Niiranen Advisory Oy är ett aktiebolag med hemort i Helsingfors, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 29 t€ och rörelseresultatet 3 204 €; soliditet 98,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 267 t€ och inkomstskatterna 54 t€.
Helsingfors: 289 nya företag på 30 dagar
- Mixedtape Group OyRuokaravintolat
- Bella Creative OyMuu esittävä taide
- LHT Solutions OyPuhelinpalvelukeskusten toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 2 252 € | 0 € | – | – | – |
| Förändring i omsättning | 1184,5 % | – | – | – | – | – |
| Rörelsebidrag | 3 204 € | -20 t€ | -753 € | -651 € | -909 € | -1 069 € |
| Rörelsebidrag % | 11,1 % | -899,0 % | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 3 204 € | -20 t€ | -753 € | -651 € | -909 € | -1 069 € |
| Rörelsemarginal | 11,1 % | -899,0 % | – | – | – | – |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2 564 € | 215 t€ | 101 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Personalkostnader | -6 323 € | 3 801 € | 0 € | – | – | – |
| Soliditet | 98,8 % | 85,1 % | 99,7 % | 97,1 % | 99,5 % | 97,8 % |
| Kassalikviditet | 49,25 | 6,34 | 323,87 | 28,87 | 201,66 | 44,47 |
| Current ratio | 49,25 | 6,34 | 323,87 | 28,87 | 201,66 | 44,47 |
| Relativ skuldsättning | 8,7 % | 2396,7 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,2 % | 69,9 % | 57,0 % | 59,5 % | 75,7 % | 98,3 % |
| Balansomslutning | 214 t€ | 362 t€ | 177 t€ | 135 t€ | 107 t€ | 45 t€ |
| Eget kapital | 211 t€ | 308 t€ | 177 t€ | 131 t€ | 107 t€ | 44 t€ |
| Kassa och bank | 120 t€ | 338 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 33 t€ | 22 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 2 252 € | 0 € | – | – | – |
| Personalkostnader | 6 323 € | -3 801 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 19 t€ | -19 t€ | -753 € | -651 € | -909 € | -1 069 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 204 € | -20 t€ | -753 € | -651 € | -909 € | -1 069 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | 289 t€ | 102 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 204 € | 269 t€ | 101 t€ | 81 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Inkomstskatt | 641 € | -53 t€ | 0 € | -3 470 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 564 € | 215 t€ | 101 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 90 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 200 € | 200 € |
| Fordringar | 3 861 € | 3 897 € | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 120 t€ | 338 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 33 t€ | 22 t€ |
| Rörliga aktiva | 124 t€ | 342 t€ | 162 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 214 t€ | 362 t€ | 177 t€ | 135 t€ | 107 t€ | 45 t€ |
| Eget kapital | 211 t€ | 308 t€ | 177 t€ | 131 t€ | 107 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 509 € | 54 t€ | 500 € | 3 976 € | 530 € | 999 € |
| Främmande kapital | 2 509 € | 54 t€ | 500 € | 3 976 € | 530 € | 999 € |
Alla poster i bokslutet (39)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 29 t€ | 2 252 € | 0 € | – | – | – |
| Personalkostnader | 6 323 € | -3 801 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 19 t€ | -19 t€ | -753 € | -651 € | -909 € | -1 069 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | 3 204 € | -20 t€ | -753 € | -651 € | -909 € | -1 069 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 0 € | 289 t€ | 102 t€ | 82 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3 204 € | 269 t€ | 101 t€ | 81 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Inkomstskatt | 641 € | -53 t€ | 0 € | -3 470 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2 564 € | 215 t€ | 101 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Bestående aktiva | 90 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 200 € | 200 € |
| Fordringar | 3 861 € | 3 897 € | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Kassa och bank | 120 t€ | 338 t€ | 72 t€ | 67 t€ | 33 t€ | 22 t€ |
| Rörliga aktiva | 124 t€ | 342 t€ | 162 t€ | 115 t€ | 107 t€ | 44 t€ |
| Aktiva | 214 t€ | 362 t€ | 177 t€ | 135 t€ | 107 t€ | 45 t€ |
| Eget kapital | 211 t€ | 308 t€ | 177 t€ | 131 t€ | 107 t€ | 44 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 2 509 € | 54 t€ | 500 € | 3 976 € | 530 € | 999 € |
| Främmande kapital | 2 509 € | 54 t€ | 500 € | 3 976 € | 530 € | 999 € |
| Placeringar | 90 t€ | 20 t€ | 16 t€ | 20 t€ | 200 € | 200 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 30 € | 451 € | 0 € | – | 0 € | 50 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 1 757 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € | 500 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 208 t€ | 93 t€ | 76 t€ | 53 t€ | 26 t€ | 0 € |
| Långfristiga fordringar | 2 492 € | 2 492 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 636 € | 163 € | 0 € | – | – | – |
| Långfristiga övriga fordringar | 2 492 € | 2 492 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 111 € | 117 € | 0 € | 6 € | 30 € | 499 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 703 € | 791 € | 0 € | – | – | – |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | – | – | – | – | 0 € | 738 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2 564 € | 215 t€ | 101 t€ | 78 t€ | 81 t€ | 43 t€ |
| Andelar i ägarintresseföretag | – | 0 € | 180 € | 180 € | 200 € | 200 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 369 € | 1 405 € | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 0 € | -3 € | -21 € | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 641 € | 53 t€ | 0 € | 3 470 € | 0 € | – |
| Övriga fordringar (investeringar) | – | 0 € | 15 t€ | 20 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga fordringar hos ägarintresseföretag | – | 0 € | 90 t€ | 48 t€ | 74 t€ | 22 t€ |
| Passiva | 214 t€ | 362 t€ | 177 t€ | 135 t€ | 107 t€ | 45 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 1 € | 0 € | – | – | – |
| Övriga aktier och andelar | 90 t€ | 20 t€ | 0 € | – | – | – |
| Pensionskostnader | 6 323 € | -3 801 € | 0 € | – | – | – |
| Andel av intresseföretagens vinst (förlust) | 0 € | 1 181 € | 102 t€ | 62 t€ | 82 t€ | 44 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 0 € | 288 t€ | 0 € | 20 t€ | 0 € | – |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Niiranen Advisory Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (934 företag med beskattningsbar inkomst; median 28 t€, 9,4 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.