Toppari Transport Oy är ett aktiebolag med hemort i Kauhava, registrerat år 2021. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 211 t€ och rörelseresultatet -8 557 €; soliditet 0,6 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 12 t€ och inkomstskatterna 2 462 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 211 t€ | 79 t€ | 220 t€ | 217 t€ | 185 t€ |
| Förändring i omsättning | 166,4 % | -64,0 % | 1,3 % | 17,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -17 t€ | 10 t€ | 23 t€ | -56 € | 2 834 € |
| Rörelsebidrag % | -7,8 % | 12,7 % | 10,3 % | -0,0 % | 1,5 % |
| Rörelseresultat | -8 557 € | 12 t€ | 23 t€ | -2 558 € | 2 834 € |
| Rörelsemarginal | -4,0 % | 14,5 % | 10,3 % | -1,2 % | 1,5 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -16 t€ | 7 210 € | 17 t€ | -7 962 € | 818 € |
| Personalkostnader | -71 t€ | -18 t€ | 73 t€ | 29 t€ | 9 583 € |
| Soliditet | 0,6 % | 27,5 % | 24,0 % | -12,3 % | 1,7 % |
| Kassalikviditet | 1,28 | 2,69 | 1,32 | 2,84 | 2,45 |
| Current ratio | 1,28 | 2,69 | 1,32 | 2,84 | 2,45 |
| Relativ skuldsättning | 78,2 % | 57,4 % | 14,4 % | 30,1 % | 26,3 % |
| Avkastning på eget kapital | -1592,8 % | 41,8 % | 171,0 % | – | 100,0 % |
| Balansomslutning | 166 t€ | 63 t€ | 42 t€ | 58 t€ | 49 t€ |
| Eget kapital | 1 020 € | 17 t€ | 10 t€ | -7 144 € | 818 € |
| Kassa och bank | 37 t€ | 19 t€ | 39 t€ | 0 € | 288 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 211 t€ | 79 t€ | 220 t€ | 217 t€ | 185 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 3 000 € | 1 282 € | 248 € |
| Material och tjänster | 78 t€ | 17 t€ | -66 t€ | -85 t€ | -76 t€ |
| Personalkostnader | 71 t€ | 18 t€ | -73 t€ | -29 t€ | -9 583 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 006 € | 1 488 € | 0 € | -2 502 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 63 t€ | 31 t€ | -62 t€ | -105 t€ | -96 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 557 € | 12 t€ | 23 t€ | -2 558 € | 2 834 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 634 € | 2 306 € | -3 163 € | -5 404 € | -1 811 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -16 t€ | 9 234 € | 20 t€ | -7 962 € | 1 023 € |
| Inkomstskatt | 55 € | 2 024 € | -2 362 € | 0 € | -205 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -16 t€ | 7 210 € | 17 t€ | -7 962 € | 818 € |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 66 t€ | 17 t€ | 0 € | 7 505 € | 0 € |
| Fordringar | 63 t€ | 26 t€ | 2 374 € | 51 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 37 t€ | 19 t€ | 39 t€ | 0 € | 288 € |
| Rörliga aktiva | 101 t€ | 46 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Aktiva | 166 t€ | 63 t€ | 42 t€ | 58 t€ | 49 t€ |
| Eget kapital | 1 020 € | 17 t€ | 10 t€ | -7 144 € | 818 € |
| Långfristigt främmande kapital | 87 t€ | 29 t€ | 0 € | 47 t€ | 28 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 79 t€ | 17 t€ | 32 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 165 t€ | 46 t€ | 32 t€ | 65 t€ | 49 t€ |
Alla poster i bokslutet (50)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 211 t€ | 79 t€ | 220 t€ | 217 t€ | 185 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 3 000 € | 1 282 € | 248 € |
| Material och tjänster | 78 t€ | 17 t€ | -66 t€ | -85 t€ | -76 t€ |
| Personalkostnader | 71 t€ | 18 t€ | -73 t€ | -29 t€ | -9 583 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 8 006 € | 1 488 € | 0 € | -2 502 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 63 t€ | 31 t€ | -62 t€ | -105 t€ | -96 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 557 € | 12 t€ | 23 t€ | -2 558 € | 2 834 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 7 634 € | 2 306 € | -3 163 € | -5 404 € | -1 811 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -16 t€ | 9 234 € | 20 t€ | -7 962 € | 1 023 € |
| Inkomstskatt | 55 € | 2 024 € | -2 362 € | 0 € | -205 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -16 t€ | 7 210 € | 17 t€ | -7 962 € | 818 € |
| Bestående aktiva | 66 t€ | 17 t€ | 0 € | 7 505 € | 0 € |
| Fordringar | 63 t€ | 26 t€ | 2 374 € | 51 t€ | 49 t€ |
| Kassa och bank | 37 t€ | 19 t€ | 39 t€ | 0 € | 288 € |
| Rörliga aktiva | 101 t€ | 46 t€ | 42 t€ | 51 t€ | 49 t€ |
| Aktiva | 166 t€ | 63 t€ | 42 t€ | 58 t€ | 49 t€ |
| Eget kapital | 1 020 € | 17 t€ | 10 t€ | -7 144 € | 818 € |
| Långfristigt främmande kapital | 87 t€ | 29 t€ | 0 € | 47 t€ | 28 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 79 t€ | 17 t€ | 32 t€ | 18 t€ | 20 t€ |
| Främmande kapital | 165 t€ | 46 t€ | 32 t€ | 65 t€ | 49 t€ |
| Pensionskostnader | 11 t€ | 4 259 € | -7 363 € | -2 926 € | -2 616 € |
| Avskrivningar enligt plan | 8 006 € | 1 488 € | 0 € | -2 502 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 58 t€ | 4 463 € | 0 € | 7 505 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 17 t€ | 10 t€ | -7 144 € | 818 € | 0 € |
| Kortfristiga fordringar | 63 t€ | 26 t€ | 2 374 € | 35 t€ | 43 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 6 619 € | 7 162 € | 19 t€ | 2 325 € | 2 039 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 35 t€ | 15 t€ | 0 € | 28 t€ | 33 t€ |
| Kortfristiga resultatregleringar | 21 t€ | 9 281 € | 194 € | 5 517 € | 6 811 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | 585 € | 0 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 7 634 € | 2 306 € | -3 749 € | -5 404 € | -1 811 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 7 893 € | 479 € | 7 096 € | 12 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 8 700 € | 14 t€ | 0 € | – | – |
| Förskottsbetalningar och pågående nyanläggningar | 32 t€ | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga fordringar | – | – | 0 € | 16 t€ | 6 000 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 9 802 € | 1 847 € | 12 t€ | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -16 t€ | 7 210 € | 17 t€ | -7 962 € | 818 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 2 624 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 2 998 € | 1 474 € | -2 408 € | -782 € | -467 € |
| Placeringar | 8 000 € | 13 t€ | 0 € | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 74 t€ | 14 t€ | -65 t€ | -84 t€ | -75 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 706 € | 2 180 € | 2 180 € | 1 663 € | 3 416 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 78 t€ | 15 t€ | 0 € | 47 t€ | 28 t€ |
| Köp av tjänster | 4 297 € | 3 295 € | -1 199 € | -902 € | -1 566 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 7 828 € | 0 € | – | – | – |
| Löner och arvoden | 57 t€ | 13 t€ | -63 t€ | -25 t€ | -6 500 € |
| Övriga fordringar (investeringar) | 8 000 € | 13 t€ | 0 € | – | – |
| Långfristiga resultatregleringar | – | – | 0 € | 16 t€ | 6 000 € |
| Passiva | 166 t€ | 63 t€ | 42 t€ | 58 t€ | 49 t€ |
| Maskiner och inventarier | 18 t€ | 4 463 € | 0 € | 7 505 € | 0 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 24 t€ | 0 € | 0 € | 8 415 € | 6 434 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Toppari Transport Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vägtransport, godstrafik (2782 företag med beskattningsbar inkomst; median 34 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Kauhava
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis