Taksi Nieminen Oy är ett aktiebolag med hemort i Raumo, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,0 M€ och rörelseresultatet 32 t€; soliditet 32,3 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 78 t€ och inkomstskatterna 16 t€. Det har vunnit 1 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 464 t€ | 132 t€ | 257 t€ |
| Förändring i omsättning | -7,9 % | 135,6 % | 253,0 % | -48,8 % | – |
| Rörelsebidrag | -60 t€ | 192 t€ | 82 t€ | 17 t€ | 46 t€ |
| Rörelsebidrag % | -5,9 % | 17,6 % | 17,7 % | 12,7 % | 17,9 % |
| Rörelseresultat | 32 t€ | 92 t€ | 51 t€ | 7 642 € | 32 t€ |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 8,4 % | 11,0 % | 5,8 % | 12,4 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 17 t€ | 62 t€ | 31 t€ | 5 409 € | 23 t€ |
| Personalkostnader | -645 t€ | 586 t€ | 234 t€ | 71 t€ | 146 t€ |
| Soliditet | 32,3 % | 27,7 % | 21,1 % | 65,6 % | 70,1 % |
| Kassalikviditet | 0,73 | 0,90 | 0,81 | 3,06 | 1,59 |
| Current ratio | 0,73 | 0,90 | 0,81 | 3,06 | 1,59 |
| Relativ skuldsättning | 30,2 % | 33,2 % | 67,4 % | 22,9 % | 9,4 % |
| Avkastning på eget kapital | 11,9 % | 44,6 % | 37,1 % | 9,4 % | 41,0 % |
| Balansomslutning | 450 t€ | 502 t€ | 397 t€ | 87 t€ | 81 t€ |
| Eget kapital | 145 t€ | 139 t€ | 84 t€ | 57 t€ | 56 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 71 t€ | 48 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 464 t€ | 132 t€ | 257 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 10 t€ | 4 660 € | 1 774 € | 0 € | 5 008 € |
| Material och tjänster | 203 t€ | -243 t€ | -108 t€ | -30 t€ | -36 t€ |
| Personalkostnader | 645 t€ | -586 t€ | -234 t€ | -71 t€ | -146 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 92 t€ | -100 t€ | -31 t€ | -9 101 € | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -78 t€ | -42 t€ | -14 t€ | -34 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 32 t€ | 92 t€ | 51 t€ | 7 642 € | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -875 € | -2 866 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 77 t€ | 39 t€ | 6 767 € | 29 t€ |
| Inkomstskatt | 4 847 € | -16 t€ | -7 938 € | -1 358 € | -5 942 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 62 t€ | 31 t€ | 5 409 € | 23 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 275 t€ | 299 t€ | 277 t€ | 52 t€ | 42 t€ |
| Fordringar | 123 t€ | 132 t€ | 71 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 71 t€ | 48 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Rörliga aktiva | 174 t€ | 203 t€ | 119 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Aktiva | 450 t€ | 502 t€ | 397 t€ | 87 t€ | 81 t€ |
| Eget kapital | 145 t€ | 139 t€ | 84 t€ | 57 t€ | 56 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 65 t€ | 137 t€ | 165 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 239 t€ | 225 t€ | 147 t€ | 12 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 304 t€ | 363 t€ | 313 t€ | 30 t€ | 24 t€ |
Alla poster i bokslutet (45)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,0 M€ | 1,1 M€ | 464 t€ | 132 t€ | 257 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 10 t€ | 4 660 € | 1 774 € | 0 € | 5 008 € |
| Material och tjänster | 203 t€ | -243 t€ | -108 t€ | -30 t€ | -36 t€ |
| Personalkostnader | 645 t€ | -586 t€ | -234 t€ | -71 t€ | -146 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 92 t€ | -100 t€ | -31 t€ | -9 101 € | -14 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 44 t€ | -78 t€ | -42 t€ | -14 t€ | -34 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 32 t€ | 92 t€ | 51 t€ | 7 642 € | 32 t€ |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 10 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -875 € | -2 866 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 22 t€ | 77 t€ | 39 t€ | 6 767 € | 29 t€ |
| Inkomstskatt | 4 847 € | -16 t€ | -7 938 € | -1 358 € | -5 942 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 17 t€ | 62 t€ | 31 t€ | 5 409 € | 23 t€ |
| Bestående aktiva | 275 t€ | 299 t€ | 277 t€ | 52 t€ | 42 t€ |
| Fordringar | 123 t€ | 132 t€ | 71 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Kassa och bank | 51 t€ | 71 t€ | 48 t€ | 19 t€ | 24 t€ |
| Rörliga aktiva | 174 t€ | 203 t€ | 119 t€ | 36 t€ | 38 t€ |
| Aktiva | 450 t€ | 502 t€ | 397 t€ | 87 t€ | 81 t€ |
| Eget kapital | 145 t€ | 139 t€ | 84 t€ | 57 t€ | 56 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 65 t€ | 137 t€ | 165 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Korfristigt främmande kapital | 239 t€ | 225 t€ | 147 t€ | 12 t€ | 24 t€ |
| Främmande kapital | 304 t€ | 363 t€ | 313 t€ | 30 t€ | 24 t€ |
| Långfristiga leverantörsskulder | 18 t€ | 127 t€ | 151 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga fordringar | 1 275 € | 1 626 € | 21 t€ | 1 207 € | 670 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 107 t€ | 120 t€ | 48 t€ | 15 t€ | 14 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 47 t€ | 10 t€ | 14 t€ | 18 t€ | 0 € |
| Materiella tillgångar | 275 t€ | 299 t€ | 277 t€ | 52 t€ | 42 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 92 t€ | -100 t€ | -31 t€ | -9 101 € | -14 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 17 t€ | 62 t€ | 31 t€ | 5 409 € | 23 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 128 t€ | 77 t€ | 53 t€ | 52 t€ | 33 t€ |
| Långfristiga övriga fordringar | 600 € | 600 € | 600 € | 0 € | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 14 t€ | 9 893 € | 1 763 € | 226 € | 0 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 38 t€ | 54 t€ | 29 t€ | 3 325 € | 2 877 € |
| Kortfristiga fordringar | 122 t€ | 131 t€ | 71 t€ | 17 t€ | 14 t€ |
| Maskiner och inventarier | 275 t€ | 299 t€ | 277 t€ | 52 t€ | 42 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 10 t€ | -15 t€ | -12 t€ | -916 € | -2 866 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 5 € | 185 € | 151 € | 41 € | 0 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | 186 t€ | -182 t€ | -71 t€ | -26 t€ | -36 t€ |
| Löner och arvoden | 543 t€ | -505 t€ | -201 t€ | -61 t€ | -126 t€ |
| Långfristiga fordringar | 600 € | 600 € | 600 € | 0 € | – |
| Köp av tjänster | 17 t€ | -61 t€ | -37 t€ | -3 345 € | 0 € |
| Pensionskostnader | 84 t€ | -73 t€ | -28 t€ | -6 429 € | -18 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 18 t€ | -8 052 € | -5 178 € | -3 299 € | -2 624 € |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 73 t€ | 54 t€ | 76 t€ | 0 € | – |
| Kortfristiga övriga skulder | 37 t€ | 34 t€ | 13 t€ | 4 468 € | 3 035 € |
| Passiva | 450 t€ | 502 t€ | 397 t€ | 87 t€ | 81 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 91 t€ | 83 t€ | 29 t€ | 3 910 € | 18 t€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Taksi Nieminen Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 6,6 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- Päivähintaiset oppilaskuljetuksetRauman kaupunki2,0 M€
Gratis månadslista: Raumo
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis