Taksiliikenne Sippo Oy är ett aktiebolag med hemort i Jyväskylä, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 30.6.2025 var omsättningen 65 t€ och rörelseresultatet 670 €; soliditet 72,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 9 173 € och inkomstskatterna 1 835 €.
Jyväskylä: 31 nya företag på 30 dagar
- Mitapco OyTalonrakentaminen
- Raksagurut OyTalonrakentaminen
- DCH Operations OyVakuutusasiamiesten ja -välittäjien toiminta
Ekonomi
| Nyckeltal | 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 83 t€ | 104 t€ | 84 t€ | 65 t€ |
| Förändring i omsättning | -21,9 % | -20,5 % | 23,4 % | 29,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 6 060 € | 16 t€ | 20 t€ | 17 t€ | 10 t€ |
| Rörelsebidrag % | 9,4 % | 18,9 % | 19,7 % | 20,7 % | 15,5 % |
| Rörelseresultat | 670 € | 9 077 € | 12 t€ | 13 t€ | 2 861 € |
| Rörelsemarginal | 1,0 % | 11,0 % | 11,2 % | 14,9 % | 4,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 384 € | 7 240 € | 9 345 € | 10 t€ | 2 288 € |
| Personalkostnader | 39 t€ | 45 t€ | 53 t€ | 43 t€ | 35 t€ |
| Soliditet | 72,5 % | 64,5 % | 41,0 % | 27,5 % | 7,9 % |
| Kassalikviditet | 1,45 | 1,61 | 1,04 | 1,56 | 0,77 |
| Current ratio | 1,45 | 1,61 | 1,04 | 1,56 | 0,77 |
| Relativ skuldsättning | 17,1 % | 19,2 % | 29,9 % | 38,4 % | 40,8 % |
| Avkastning på eget kapital | 1,3 % | 25,1 % | 43,2 % | 81,4 % | 100,0 % |
| Balansomslutning | 40 t€ | 45 t€ | 53 t€ | 45 t€ | 29 t€ |
| Eget kapital | 29 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 2 288 € |
| Kassa och bank | 3 659 € | 14 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 7 453 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 83 t€ | 104 t€ | 84 t€ | 65 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 550 € | 4 140 € | 1 980 € | 4 720 € | 4 940 € |
| Material och tjänster | -13 t€ | -15 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -11 t€ |
| Personalkostnader | -39 t€ | -45 t€ | -53 t€ | -43 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -5 390 € | -6 587 € | -8 783 € | -4 950 € | -7 200 € |
| Övriga rörelsekostnader | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -9 582 € | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 670 € | 9 077 € | 12 t€ | 13 t€ | 2 861 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -194 € | -2 € | -6 € | -1 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 476 € | 9 075 € | 12 t€ | 13 t€ | 2 861 € |
| Inkomstskatt | -91 € | -1 835 € | -2 339 € | -2 505 € | -572 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 384 € | 7 240 € | 9 345 € | 10 t€ | 2 288 € |
Balansräkning
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 24 t€ | 28 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 12 t€ | 3 208 € | 3 693 € | 2 427 € | 1 549 € |
| Kassa och bank | 3 659 € | 14 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 7 453 € |
| Rörliga aktiva | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 22 t€ | 9 002 € |
| Aktiva | 40 t€ | 45 t€ | 53 t€ | 45 t€ | 29 t€ |
| Eget kapital | 29 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 2 288 € |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 5 402 € | 14 t€ | 18 t€ | 15 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 16 t€ | 31 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 30.6.2025 | 30.6.2024 | 30.6.2023 | 30.6.2022 | 30.6.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 65 t€ | 83 t€ | 104 t€ | 84 t€ | 65 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 4 550 € | 4 140 € | 1 980 € | 4 720 € | 4 940 € |
| Material och tjänster | -13 t€ | -15 t€ | -21 t€ | -19 t€ | -11 t€ |
| Personalkostnader | -39 t€ | -45 t€ | -53 t€ | -43 t€ | -35 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -5 390 € | -6 587 € | -8 783 € | -4 950 € | -7 200 € |
| Övriga rörelsekostnader | -11 t€ | -11 t€ | -12 t€ | -9 582 € | -13 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 670 € | 9 077 € | 12 t€ | 13 t€ | 2 861 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -194 € | -2 € | -6 € | -1 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 476 € | 9 075 € | 12 t€ | 13 t€ | 2 861 € |
| Inkomstskatt | -91 € | -1 835 € | -2 339 € | -2 505 € | -572 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 384 € | 7 240 € | 9 345 € | 10 t€ | 2 288 € |
| Bestående aktiva | 24 t€ | 28 t€ | 34 t€ | 23 t€ | 20 t€ |
| Fordringar | 12 t€ | 3 208 € | 3 693 € | 2 427 € | 1 549 € |
| Kassa och bank | 3 659 € | 14 t€ | 15 t€ | 19 t€ | 7 453 € |
| Rörliga aktiva | 16 t€ | 17 t€ | 18 t€ | 22 t€ | 9 002 € |
| Aktiva | 40 t€ | 45 t€ | 53 t€ | 45 t€ | 29 t€ |
| Eget kapital | 29 t€ | 29 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 2 288 € |
| Långfristigt främmande kapital | 0 € | 5 402 € | 14 t€ | 18 t€ | 15 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 10 t€ | 18 t€ | 14 t€ | 12 t€ |
| Främmande kapital | 11 t€ | 16 t€ | 31 t€ | 32 t€ | 27 t€ |
| Placeringar | 8 128 € | 8 128 € | 8 128 € | 8 128 € | 0 € |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 31 € | 971 € | 0 € | 6 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 2 561 € | 576 € | 1 666 € | 72 € | 2 681 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 29 t€ | 22 t€ | 12 t€ | 2 288 € | 0 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 373 € | 2 624 € | 421 € | 837 € | 214 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 117 € | 1 798 € | 1 218 € | 2 328 € | 1 246 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 105 € | 21 € | 350 € | 1 590 € | 455 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -8 032 € | -9 496 € | -13 t€ | -11 t€ | -7 621 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 384 € | 7 240 € | 9 345 € | 10 t€ | 2 288 € |
| Kortfristiga fordringar | 12 t€ | 3 208 € | 3 693 € | 2 427 € | 1 549 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -219 € | -13 € | -10 € | -2 € | 0 € |
| Materiella tillgångar | 16 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 15 t€ | 20 t€ |
| Löner och arvoden | -28 t€ | -36 t€ | -44 t€ | -36 t€ | -26 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | – | 0 € | 6 625 € | 5 498 € | 587 € |
| Kortfristiga lånefordringar | 9 921 € | 532 € | 1 951 € | 0 € | 875 € |
| Passiva | 40 t€ | 45 t€ | 53 t€ | 45 t€ | 29 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 25 € | 11 € | 3 € | 1 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | -627 € | -587 € | -707 € | -591 € | -676 € |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 0 € | 5 402 € | 14 t€ | 18 t€ | 15 t€ |
| Maskiner och inventarier | 16 t€ | 20 t€ | 26 t€ | 15 t€ | 20 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -5 390 € | -6 587 € | -8 783 € | -4 950 € | -7 200 € |
| Köp av tjänster | -5 443 € | -5 592 € | -7 939 € | -7 678 € | -3 621 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 5 402 € | 8 103 € | 8 103 € | 6 000 € | 7 200 € |
| Övriga aktier och andelar | 8 128 € | 8 128 € | 8 128 € | 8 128 € | 0 € |
| Pensionskostnader | -10 t€ | -8 674 € | -8 180 € | -6 962 € | -9 127 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Taksiliikenne Sippo Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.