Kiinteistö Oy Heinolankaari är ett aktiebolag med hemort i Larsmo, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2021 var omsättningen 480 t€ och rörelseresultatet 217 t€; soliditet 13,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 285 t€ och inkomstskatterna 57 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|
| Omsättning | 480 t€ | 381 t€ |
| Förändring i omsättning | 25,8 % | – |
| Rörelsebidrag | 337 t€ | 277 t€ |
| Rörelsebidrag % | 70,2 % | 72,7 % |
| Rörelseresultat | 217 t€ | 196 t€ |
| Rörelsemarginal | 45,1 % | 51,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 113 t€ | 115 t€ |
| Soliditet | 13,3 % | 10,8 % |
| Kassalikviditet | 0,00 | 0,34 |
| Current ratio | 0,00 | 0,34 |
| Relativ skuldsättning | 495,2 % | 674,2 % |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 % | 36,7 % |
| Balansomslutning | 2,7 M€ | 2,9 M€ |
| Eget kapital | 365 t€ | 312 t€ |
| Kassa och bank | 156 € | 125 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 480 t€ | 381 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -120 t€ | -81 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -143 t€ | -104 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 217 t€ | 196 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -77 t€ | -71 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 139 t€ | 125 t€ |
| Inkomstskatt | -27 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 113 t€ | 115 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Fordringar | 0 € | 45 t€ |
| Kassa och bank | 156 € | 125 t€ |
| Rörliga aktiva | 156 € | 170 t€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 2,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 365 t€ | 312 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 493 t€ | 506 t€ |
| Främmande kapital | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
Alla poster i bokslutet (36)
| 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 480 t€ | 381 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -120 t€ | -81 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -143 t€ | -104 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 217 t€ | 196 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -77 t€ | -71 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 139 t€ | 125 t€ |
| Inkomstskatt | -27 t€ | -11 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 113 t€ | 115 t€ |
| Bestående aktiva | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Fordringar | 0 € | 45 t€ |
| Kassa och bank | 156 € | 125 t€ |
| Rörliga aktiva | 156 € | 170 t€ |
| Aktiva | 2,7 M€ | 2,9 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 365 t€ | 312 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 493 t€ | 506 t€ |
| Främmande kapital | 2,4 M€ | 2,6 M€ |
| Övriga materiella tillgångar | 41 t€ | 39 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 1,9 M€ | 2,1 M€ |
| Avskrivningar enligt plan | -120 t€ | -81 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 113 t€ | 115 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -77 t€ | -71 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 297 t€ | 284 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 0 € | 45 t€ |
| Passiva | 2,7 M€ | 2,9 M€ |
| Materiella tillgångar | 2,7 M€ | 2,7 M€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 24 t€ | 210 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 27 t€ | 12 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 0 € | 45 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 4 € | 6 € |
| Kortfristiga övriga skulder | 144 t€ | 0 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 195 t€ | 195 t€ |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 2,4 M€ | 2,3 M€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 55 t€ | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 341 t€ | 341 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Kiinteistö Oy Heinolankaari till de översta 10 % inom näringsgrenen handel med egna fastigheter (652 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 18 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Larsmo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis