Vuoksen LVI Oy är ett aktiebolag med hemort i Imatra, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 195 t€ och rörelseresultatet 13 t€; soliditet 69,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 15 t€ och inkomstskatterna 2 948 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 195 t€ | 199 t€ | 166 t€ |
| Förändring i omsättning | -1,8 % | 19,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 12 t€ | 19 t€ | 49 t€ |
| Rörelsebidrag % | 5,9 % | 9,4 % | 29,5 % |
| Rörelseresultat | 13 t€ | 15 t€ | 46 t€ |
| Rörelsemarginal | 6,7 % | 7,4 % | 27,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 6 104 € | 12 t€ | 40 t€ |
| Personalkostnader | -57 t€ | 50 t€ | 6 585 € |
| Soliditet | 69,7 % | 74,8 % | 46,1 % |
| Kassalikviditet | 3,01 | 2,93 | 1,48 |
| Current ratio | 3,01 | 2,93 | 1,48 |
| Relativ skuldsättning | 8,3 % | 5,7 % | 16,9 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 34,3 % | 165,5 % |
| Balansomslutning | 53 t€ | 45 t€ | 52 t€ |
| Eget kapital | 37 t€ | 34 t€ | 24 t€ |
| Kassa och bank | 19 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 195 t€ | 199 t€ | 166 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 14 t€ | 1 € | 0 € |
| Material och tjänster | 103 t€ | -102 t€ | -85 t€ |
| Personalkostnader | 57 t€ | -50 t€ | -6 585 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 534 € | -3 928 € | -3 498 € |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | -28 t€ | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 15 t€ | 46 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 368 € | -240 € | -8 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 15 t€ | 46 t€ |
| Inkomstskatt | 6 580 € | -2 946 € | -5 781 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 104 € | 12 t€ | 40 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 4 602 € | 12 t€ | 10 t€ |
| Fordringar | 30 t€ | 13 t€ | 8 862 € |
| Kassa och bank | 19 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Rörliga aktiva | 49 t€ | 33 t€ | 42 t€ |
| Aktiva | 53 t€ | 45 t€ | 52 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Eget kapital | 37 t€ | 34 t€ | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 16 t€ | 11 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 16 t€ | 11 t€ | 28 t€ |
Alla poster i bokslutet (40)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 195 t€ | 199 t€ | 166 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 14 t€ | 1 € | 0 € |
| Material och tjänster | 103 t€ | -102 t€ | -85 t€ |
| Personalkostnader | 57 t€ | -50 t€ | -6 585 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 534 € | -3 928 € | -3 498 € |
| Övriga rörelsekostnader | 35 t€ | -28 t€ | -26 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 13 t€ | 15 t€ | 46 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 368 € | -240 € | -8 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 13 t€ | 15 t€ | 46 t€ |
| Inkomstskatt | 6 580 € | -2 946 € | -5 781 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 6 104 € | 12 t€ | 40 t€ |
| Bestående aktiva | 4 602 € | 12 t€ | 10 t€ |
| Fordringar | 30 t€ | 13 t€ | 8 862 € |
| Kassa och bank | 19 t€ | 21 t€ | 33 t€ |
| Rörliga aktiva | 49 t€ | 33 t€ | 42 t€ |
| Aktiva | 53 t€ | 45 t€ | 52 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 1 000 € | 1 000 € | 1 000 € |
| Eget kapital | 37 t€ | 34 t€ | 24 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 16 t€ | 11 t€ | 28 t€ |
| Främmande kapital | 16 t€ | 11 t€ | 28 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 7 873 € | 4 916 € | 5 011 € |
| Passiva | 53 t€ | 45 t€ | 52 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 30 t€ | 13 t€ | 8 862 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 571 € | 464 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 61 € | 2 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 4 602 € | 12 t€ | 10 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 30 t€ | 21 t€ | -17 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 8 327 € | 6 480 € | 17 t€ |
| Löner och arvoden | 40 t€ | -37 t€ | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 23 t€ | 2 774 € | 7 863 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 6 104 € | 12 t€ | 40 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 429 € | -243 € | -8 € |
| Pensionskostnader | 12 t€ | -9 351 € | -5 430 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 4 946 € | 9 319 € | 999 € |
| Övriga lönebikostnader | 4 444 € | -4 083 € | -1 155 € |
| Köp av tjänster | 11 t€ | -21 t€ | -6 952 € |
| Materiella tillgångar | 4 602 € | 12 t€ | 10 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 92 t€ | -81 t€ | -78 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 534 € | -3 928 € | -3 498 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 5 781 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Vuoksen LVI Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen vvs-arbeten (1803 företag med beskattningsbar inkomst; median 25 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Imatra
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis