AATEE-Palvelut Oy är ett aktiebolag med hemort i Lieksa, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2025 var omsättningen 1,4 M€ och rörelseresultatet 36 t€; soliditet 11,8 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 51 t€ och inkomstskatterna 10 t€. Det har vunnit 2 offentliga upphandlingar i EU:s upphandlingsannonser.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 786 t€ | 511 t€ |
| Förändring i omsättning | 1,7 % | 17,6 % | 49,8 % | 53,7 % | – |
| Rörelsebidrag | -26 t€ | 153 t€ | 44 t€ | 13 t€ | 62 t€ |
| Rörelsebidrag % | -1,8 % | 11,1 % | 3,7 % | 1,7 % | 12,1 % |
| Rörelseresultat | 36 t€ | 111 t€ | 585 € | -24 t€ | 9 277 € |
| Rörelsemarginal | 2,5 % | 8,0 % | 0,0 % | -3,1 % | 1,8 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | 14 t€ | 100 t€ | -7 014 € | -38 t€ | -6 828 € |
| Personalkostnader | -861 t€ | 778 t€ | 678 t€ | 457 t€ | 199 t€ |
| Soliditet | 11,8 % | 17,0 % | -3,9 % | -2,9 % | 10,6 % |
| Kassalikviditet | 0,63 | 0,73 | 0,57 | 1,37 | 5,76 |
| Current ratio | 0,63 | 0,73 | 0,57 | 1,37 | 5,76 |
| Relativ skuldsättning | 44,4 % | 29,1 % | 39,4 % | 46,9 % | 46,0 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,4 % | 121,4 % | – | – | -24,6 % |
| Balansomslutning | 709 t€ | 485 t€ | 446 t€ | 358 t€ | 263 t€ |
| Eget kapital | 84 t€ | 82 t€ | -18 t€ | -11 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 76 t€ | 69 t€ | 74 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 786 t€ | 511 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 49 t€ | 11 t€ | 9 560 € | 22 t€ | 10 t€ |
| Material och tjänster | 313 t€ | -293 t€ | -327 t€ | -245 t€ | -151 t€ |
| Personalkostnader | 861 t€ | -778 t€ | -678 t€ | -457 t€ | -199 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 61 t€ | -42 t€ | -43 t€ | -38 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 185 t€ | -171 t€ | -138 t€ | -92 t€ | -109 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 36 t€ | 111 t€ | 585 € | -24 t€ | 9 277 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -11 t€ | -9 941 € | -12 t€ | -7 262 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 100 t€ | -9 356 € | -36 t€ | 2 015 € |
| Inkomstskatt | 3 568 € | 0 € | 2 342 € | -2 408 € | -8 843 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 100 t€ | -7 014 € | -38 t€ | -6 828 € |
Balansräkning
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bestående aktiva | 463 t€ | 281 t€ | 283 t€ | 207 t€ | 162 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 945 € | 0 € | – | – | – |
| Fordringar | 167 t€ | 135 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 69 t€ |
| Kassa och bank | 76 t€ | 69 t€ | 74 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 246 t€ | 203 t€ | 164 t€ | 151 t€ | 101 t€ |
| Aktiva | 709 t€ | 485 t€ | 446 t€ | 358 t€ | 263 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 84 t€ | 82 t€ | -18 t€ | -11 t€ | 28 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 236 t€ | 123 t€ | 176 t€ | 258 t€ | 218 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 389 t€ | 279 t€ | 288 t€ | 111 t€ | 18 t€ |
| Främmande kapital | 625 t€ | 402 t€ | 464 t€ | 368 t€ | 235 t€ |
Alla poster i bokslutet (53)
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | 31.12.2023 | 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1,4 M€ | 1,4 M€ | 1,2 M€ | 786 t€ | 511 t€ |
| Övriga rörelseintäkter | 49 t€ | 11 t€ | 9 560 € | 22 t€ | 10 t€ |
| Material och tjänster | 313 t€ | -293 t€ | -327 t€ | -245 t€ | -151 t€ |
| Personalkostnader | 861 t€ | -778 t€ | -678 t€ | -457 t€ | -199 t€ |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 61 t€ | -42 t€ | -43 t€ | -38 t€ | -52 t€ |
| Övriga rörelsekostnader | 185 t€ | -171 t€ | -138 t€ | -92 t€ | -109 t€ |
| Rörelsevinst (-förlust) | 36 t€ | 111 t€ | 585 € | -24 t€ | 9 277 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | 18 t€ | -11 t€ | -9 941 € | -12 t€ | -7 262 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | 17 t€ | 100 t€ | -9 356 € | -36 t€ | 2 015 € |
| Inkomstskatt | 3 568 € | 0 € | 2 342 € | -2 408 € | -8 843 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | 14 t€ | 100 t€ | -7 014 € | -38 t€ | -6 828 € |
| Bestående aktiva | 463 t€ | 281 t€ | 283 t€ | 207 t€ | 162 t€ |
| Omsättningstillgångar | 2 945 € | 0 € | – | – | – |
| Fordringar | 167 t€ | 135 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 69 t€ |
| Kassa och bank | 76 t€ | 69 t€ | 74 t€ | 57 t€ | 32 t€ |
| Rörliga aktiva | 246 t€ | 203 t€ | 164 t€ | 151 t€ | 101 t€ |
| Aktiva | 709 t€ | 485 t€ | 446 t€ | 358 t€ | 263 t€ |
| Aktie-, andels- eller annat motsvarande kapital | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € | 2 500 € |
| Eget kapital | 84 t€ | 82 t€ | -18 t€ | -11 t€ | 28 t€ |
| Långfristigt främmande kapital | 236 t€ | 123 t€ | 176 t€ | 258 t€ | 218 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 389 t€ | 279 t€ | 288 t€ | 111 t€ | 18 t€ |
| Främmande kapital | 625 t€ | 402 t€ | 464 t€ | 368 t€ | 235 t€ |
| Långfristiga skulder till kreditinstitut | 236 t€ | 123 t€ | 176 t€ | 252 t€ | 218 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 47 t€ | 30 t€ | 45 t€ | 30 t€ | 2 197 € |
| Löner och arvoden | 726 t€ | -657 t€ | -563 t€ | -378 t€ | -166 t€ |
| Övriga fordringar (investeringar) | 36 t€ | 36 t€ | 36 t€ | 0 € | – |
| Intäkter från övriga placeringar bland bestående aktiva, från övriga företag | 2 308 € | 0 € | – | – | – |
| Pensionskostnader | 111 t€ | -103 t€ | -94 t€ | -71 t€ | -28 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -2 945 € | 0 € | – | – | – |
| Materiella tillgångar | 417 t€ | 233 t€ | 240 t€ | 206 t€ | 141 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | 61 t€ | -42 t€ | -43 t€ | -38 t€ | -47 t€ |
| Passiva | 709 t€ | 485 t€ | 446 t€ | 358 t€ | 263 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 538 € | 16 t€ | 0 € | 1 189 € | 1 130 € |
| Placeringar | 45 t€ | 48 t€ | 43 t€ | 320 € | 20 t€ |
| Övriga lönebikostnader | 24 t€ | -17 t€ | -21 t€ | -8 025 € | -5 703 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | 14 t€ | 100 t€ | -7 014 € | -38 t€ | -6 828 € |
| Nedskrivningar av tillgångar bland bestående aktiva | – | – | – | 0 € | -5 269 € |
| Långfristiga övriga skulder | – | – | 0 € | 5 386 € | 0 € |
| Köp av tjänster | 153 t€ | -126 t€ | -81 t€ | -70 t€ | -51 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | 68 t€ | -20 t€ | -13 t€ | 25 t€ | 32 t€ |
| Inköp under räkenskapsperioden | 163 t€ | -166 t€ | -246 t€ | -176 t€ | -100 t€ |
| Kortfristiga skulder till kreditinstitut | 109 t€ | 79 t€ | 68 t€ | 0 € | – |
| Färdiga produkter | 2 945 € | 0 € | – | – | – |
| Kortfristiga resultatregleringar | 21 t€ | 3 066 € | 1 355 € | 0 € | – |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 44 € | 1 291 € | 3 721 € | 979 € | 6 € |
| Övriga aktier och andelar | 9 369 € | 12 t€ | 7 320 € | 320 € | 20 t€ |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 178 t€ | 145 t€ | 133 t€ | 71 t€ | 14 t€ |
| Kortfristiga kundfordringar | 85 t€ | 65 t€ | 47 t€ | 33 t€ | 68 t€ |
| Kortfristiga fordringar | 167 t€ | 135 t€ | 89 t€ | 95 t€ | 69 t€ |
| Kortfristiga lånefordringar | 61 t€ | 50 t€ | 41 t€ | 60 t€ | 0 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | 21 t€ | -13 t€ | -14 t€ | -12 t€ | -7 269 € |
| Maskiner och inventarier | 417 t€ | 233 t€ | 240 t€ | 206 t€ | 141 t€ |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 56 t€ | 26 t€ | 41 t€ | 9 778 € | 1 180 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör AATEE-Palvelut Oy till den översta fjärdedelen inom näringsgrenen passagerartrafik på beställning, fordon med förare (1240 företag med beskattningsbar inkomst; median 12 t€, 4,3 gånger medianen).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Vunna offentliga upphandlingar
- Lieksan kaupungin koulu- ja kimppakyytikuljetuksetPohjois-Karjalan hankintatoimi, Lieksan kaupunki4,8 M€
- Henkilökuljetukset Kiteen alueella, 01.08.2026 - 31.07.2027Pohjois-Karjalan hankintatoimi, Pohjois-Karjalan hyvinvointialue - Siun sote91 t€
Gratis månadslista: Lieksa
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis