Kaidetalo Oy är ett aktiebolag med hemort i Ackas, registrerat år 2020. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 101 t€ och rörelseresultatet 71 t€; soliditet 95,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 46 t€ och inkomstskatterna 9 282 €. Offentliga köpare köpte för 78 t€ av företaget åren 2023–2024; den största köparen är Tukipalvelut (Pirkanmaan hyvinvointialue).
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 101 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 76 t€ | 123 t€ |
| Förändring i omsättning | 12,9 % | 8,8 % | 8,9 % | -38,3 % | – |
| Rörelsebidrag | 66 t€ | 52 t€ | 56 t€ | 51 t€ | 86 t€ |
| Rörelsebidrag % | 64,6 % | 57,5 % | 68,2 % | 66,6 % | 69,8 % |
| Rörelseresultat | 71 t€ | 46 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 80 t€ |
| Rörelsemarginal | 69,7 % | 51,6 % | 60,0 % | 59,8 % | 65,3 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 56 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 64 t€ |
| Soliditet | 95,7 % | 97,4 % | 99,1 % | 91,0 % | 90,1 % |
| Kassalikviditet | 14,44 | 20,73 | 50,14 | 21,17 | 15,74 |
| Current ratio | 14,44 | 20,73 | 50,14 | 21,17 | 15,74 |
| Relativ skuldsättning | 10,5 % | 6,0 % | 2,1 % | 22,5 % | 14,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,7 % | 18,2 % | 20,7 % | 21,0 % | 40,3 % |
| Balansomslutning | 248 t€ | 212 t€ | 194 t€ | 190 t€ | 177 t€ |
| Eget kapital | 238 t€ | 206 t€ | 192 t€ | 173 t€ | 160 t€ |
| Kassa och bank | 63 t€ | 35 t€ | 11 t€ | 91 t€ | 72 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 101 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 76 t€ | 123 t€ |
| Material och tjänster | 3 700 € | -3 656 € | -3 501 € | -2 169 € | -455 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 240 € | -5 290 € | -6 747 € | -5 112 € | -5 467 € |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -35 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 71 t€ | 46 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 80 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | 0 € | -61 € | -5 € | -22 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 71 t€ | 46 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 80 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -8 946 € | -9 910 € | -9 088 € | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 56 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 64 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 94 t€ | 100 t€ | 105 t€ | 94 t€ | 99 t€ |
| Fordringar | 1 159 € | 2 339 € | 2 614 € | 5 387 € | 6 693 € |
| Kassa och bank | 63 t€ | 35 t€ | 11 t€ | 91 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | 154 t€ | 112 t€ | 89 t€ | 97 t€ | 78 t€ |
| Aktiva | 248 t€ | 212 t€ | 194 t€ | 190 t€ | 177 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 238 t€ | 206 t€ | 192 t€ | 173 t€ | 160 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 5 408 € | 1 769 € | 4 563 € | 4 970 € |
| Främmande kapital | 11 t€ | 5 408 € | 1 769 € | 17 t€ | 17 t€ |
Alla poster i bokslutet (43)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 101 t€ | 90 t€ | 83 t€ | 76 t€ | 123 t€ |
| Material och tjänster | 3 700 € | -3 656 € | -3 501 € | -2 169 € | -455 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 5 240 € | -5 290 € | -6 747 € | -5 112 € | -5 467 € |
| Övriga rörelsekostnader | 22 t€ | -35 t€ | -23 t€ | -23 t€ | -37 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 71 t€ | 46 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 80 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 € | 0 € | -61 € | -5 € | -22 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 71 t€ | 46 t€ | 50 t€ | 45 t€ | 80 t€ |
| Inkomstskatt | 15 t€ | -8 946 € | -9 910 € | -9 088 € | -16 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 56 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 64 t€ |
| Bestående aktiva | 94 t€ | 100 t€ | 105 t€ | 94 t€ | 99 t€ |
| Fordringar | 1 159 € | 2 339 € | 2 614 € | 5 387 € | 6 693 € |
| Kassa och bank | 63 t€ | 35 t€ | 11 t€ | 91 t€ | 72 t€ |
| Rörliga aktiva | 154 t€ | 112 t€ | 89 t€ | 97 t€ | 78 t€ |
| Aktiva | 248 t€ | 212 t€ | 194 t€ | 190 t€ | 177 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € | 5 000 € |
| Eget kapital | 238 t€ | 206 t€ | 192 t€ | 173 t€ | 160 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | – | – | 0 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 11 t€ | 5 408 € | 1 769 € | 4 563 € | 4 970 € |
| Främmande kapital | 11 t€ | 5 408 € | 1 769 € | 17 t€ | 17 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 € | 0 € | 9 € | 0 € | 0 € |
| Finansiella värdepapper | 90 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 4 191 € | 41 € | 0 € | 256 € | 1 077 € |
| Materiella tillgångar | 94 t€ | 100 t€ | 105 t€ | 94 t€ | 99 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 12 t€ | 12 t€ |
| Övriga aktier och andelar, finansiella värdepapper | 90 t€ | 75 t€ | 75 t€ | 0 € | – |
| Passiva | 248 t€ | 212 t€ | 194 t€ | 190 t€ | 177 t€ |
| Maskiner och inventarier | – | – | 0 € | 562 € | 750 € |
| Köp av tjänster | 3 700 € | -3 656 € | -3 501 € | -2 169 € | -455 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 92 t€ | 97 t€ | 102 t€ | 91 t€ | 96 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 178 € | 501 € | 0 € | 6 267 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 0 € | 278 € | 514 € | 3 755 € | 425 € |
| Placeringar | – | – | 0 € | 84 € | 84 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 159 € | 1 883 € | 1 599 € | 1 632 € | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | – | – | 0 € | 84 € | 84 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 56 t€ | 37 t€ | 40 t€ | 36 t€ | 64 t€ |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 2 482 € | 2 482 € | 2 482 € | 2 482 € | 2 482 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 4 972 € | 3 918 € | 0 € | 3 111 € | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | – | 0 € | -226 € | -5 € | -22 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 176 t€ | 164 t€ | 147 t€ | 132 t€ | 90 t€ |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | – | 0 € | 156 € | 0 € | – |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 1 499 € | 1 449 € | 1 769 € | 1 196 € | 3 893 € |
| Avskrivningar enligt plan | 5 240 € | -5 290 € | -6 747 € | -5 112 € | -5 467 € |
| Kortfristiga fordringar | 1 159 € | 2 339 € | 2 614 € | 5 387 € | 6 693 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kaidetalo Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig uthyrning och förvaltning av fastigheter (6953 företag med beskattningsbar inkomst; median 22 t€, 2,1 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Försäljning till offentliga köpare
Största köpare
Gratis månadslista: Ackas
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis