OVK Invest Oy är ett aktiebolag med hemort i Hollola, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 rörelseresultatet -8 011 €; soliditet 47,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1,1 M€ och inkomstskatterna 184 t€.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsebidrag | -8 011 € | -5 506 € | -9 939 € | 2,3 M€ | -2 644 € | -2 547 € |
| Rörelseresultat | -8 011 € | -5 506 € | -9 939 € | 2,3 M€ | -2 644 € | -2 547 € |
| Räkenskapsperiodens resultat | 2,4 M€ | 879 t€ | 311 t€ | 2,1 M€ | 408 t€ | 76 t€ |
| Soliditet | 47,8 % | 35,1 % | 29,7 % | 27,4 % | 6,6 % | 1,6 % |
| Kassalikviditet | 2197,15 | 33,10 | 22,30 | 464,92 | 1,49 | 49,67 |
| Current ratio | 2197,15 | 33,10 | 22,30 | 464,92 | 1,49 | 49,67 |
| Avkastning på eget kapital | 39,4 % | 23,4 % | 10,8 % | 81,0 % | 83,6 % | 95,4 % |
| Balansomslutning | 13,0 M€ | 10,7 M€ | 9,7 M€ | 9,4 M€ | 7,4 M€ | 5,1 M€ |
| Eget kapital | 6,2 M€ | 3,8 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 488 t€ | 80 t€ |
| Kassa och bank | 1,6 M€ | 5,2 M€ | 327 t€ | 315 t€ | 103 t€ | 25 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 2,3 M€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 8 011 € | -5 506 € | -9 939 € | -2 853 € | -2 644 € | -2 547 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 011 € | -5 506 € | -9 939 € | 2,3 M€ | -2 644 € | -2 547 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3,1 M€ | 1,1 M€ | 395 t€ | 290 t€ | 527 t€ | 91 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3,1 M€ | 1,1 M€ | 386 t€ | 2,6 M€ | 525 t€ | 88 t€ |
| Inkomstskatt | 611 t€ | -225 t€ | -75 t€ | -523 t€ | -117 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2,4 M€ | 879 t€ | 311 t€ | 2,1 M€ | 408 t€ | 76 t€ |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 11,4 M€ | 5,5 M€ | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 7,3 M€ | 5,1 M€ |
| Fordringar | 313 € | 0 € | 0 € | 2 047 € | 1 271 € | 0 € |
| Kassa och bank | 1,6 M€ | 5,2 M€ | 327 t€ | 315 t€ | 103 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 5,2 M€ | 327 t€ | 317 t€ | 105 t€ | 25 t€ |
| Aktiva | 13,0 M€ | 10,7 M€ | 9,7 M€ | 9,4 M€ | 7,4 M€ | 5,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 6,2 M€ | 3,8 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 488 t€ | 80 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 5,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 727 € | 157 t€ | 15 t€ | 681 € | 70 t€ | 500 € |
| Främmande kapital | 6,8 M€ | 7,0 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,9 M€ | 5,0 M€ |
Alla poster i bokslutet (30)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | 31.12.2020 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 € | 2,3 M€ | 0 € | – |
| Övriga rörelsekostnader | 8 011 € | -5 506 € | -9 939 € | -2 853 € | -2 644 € | -2 547 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -8 011 € | -5 506 € | -9 939 € | 2,3 M€ | -2 644 € | -2 547 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -3,1 M€ | 1,1 M€ | 395 t€ | 290 t€ | 527 t€ | 91 t€ |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 3,1 M€ | 1,1 M€ | 386 t€ | 2,6 M€ | 525 t€ | 88 t€ |
| Inkomstskatt | 611 t€ | -225 t€ | -75 t€ | -523 t€ | -117 t€ | -12 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 2,4 M€ | 879 t€ | 311 t€ | 2,1 M€ | 408 t€ | 76 t€ |
| Bestående aktiva | 11,4 M€ | 5,5 M€ | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 7,3 M€ | 5,1 M€ |
| Fordringar | 313 € | 0 € | 0 € | 2 047 € | 1 271 € | 0 € |
| Kassa och bank | 1,6 M€ | 5,2 M€ | 327 t€ | 315 t€ | 103 t€ | 25 t€ |
| Rörliga aktiva | 1,6 M€ | 5,2 M€ | 327 t€ | 317 t€ | 105 t€ | 25 t€ |
| Aktiva | 13,0 M€ | 10,7 M€ | 9,7 M€ | 9,4 M€ | 7,4 M€ | 5,1 M€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 6,2 M€ | 3,8 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 488 t€ | 80 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 5,0 M€ |
| Korfristigt främmande kapital | 727 € | 157 t€ | 15 t€ | 681 € | 70 t€ | 500 € |
| Främmande kapital | 6,8 M€ | 7,0 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,9 M€ | 5,0 M€ |
| Passiva | 13,0 M€ | 10,7 M€ | 9,7 M€ | 9,4 M€ | 7,4 M€ | 5,1 M€ |
| Kortfristiga fordringar | 313 € | 0 € | 0 € | 2 047 € | 1 271 € | 0 € |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 71 t€ | 332 t€ | 308 t€ | 291 t€ | 244 t€ | 69 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 3,8 M€ | 2,9 M€ | 2,6 M€ | 485 t€ | 77 t€ | 1 197 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 37 € | 69 € | 33 € | 31 € | 0 € | – |
| Långfristiga kapitallån | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 6,8 M€ | 5,0 M€ |
| Övriga aktier och andelar | 11,4 M€ | 5,5 M€ | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 7,3 M€ | 5,1 M€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 2,4 M€ | 879 t€ | 311 t€ | 2,1 M€ | 408 t€ | 76 t€ |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 286 t€ | -36 t€ | -68 t€ | -992 € | -11 t€ | -248 € |
| Kortfristiga resultatregleringar | 313 € | 0 € | 0 € | 2 047 € | 1 271 € | 0 € |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 3,3 M€ | 814 t€ | 155 t€ | 89 € | 295 t€ | 22 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 690 € | 157 t€ | 15 t€ | 650 € | 70 t€ | 500 € |
| Placeringar | 11,4 M€ | 5,5 M€ | 9,4 M€ | 9,1 M€ | 7,3 M€ | 5,1 M€ |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör OVK Invest Oy till de översta 10 % inom näringsgrenen diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet (2749 företag med beskattningsbar inkomst; median 21 t€, 54 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Hollola
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis