M3 Saneeraus Oy är ett aktiebolag med hemort i Uurainen, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2024 var omsättningen 705 t€ och rörelseresultatet 152 t€; soliditet 30,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 100 t€ och inkomstskatterna 20 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 705 t€ | 69 t€ | 270 t€ |
| Förändring i omsättning | 919,1 % | -74,4 % | – |
| Rörelsebidrag | 168 t€ | -26 t€ | 6 020 € |
| Rörelsebidrag % | 23,8 % | -37,1 % | 2,2 % |
| Rörelseresultat | 152 t€ | -42 t€ | -8 576 € |
| Rörelsemarginal | 21,5 % | -60,5 % | -3,2 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 130 t€ | -45 t€ | -11 t€ |
| Personalkostnader | 381 t€ | 47 t€ | 187 t€ |
| Soliditet | 30,8 % | 0,2 % | 4,1 % |
| Kassalikviditet | 0,94 | 0,40 | 0,32 |
| Current ratio | 1,04 | 0,46 | 0,35 |
| Relativ skuldsättning | 41,7 % | 344,6 % | 84,6 % |
| Avkastning på eget kapital | 99,7 % | -11345,0 % | -115,5 % |
| Balansomslutning | 425 t€ | 239 t€ | 238 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 394 € | 9 855 € |
| Kassa och bank | 9 523 € | 684 € | 7 277 € |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 705 t€ | 69 t€ | 270 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 810 € | 1 483 € |
| Material och tjänster | -80 t€ | -3 553 € | 283 € |
| Personalkostnader | -381 t€ | -47 t€ | -187 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -16 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -77 t€ | -45 t€ | -79 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 152 t€ | -42 t€ | -8 576 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 513 € | -2 796 € | -2 875 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 150 t€ | -45 t€ | -11 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | 0 € | 69 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 130 t€ | -45 t€ | -11 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 132 t€ | 137 t€ | 169 t€ |
| Omsättningstillgångar | 27 t€ | 14 t€ | 5 840 € |
| Fordringar | 257 t€ | 87 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 9 523 € | 684 € | 7 277 € |
| Rörliga aktiva | 293 t€ | 102 t€ | 69 t€ |
| Aktiva | 425 t€ | 239 t€ | 238 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 394 € | 9 855 € |
| Långfristigt främmande kapital | 12 t€ | 19 t€ | 32 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 282 t€ | 220 t€ | 196 t€ |
| Främmande kapital | 294 t€ | 239 t€ | 228 t€ |
Alla poster i bokslutet (49)
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 705 t€ | 69 t€ | 270 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 0 € | 810 € | 1 483 € |
| Material och tjänster | -80 t€ | -3 553 € | 283 € |
| Personalkostnader | -381 t€ | -47 t€ | -187 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -16 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | -77 t€ | -45 t€ | -79 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 152 t€ | -42 t€ | -8 576 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -1 513 € | -2 796 € | -2 875 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 150 t€ | -45 t€ | -11 t€ |
| Inkomstskatt | -20 t€ | 0 € | 69 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 130 t€ | -45 t€ | -11 t€ |
| Bestående aktiva | 132 t€ | 137 t€ | 169 t€ |
| Omsättningstillgångar | 27 t€ | 14 t€ | 5 840 € |
| Fordringar | 257 t€ | 87 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 9 523 € | 684 € | 7 277 € |
| Rörliga aktiva | 293 t€ | 102 t€ | 69 t€ |
| Aktiva | 425 t€ | 239 t€ | 238 t€ |
| Eget kapital | 131 t€ | 394 € | 9 855 € |
| Långfristigt främmande kapital | 12 t€ | 19 t€ | 32 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 282 t€ | 220 t€ | 196 t€ |
| Främmande kapital | 294 t€ | 239 t€ | 228 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 12 t€ | 19 t€ | 32 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 169 t€ | 199 t€ | 166 t€ |
| Löner och arvoden | -312 t€ | -41 t€ | -155 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | 13 t€ | 7 910 € | 5 840 € |
| Pensionskostnader | -48 t€ | -4 555 € | -25 t€ |
| Materiella tillgångar | 132 t€ | 137 t€ | 169 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -16 t€ | -16 t€ | -15 t€ |
| Passiva | 425 t€ | 239 t€ | 238 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 2 323 € | 560 € | 9 959 € |
| Övriga lönebikostnader | -20 t€ | -1 812 € | -6 631 € |
| Byggnader och konstruktioner, Ägda | 101 t€ | 114 t€ | 123 t€ |
| Material och förnödenheter | 27 t€ | 14 t€ | 5 840 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 36 t€ | 36 t€ | 0 € |
| Mark- och vattenområden, Ägda | 6 000 € | 0 € | – |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 130 t€ | -45 t€ | -11 t€ |
| Köp av tjänster | -7 984 € | -28 € | -383 € |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -36 t€ | 9 066 € | 21 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 6 768 € | 7 126 € | 14 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | -85 t€ | -11 t€ | -5 174 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 2 399 € | 7 026 € | 5 250 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 1 209 € | 2 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 80 t€ | 1 198 € | 10 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 241 t€ | 68 t€ | 36 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 257 t€ | 87 t€ | 56 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 11 t€ | 12 t€ | 5 179 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -2 722 € | -2 798 € | -2 875 € |
| Maskiner och inventarier | 25 t€ | 23 t€ | 46 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 27 t€ | 13 t€ | 5 553 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör M3 Saneeraus Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen byggande av bostadshus och andra byggnader (5706 företag med beskattningsbar inkomst; median 16 t€, 6,2 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Uurainen
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis