Elovest Oy är ett aktiebolag med hemort i Masku, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 90 t€ och rörelseresultatet 669 €; soliditet 88,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 49 t€ och inkomstskatterna 9 821 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 90 t€ | 85 t€ |
| Förändring i omsättning | 0,7 % | 4,9 % | – |
| Rörelsebidrag | -648 € | 48 t€ | 29 t€ |
| Rörelsebidrag % | -0,7 % | 53,9 % | 33,6 % |
| Rörelseresultat | 669 € | 48 t€ | 29 t€ |
| Rörelsemarginal | 0,7 % | 53,1 % | 33,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 514 € | 38 t€ | 23 t€ |
| Soliditet | 88,7 % | 88,2 % | 79,6 % |
| Kassalikviditet | 8,46 | 8,28 | 4,90 |
| Current ratio | 8,46 | 8,28 | 4,90 |
| Relativ skuldsättning | 10,7 % | 12,2 % | 14,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,7 % | 47,0 % | 48,5 % |
| Balansomslutning | 85 t€ | 93 t€ | 59 t€ |
| Eget kapital | 76 t€ | 82 t€ | 47 t€ |
| Kassa och bank | 54 t€ | 42 t€ | 51 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 90 t€ | 85 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 490 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 51 t€ | -20 t€ | -40 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 316 € | -706 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 37 t€ | -22 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 669 € | 48 t€ | 29 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -369 € | 723 € | -33 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 038 € | 48 t€ | 29 t€ |
| Inkomstskatt | 524 € | -9 821 € | -5 766 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 514 € | 38 t€ | 23 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 3 949 € | 2 127 € | 10 € |
| Fordringar | 27 t€ | 49 t€ | 7 921 € |
| Kassa och bank | 54 t€ | 42 t€ | 51 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 91 t€ | 59 t€ |
| Aktiva | 85 t€ | 93 t€ | 59 t€ |
| Eget kapital | 76 t€ | 82 t€ | 47 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 626 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 9 626 € | 11 t€ | 12 t€ |
Alla poster i bokslutet (37)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 90 t€ | 85 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 490 € | 0 € | – |
| Material och tjänster | 51 t€ | -20 t€ | -40 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 316 € | -706 € | 0 € |
| Övriga rörelsekostnader | 37 t€ | -22 t€ | -16 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 669 € | 48 t€ | 29 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -369 € | 723 € | -33 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 1 038 € | 48 t€ | 29 t€ |
| Inkomstskatt | 524 € | -9 821 € | -5 766 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 514 € | 38 t€ | 23 t€ |
| Bestående aktiva | 3 949 € | 2 127 € | 10 € |
| Fordringar | 27 t€ | 49 t€ | 7 921 € |
| Kassa och bank | 54 t€ | 42 t€ | 51 t€ |
| Rörliga aktiva | 81 t€ | 91 t€ | 59 t€ |
| Aktiva | 85 t€ | 93 t€ | 59 t€ |
| Eget kapital | 76 t€ | 82 t€ | 47 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 9 626 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 9 626 € | 11 t€ | 12 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 1 316 € | -706 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 3 949 € | 2 117 € | 0 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 75 t€ | 43 t€ | 24 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 27 t€ | 49 t€ | 7 921 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 035 € | 2 716 € | 730 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 18 t€ | 42 t€ | 1 414 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 9 577 € | 6 775 € | 6 507 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 491 € | 1 467 € | 165 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 122 € | -744 € | -198 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 2 193 € | 4 914 € | 5 606 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 3 398 € | 3 314 € | 5 766 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 514 € | 38 t€ | 23 t€ |
| Placeringar | 0 € | 10 € | 10 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 37 t€ | -11 t€ | -23 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 € | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 14 t€ | -8 593 € | -17 t€ |
| Passiva | 85 t€ | 93 t€ | 59 t€ |
| Övriga aktier och andelar | 0 € | 10 € | 10 € |
| Maskiner och inventarier | 3 949 € | 2 117 € | 0 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Elovest Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen uthyrning av bostäder (1362 företag med beskattningsbar inkomst; median 9 263 €, 5,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Masku
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis