Valmis Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Nurmijärvi, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 91 t€ och rörelseresultatet 68 t€; soliditet 43,7 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 43 t€ och inkomstskatterna 8 596 €. Senaste anteckning i handelsregistret: branschen ändrades 3.7.2026.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 91 t€ | 112 t€ | 116 t€ | 83 t€ |
| Förändring i omsättning | -18,3 % | -4,1 % | 40,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 51 t€ | 60 t€ | 45 t€ | 40 t€ |
| Rörelsebidrag % | 56,0 % | 53,4 % | 38,7 % | 48,5 % |
| Rörelseresultat | 68 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 34 t€ |
| Rörelsemarginal | 74,2 % | 41,8 % | 26,6 % | 41,6 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 52 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 34 t€ |
| Personalkostnader | -7 081 € | 15 t€ | 18 t€ | 4 422 € |
| Soliditet | 43,7 % | 28,4 % | 11,4 % | -16,3 % |
| Kassalikviditet | 0,71 | 0,68 | 0,44 | 0,38 |
| Current ratio | 0,75 | 0,71 | 0,47 | 0,38 |
| Relativ skuldsättning | 149,9 % | 121,8 % | 133,4 % | 43,1 % |
| Avkastning på eget kapital | 49,1 % | 62,9 % | 125,0 % | – |
| Balansomslutning | 243 t€ | 190 t€ | 175 t€ | 31 t€ |
| Eget kapital | 106 t€ | 54 t€ | 20 t€ | -5 005 € |
| Kassa och bank | 8 € | 731 € | 11 t€ | 10 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 91 t€ | 112 t€ | 116 t€ | 83 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 9 428 € | 5 374 € | 1 714 € |
| Material och tjänster | -8 266 € | -28 t€ | -42 t€ | -22 t€ |
| Personalkostnader | 7 081 € | -15 t€ | -18 t€ | -4 422 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -5 717 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 68 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 033 € | -3 835 € | -838 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 66 t€ | 43 t€ | 30 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | -8 907 € | -5 166 € | 6 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 52 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 34 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 157 t€ | 116 t€ | 127 t€ | 17 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 387 € | 2 640 € | 2 767 € | 0 € |
| Fordringar | 82 t€ | 71 t€ | 35 t€ | 3 112 € |
| Kassa och bank | 8 € | 731 € | 11 t€ | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 86 t€ | 74 t€ | 48 t€ | 14 t€ |
| Aktiva | 243 t€ | 190 t€ | 175 t€ | 31 t€ |
| Eget kapital | 106 t€ | 54 t€ | 20 t€ | -5 005 € |
| Långfristigt främmande kapital | 22 t€ | 31 t€ | 53 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 115 t€ | 105 t€ | 103 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 137 t€ | 136 t€ | 155 t€ | 36 t€ |
Alla poster i bokslutet (52)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 91 t€ | 112 t€ | 116 t€ | 83 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 12 t€ | 9 428 € | 5 374 € | 1 714 € |
| Material och tjänster | -8 266 € | -28 t€ | -42 t€ | -22 t€ |
| Personalkostnader | 7 081 € | -15 t€ | -18 t€ | -4 422 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 17 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -5 717 € |
| Övriga rörelsekostnader | 20 t€ | -18 t€ | -17 t€ | -18 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 68 t€ | 47 t€ | 31 t€ | 34 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 2 033 € | -3 835 € | -838 € | 0 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 66 t€ | 43 t€ | 30 t€ | 34 t€ |
| Inkomstskatt | 14 t€ | -8 907 € | -5 166 € | 6 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 52 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 34 t€ |
| Bestående aktiva | 157 t€ | 116 t€ | 127 t€ | 17 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 387 € | 2 640 € | 2 767 € | 0 € |
| Fordringar | 82 t€ | 71 t€ | 35 t€ | 3 112 € |
| Kassa och bank | 8 € | 731 € | 11 t€ | 10 t€ |
| Rörliga aktiva | 86 t€ | 74 t€ | 48 t€ | 14 t€ |
| Aktiva | 243 t€ | 190 t€ | 175 t€ | 31 t€ |
| Eget kapital | 106 t€ | 54 t€ | 20 t€ | -5 005 € |
| Långfristigt främmande kapital | 22 t€ | 31 t€ | 53 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 115 t€ | 105 t€ | 103 t€ | 36 t€ |
| Främmande kapital | 137 t€ | 136 t€ | 155 t€ | 36 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 20 t€ | 31 t€ | 53 t€ | 0 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 103 t€ | 93 t€ | 98 t€ | 35 t€ |
| Löner och arvoden | 3 232 € | -10 t€ | -13 t€ | -1 579 € |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -3 747 € | -127 € | -5 233 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 3 782 € | -4 858 € | -4 347 € | -2 448 € |
| Materiella tillgångar | 95 t€ | 88 t€ | 96 t€ | 17 t€ |
| Immateriella tillgångar | 24 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 0 € |
| Avskrivningar enligt plan | 17 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -5 717 € |
| Passiva | 243 t€ | 190 t€ | 175 t€ | 31 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 1 000 € | 200 € | 0 € |
| Övriga lönebikostnader | 67 € | -488 € | -666 € | -396 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 72 t€ | 77 t€ | 83 t€ | 0 € |
| Goodwill | 24 t€ | 28 t€ | 32 t€ | 0 € |
| Material och förnödenheter | 4 387 € | 2 640 € | 2 767 € | 0 € |
| Långfristiga övriga fordringar | 80 t€ | 62 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 52 t€ | 34 t€ | 25 t€ | 34 t€ |
| Långfristiga övriga skulder | 1 539 € | 0 € | – | – |
| Köp av tjänster | 147 € | -160 € | -2 378 € | -823 € |
| Placeringar | 37 t€ | 0 € | – | – |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 54 t€ | 20 t€ | -5 005 € | -39 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -4 666 € | -28 t€ | -34 t€ | -21 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 11 t€ | 11 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 36 € | 272 € | 1 415 € | 297 € |
| Långfristiga fordringar | 80 t€ | 62 t€ | 33 t€ | 0 € |
| Övriga aktier och andelar | 37 t€ | 0 € | – | – |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 178 € | 420 € | 5 030 € | 0 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 2 112 € | 7 322 € | 434 € | 2 815 € |
| Kortfristiga fordringar | 2 148 € | 8 595 € | 2 049 € | 3 112 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 2 033 € | -3 835 € | -838 € | 0 € |
| Maskiner och inventarier | 23 t€ | 11 t€ | 13 t€ | 17 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 532 € | 99 € | 0 € | 299 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Valmis Invest Oy till den övre halvan inom näringsgrenen övrig tillverkning av byggnads- och inredningssnickerier som inte klassificerats på annat håll (137 företag med beskattningsbar inkomst; median 30 t€).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Händelser i handelsregistret
- Branschen ändrades
Gratis månadslista: Nurmijärvi
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis