | 12 t€ | 7 750 € | 0 € |
| Material och tjänster | 341 t€ | -254 t€ | -155 t€ | -169 t€ |
| Personalkostnader | 364 t€ | -299 t€ | -78 t€ | -43 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 6 134 € | -6 868 € | -6 061 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 336 t€ | -212 t€ | -92 t€ | -71 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 106 t€ | 90 t€ | 8 965 € | 53 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -298 € | -768 € | -397 € | -569 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 106 t€ | 89 t€ | 8 567 € | 52 t€ |
| Inkomstskatt | 21 t€ | -18 t€ | -1 786 € | -10 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 85 t€ | 71 t€ | 6 782 € | 42 t€ |
| Bestående aktiva | 14 t€ | 21 t€ | 22 t€ | 0 € |
| Omsättningstillgångar | 25 t€ | 5 968 € | 10 t€ | 0 € |
| Fordringar | 57 t€ | 69 t€ | 56 t€ | 19 t€ |
| Kassa och bank | 193 t€ | 153 t€ | 56 t€ | 31 t€ |
| Rörliga aktiva | 275 t€ | 227 t€ | 122 t€ | 51 t€ |
| Aktiva | 290 t€ | 248 t€ | 144 t€ | 51 t€ |
| Eget kapital | 168 t€ | 112 t€ | 45 t€ | 42 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 122 t€ | 136 t€ | 99 t€ | 9 197 € |
| Främmande kapital | 122 t€ | 136 t€ | 99 t€ | 9 197 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 15 t€ | 23 t€ | 19 t€ | 2 275 € |
| Löner och arvoden | 313 t€ | -256 t€ | -70 t€ | -42 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -19 t€ | -4 032 € | 10 t€ | 0 € |
| Pensionskostnader | 42 t€ | -38 t€ | -5 882 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 6 599 € | 8 799 € | 6 379 € | 0 € |
| Immateriella tillgångar | 7 869 € | 12 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 6 134 € | -6 868 € | -6 061 € | 0 € |
| Passiva | 290 t€ | 248 t€ | 144 t€ | 51 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | – | 0 € | 485 € | 6 816 € |
| Övriga lönebikostnader | 8 435 € | -5 155 € | -1 521 € | -650 € |
| Material och förnödenheter | 25 t€ | 5 968 € | 10 t€ | 0 € |
| Övriga immateriella tillgångar | 7 869 € | 12 t€ | 16 t€ | 0 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 6 655 € | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 85 t€ | 71 t€ | 6 782 € | 42 t€ |
| Köp av tjänster | 139 t€ | -87 t€ | -93 t€ | -98 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 83 t€ | 41 t€ | 38 t€ | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 222 t€ | -163 t€ | -71 t€ | -71 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 31 t€ | 25 t€ | 15 t€ | 5 795 € |
| Långfristiga fordringar | 6 655 € | 10 t€ | 10 t€ | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 339 € | 2 € | 20 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 53 t€ | 34 t€ | 14 t€ | 63 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 8 485 € | 20 t€ | 30 t€ | 6 817 € |
| Kortfristiga fordringar | 51 t€ | 58 t€ | 46 t€ | 19 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 11 t€ | 13 t€ | 0 € | – |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 40 € | -769 € | -417 € | -569 € |
| Maskiner och inventarier | 6 599 € | 8 799 € | 6 379 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 53 t€ | 79 t€ | 65 t€ | 6 858 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Lia Ravintolat Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen matrestauranger (3068 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 4,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Alkoholtillstånd
- Ravintola LiaKoulukatu 27Anniskelu
Gratis månadslista: Helsingfors
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis