Jobros Oy är ett aktiebolag med hemort i Åbo, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 5,7 M€ och rörelseresultatet 307 t€; soliditet 39,1 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 438 t€ och inkomstskatterna 89 t€.
Åbo: 44 nya företag på 30 dagar
- Grass Physio & Performance OyFysioterapiapalvelut
- Cratos Trading Limited OyMuualla luokittelematon kaikki muu monenlainen ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta
- Gendent OyHammasproteesien ja -implanttien valmistus
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,7 M€ | 6,4 M€ |
| Förändring i omsättning | -11,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 307 t€ | 465 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,4 % | 7,3 % |
| Rörelseresultat | 307 t€ | 465 t€ |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 7,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 227 t€ | 349 t€ |
| Personalkostnader | -1,7 M€ | -1,6 M€ |
| Soliditet | 39,1 % | 51,7 % |
| Kassalikviditet | 1,64 | 2,07 |
| Current ratio | 1,64 | 2,07 |
| Relativ skuldsättning | 6,4 % | 5,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 98,1 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 593 t€ | 676 t€ |
| Eget kapital | 232 t€ | 349 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 346 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,7 M€ | 6,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 22 t€ | 38 t€ |
| Material och tjänster | 3,4 M€ | 3,7 M€ |
| Personalkostnader | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 280 t€ | 657 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 307 t€ | 465 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 22 t€ | 30 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 284 t€ | 435 t€ |
| Inkomstskatt | 57 t€ | 86 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 227 t€ | 349 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Fordringar | 501 t€ | 330 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 346 t€ |
| Rörliga aktiva | 593 t€ | 676 t€ |
| Aktiva | 593 t€ | 676 t€ |
| Eget kapital | 232 t€ | 349 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 362 t€ | 326 t€ |
| Främmande kapital | 362 t€ | 326 t€ |
Alla poster i bokslutet (34)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 5,7 M€ | 6,4 M€ |
| Övriga rörelseintäkter | 22 t€ | 38 t€ |
| Material och tjänster | 3,4 M€ | 3,7 M€ |
| Personalkostnader | 1,7 M€ | 1,6 M€ |
| Övriga rörelsekostnader | 280 t€ | 657 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 307 t€ | 465 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 22 t€ | 30 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 284 t€ | 435 t€ |
| Inkomstskatt | 57 t€ | 86 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 227 t€ | 349 t€ |
| Fordringar | 501 t€ | 330 t€ |
| Kassa och bank | 92 t€ | 346 t€ |
| Rörliga aktiva | 593 t€ | 676 t€ |
| Aktiva | 593 t€ | 676 t€ |
| Eget kapital | 232 t€ | 349 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 362 t€ | 326 t€ |
| Främmande kapital | 362 t€ | 326 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 525 € | 54 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 89 t€ | 92 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 4 382 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 192 t€ | 35 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 131 t€ | 90 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 306 t€ | 241 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 587 t€ | 157 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 227 t€ | 349 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 501 t€ | 330 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 23 t€ | 31 t€ |
| Löner och arvoden | 1,3 M€ | 1,3 M€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 142 t€ | 144 t€ |
| Passiva | 593 t€ | 676 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 696 € | 840 € |
| Övriga lönebikostnader | 76 t€ | 74 t€ |
| Köp av tjänster | 2,8 M€ | 3,5 M€ |
| Pensionskostnader | 284 t€ | 238 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Jobros Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen personaluthyrning och annat tillhandahållande av personalfunktioner (1008 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 38 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.