SH Esthetics Oy är ett aktiebolag med hemort i Uleåborg, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 30.4.2026 var omsättningen 248 t€ och rörelseresultatet 43 t€; soliditet 89,9 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 36 t€ och inkomstskatterna 7 135 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 248 t€ | 268 t€ | 320 t€ | 318 t€ | 199 t€ | 179 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,6 % | -16,1 % | 0,4 % | 59,8 % | 11,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 42 t€ | 44 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 30 t€ | 83 t€ |
| Rörelsebidrag % | 17,1 % | 16,5 % | 11,2 % | 13,2 % | 14,9 % | 46,5 % |
| Rörelseresultat | 43 t€ | 43 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 29 t€ | 82 t€ |
| Rörelsemarginal | 17,4 % | 16,1 % | 11,2 % | 13,1 % | 14,5 % | 45,7 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 34 t€ | 34 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 22 t€ | 65 t€ |
| Personalkostnader | -61 t€ | 59 t€ | 97 t€ | 93 t€ | 45 t€ | 41 t€ |
| Soliditet | 89,9 % | 87,9 % | 84,9 % | 71,8 % | 58,4 % | 75,8 % |
| Kassalikviditet | 4,27 | 3,88 | 3,04 | 2,08 | 2,29 | 3,62 |
| Current ratio | 5,64 | 5,26 | 4,56 | 3,26 | 2,77 | 4,05 |
| Relativ skuldsättning | 7,7 % | 7,6 % | 6,9 % | 12,8 % | 27,8 % | 11,7 % |
| Avkastning på eget kapital | 20,1 % | 23,3 % | 22,7 % | 31,2 % | 28,9 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 194 t€ | 171 t€ | 149 t€ | 146 t€ | 133 t€ | 86 t€ |
| Eget kapital | 171 t€ | 148 t€ | 124 t€ | 104 t€ | 77 t€ | 65 t€ |
| Kassa och bank | 87 t€ | 71 t€ | 71 t€ | 63 t€ | 93 t€ | 74 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 248 t€ | 268 t€ | 320 t€ | 318 t€ | 199 t€ | 179 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 6 000 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 104 t€ | -118 t€ | -134 t€ | -122 t€ | -84 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | 61 t€ | -59 t€ | -97 t€ | -93 t€ | -45 t€ | -41 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 845 € | -1 095 € | -190 € | -379 € | -759 € | -1 517 € |
| Övriga rörelsekostnader | 39 t€ | -47 t€ | -59 t€ | -60 t€ | -40 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 43 t€ | 43 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 29 t€ | 82 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 € | 87 € | -512 € | -895 € | -849 € | -1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 43 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 82 t€ |
| Inkomstskatt | 8 706 € | -8 675 € | -7 135 € | -8 380 € | -5 608 € | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 34 t€ | 34 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 22 t€ | 65 t€ |
Balansräkning
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 62 t€ | 51 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 7 759 € | 1 517 € |
| Omsättningstillgångar | 32 t€ | 32 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 22 t€ | 8 955 € |
| Fordringar | 8 107 € | 15 t€ | 8 370 € | 18 t€ | 10 t€ | 1 244 € |
| Kassa och bank | 87 t€ | 71 t€ | 71 t€ | 63 t€ | 93 t€ | 74 t€ |
| Rörliga aktiva | 133 t€ | 121 t€ | 119 t€ | 127 t€ | 125 t€ | 85 t€ |
| Aktiva | 194 t€ | 171 t€ | 149 t€ | 146 t€ | 133 t€ | 86 t€ |
| Eget kapital | 171 t€ | 148 t€ | 124 t€ | 104 t€ | 77 t€ | 65 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 3 429 € | 10 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 39 t€ | 45 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 24 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 42 t€ | 55 t€ | 21 t€ |
Alla poster i bokslutet (55)
| 30.4.2026 | 30.4.2025 | 30.4.2024 | 30.4.2023 | 30.4.2022 | 30.4.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 248 t€ | 268 t€ | 320 t€ | 318 t€ | 199 t€ | 179 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 € | 6 000 € | 0 € | – | – |
| Material och tjänster | 104 t€ | -118 t€ | -134 t€ | -122 t€ | -84 t€ | -37 t€ |
| Personalkostnader | 61 t€ | -59 t€ | -97 t€ | -93 t€ | -45 t€ | -41 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 845 € | -1 095 € | -190 € | -379 € | -759 € | -1 517 € |
| Övriga rörelsekostnader | 39 t€ | -47 t€ | -59 t€ | -60 t€ | -40 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 43 t€ | 43 t€ | 36 t€ | 42 t€ | 29 t€ | 82 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 € | 87 € | -512 € | -895 € | -849 € | -1 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 43 t€ | 43 t€ | 35 t€ | 41 t€ | 28 t€ | 82 t€ |
| Inkomstskatt | 8 706 € | -8 675 € | -7 135 € | -8 380 € | -5 608 € | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 34 t€ | 34 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 22 t€ | 65 t€ |
| Bestående aktiva | 62 t€ | 51 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 7 759 € | 1 517 € |
| Omsättningstillgångar | 32 t€ | 32 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 22 t€ | 8 955 € |
| Fordringar | 8 107 € | 15 t€ | 8 370 € | 18 t€ | 10 t€ | 1 244 € |
| Kassa och bank | 87 t€ | 71 t€ | 71 t€ | 63 t€ | 93 t€ | 74 t€ |
| Rörliga aktiva | 133 t€ | 121 t€ | 119 t€ | 127 t€ | 125 t€ | 85 t€ |
| Aktiva | 194 t€ | 171 t€ | 149 t€ | 146 t€ | 133 t€ | 86 t€ |
| Eget kapital | 171 t€ | 148 t€ | 124 t€ | 104 t€ | 77 t€ | 65 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 3 429 € | 10 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 24 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 39 t€ | 45 t€ | 21 t€ |
| Främmande kapital | 24 t€ | 23 t€ | 26 t€ | 42 t€ | 55 t€ | 21 t€ |
| Nedskrivningar av placeringar bland bestående aktiva | 19 € | 188 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga lönebikostnader | 3 727 € | -2 479 € | -3 834 € | -2 876 € | -1 635 € | -1 127 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 3 € | 0 € | 33 € | 0 € | – | – |
| Finansiella värdepapper | 5 201 € | 2 940 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 1 571 € | 3 732 € | 87 € | 11 t€ |
| Materiella tillgångar | 2 250 € | 3 095 € | 190 € | 379 € | 759 € | 1 517 € |
| Pensionskostnader | 3 652 € | -3 693 € | -9 724 € | -6 955 € | -1 529 € | -1 503 € |
| Övriga värdepapper | 5 201 € | 2 940 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | – | 0 € | 3 429 € | 6 857 € | 6 857 € | 0 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 3 750 € | 3 750 € | 3 750 € | 3 750 € | 3 750 € | 798 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -240 € | -7 728 € | -6 548 € | 24 t€ | 13 t€ | 8 955 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | – | – | 0 € | 3 429 € | 10 t€ | 0 € |
| Passiva | 194 t€ | 171 t€ | 149 t€ | 146 t€ | 133 t€ | 86 t€ |
| Maskiner och inventarier | 2 250 € | 3 095 € | 190 € | 379 € | 759 € | 1 517 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 0 € | 5 500 € | 0 € | – | – | – |
| Köp av tjänster | 48 t€ | -50 t€ | -54 t€ | -45 t€ | -12 t€ | -1 574 € |
| Löner och arvoden | 53 t€ | -53 t€ | -83 t€ | -84 t€ | -42 t€ | -38 t€ |
| Nedskrivningar av finansiella värdepapper bland rörliga aktiva | – | – | 0 € | -205 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 3 073 € | 2 246 € | 2 565 € | 11 t€ | 3 406 € | 446 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 279 € | 0 € | – | – | – |
| Inköp under räkenskapsperioden | 56 t€ | -60 t€ | -74 t€ | -101 t€ | -85 t€ | -45 t€ |
| Långfristiga fordringar | 3 750 € | 3 750 € | 3 750 € | 3 750 € | 3 750 € | 798 € |
| Placeringar | 59 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 7 000 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 284 € | 3 066 € | 2 055 € | 3 744 € | 3 323 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 59 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 19 t€ | 7 000 € | 0 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 4 448 € | 2 434 € | 3 989 € | 1 611 € | 150 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 34 t€ | 34 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 22 t€ | 65 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 9 052 € | 9 284 € | 10 t€ | 14 t€ | 8 352 € | 8 497 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 3 € | -101 € | -545 € | -690 € | -849 € | -1 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 136 t€ | 114 t€ | 96 t€ | 71 t€ | 55 t€ | 0 € |
| Material och förnödenheter | 32 t€ | 32 t€ | 40 t€ | 46 t€ | 22 t€ | 8 955 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 10 t€ | 11 t€ | 6 841 € | 13 t€ | 30 t€ | 1 008 € |
| Avskrivningar enligt plan | 845 € | -1 095 € | -190 € | -379 € | -759 € | -1 517 € |
| Kortfristiga fordringar | 4 357 € | 11 t€ | 4 620 € | 14 t€ | 6 729 € | 446 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör SH Esthetics Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €, 4,9 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Uleåborg
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis