Rakennuspalvelu P & J Hartikainen Oy är ett aktiebolag med hemort i Kuopio, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 417 t€ och rörelseresultatet 14 t€; soliditet 68,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 49 t€ och inkomstskatterna 9 886 €.
Kuopio: 23 nya företag på 30 dagar
- Katilia OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
- Luona filter OyMuu muualla luokittelematon uusien tavaroiden vähittäiskauppa
- Universal Export Staff OyTyövoiman vuokraus ja muu henkilöstön hankintapalvelutoiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 417 t€ | 468 t€ | 400 t€ | 352 t€ | 363 t€ |
| Förändring i omsättning | -11,0 % | 17,1 % | 13,7 % | -3,1 % | – |
| Rörelsebidrag | 9 320 € | 15 t€ | 53 t€ | 33 t€ | 111 t€ |
| Rörelsebidrag % | 2,2 % | 3,3 % | 13,2 % | 9,4 % | 30,6 % |
| Rörelseresultat | 14 t€ | 21 t€ | 49 t€ | 29 t€ | 107 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 4,5 % | 12,4 % | 8,1 % | 29,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 11 t€ | 16 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 85 t€ |
| Personalkostnader | -208 t€ | -200 t€ | 173 t€ | 143 t€ | 128 t€ |
| Soliditet | 68,6 % | 74,3 % | 73,4 % | 75,7 % | 66,9 % |
| Kassalikviditet | 2,50 | 2,87 | 3,01 | 3,29 | 2,51 |
| Current ratio | 2,65 | 3,11 | 3,13 | 3,56 | 2,74 |
| Relativ skuldsättning | 15,1 % | 10,2 % | 12,0 % | 9,3 % | 11,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 % | 11,4 % | 29,8 % | 22,4 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 201 t€ | 186 t€ | 181 t€ | 134 t€ | 128 t€ |
| Eget kapital | 138 t€ | 138 t€ | 133 t€ | 101 t€ | 85 t€ |
| Kassa och bank | 67 t€ | 75 t€ | 79 t€ | 68 t€ | 76 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 417 t€ | 468 t€ | 400 t€ | 352 t€ | 363 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 080 € | 10 t€ | 12 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 154 t€ | 203 t€ | -145 t€ | -128 t€ | -95 t€ |
| Personalkostnader | 208 t€ | 200 t€ | -173 t€ | -143 t€ | -128 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 321 € | 5 528 € | -3 285 € | -4 380 € | -3 972 € |
| Övriga rörelsekostnader | 45 t€ | 48 t€ | -40 t€ | -48 t€ | -29 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 21 t€ | 49 t€ | 29 t€ | 107 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 56 € | -25 € | 6 € | -181 € | -57 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | 21 t€ | 49 t€ | 28 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | 2 709 € | 5 405 € | -9 886 € | -5 720 € | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 16 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 85 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 33 t€ | 37 t€ | 30 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 614 € | 11 t€ | 5 880 € | 8 860 € | 9 775 € |
| Fordringar | 91 t€ | 63 t€ | 65 t€ | 39 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 67 t€ | 75 t€ | 79 t€ | 68 t€ | 76 t€ |
| Rörliga aktiva | 167 t€ | 149 t€ | 151 t€ | 116 t€ | 116 t€ |
| Aktiva | 201 t€ | 186 t€ | 181 t€ | 134 t€ | 128 t€ |
| Eget kapital | 138 t€ | 138 t€ | 133 t€ | 101 t€ | 85 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 120 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 63 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 33 t€ | 42 t€ |
Alla poster i bokslutet (47)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 417 t€ | 468 t€ | 400 t€ | 352 t€ | 363 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 9 080 € | 10 t€ | 12 t€ | 0 € | – |
| Material och tjänster | 154 t€ | 203 t€ | -145 t€ | -128 t€ | -95 t€ |
| Personalkostnader | 208 t€ | 200 t€ | -173 t€ | -143 t€ | -128 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 4 321 € | 5 528 € | -3 285 € | -4 380 € | -3 972 € |
| Övriga rörelsekostnader | 45 t€ | 48 t€ | -40 t€ | -48 t€ | -29 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 14 t€ | 21 t€ | 49 t€ | 29 t€ | 107 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 56 € | -25 € | 6 € | -181 € | -57 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 14 t€ | 21 t€ | 49 t€ | 28 t€ | 107 t€ |
| Inkomstskatt | 2 709 € | 5 405 € | -9 886 € | -5 720 € | -22 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 11 t€ | 16 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 85 t€ |
| Bestående aktiva | 33 t€ | 37 t€ | 30 t€ | 18 t€ | 12 t€ |
| Omsättningstillgångar | 9 614 € | 11 t€ | 5 880 € | 8 860 € | 9 775 € |
| Fordringar | 91 t€ | 63 t€ | 65 t€ | 39 t€ | 30 t€ |
| Kassa och bank | 67 t€ | 75 t€ | 79 t€ | 68 t€ | 76 t€ |
| Rörliga aktiva | 167 t€ | 149 t€ | 151 t€ | 116 t€ | 116 t€ |
| Aktiva | 201 t€ | 186 t€ | 181 t€ | 134 t€ | 128 t€ |
| Eget kapital | 138 t€ | 138 t€ | 133 t€ | 101 t€ | 85 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 120 € | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 63 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 32 t€ | 42 t€ |
| Främmande kapital | 63 t€ | 48 t€ | 48 t€ | 33 t€ | 42 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 15 t€ | 10 t€ | 17 t€ | 13 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 12 t€ | 8 677 € | 4 760 € | 12 t€ | 2 780 € |
| Avskrivningar enligt plan | 4 321 € | 5 528 € | -3 285 € | -4 380 € | -3 972 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 117 € | 117 € | – | – | – |
| Placeringar | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 5 100 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 127 t€ | 122 t€ | 93 t€ | 79 t€ | 0 € |
| Passiva | 201 t€ | 186 t€ | 181 t€ | 134 t€ | 128 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 45 € | 41 € | 6 € | 0 € | 11 € |
| Kortfristiga fordringar | 91 t€ | 63 t€ | 65 t€ | 39 t€ | 30 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 15 t€ | 9 435 € | 11 t€ | 5 711 € | 17 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 144 t€ | 178 t€ | -140 t€ | -122 t€ | -102 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 79 t€ | 52 t€ | 59 t€ | 27 t€ | 25 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 1 532 € | -5 266 € | -2 980 € | -915 € | 9 775 € |
| Pensionskostnader | 31 t€ | 27 t€ | -26 t€ | -23 t€ | -21 t€ |
| Köp av tjänster | 8 601 € | 30 t€ | -2 342 € | -5 062 € | -2 306 € |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 120 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 13 t€ | 17 t€ | 9 855 € | 13 t€ | 12 t€ |
| Färdiga produkter | 9 614 € | 11 t€ | 5 880 € | 8 860 € | 9 775 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 30 t€ | 23 t€ | 27 t€ | 10 t€ | 12 t€ |
| Materiella tillgångar | 13 t€ | 17 t€ | 9 855 € | 13 t€ | 12 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 10 t€ | 8 890 € | -13 t€ | -6 770 € | -7 523 € |
| Löner och arvoden | 167 t€ | 164 t€ | -135 t€ | -113 t€ | -99 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 45 € | 2 365 € | 1 366 € | 0 € | 2 146 € |
| Övriga aktier och andelar | 20 t€ | 20 t€ | 20 t€ | 5 100 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 11 t€ | 16 t€ | 40 t€ | 23 t€ | 85 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 101 € | 16 € | 0 € | -181 € | -68 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Rakennuspalvelu P & J Hartikainen Oy till den övre halvan inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5705 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 3,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.