Cocoa Day Spa Oy är ett aktiebolag med hemort i Hyvinge, registrerat år 2019. Under räkenskapsperioden som slutade 31.12.2022 var omsättningen 90 t€ och rörelseresultatet -3 694 €; soliditet 85,5 %. Den beskattningsbara inkomsten år 2024 var 1 336 € och inkomstskatterna 267 €.
Ekonomi
| Nyckeltal | 31.12.2022 | 31.12.2021 |
|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 84 t€ |
| Förändring i omsättning | 7,2 % | – |
| Rörelsebidrag | 64 € | 4 213 € |
| Rörelsebidrag % | 0,1 % | 5,0 % |
| Rörelseresultat | -3 694 € | 848 € |
| Rörelsemarginal | -4,1 % | 1,0 % |
| Räkenskapsperiodens resultat | -3 768 € | 768 € |
| Personalkostnader | 462 € | 219 € |
| Soliditet | 85,5 % | 85,9 % |
| Kassalikviditet | 0,89 | 0,95 |
| Current ratio | 1,23 | 1,20 |
| Relativ skuldsättning | 4,6 % | 5,5 % |
| Avkastning på eget kapital | -15,5 % | 2,7 % |
| Balansomslutning | 38 t€ | 53 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 28 t€ |
| Kassa och bank | 5 567 € | 16 t€ |
Balansräkning
Resultat- och balansräkning
Resultaträkning
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 84 t€ |
| Material och tjänster | -76 t€ | -71 t€ |
| Personalkostnader | -462 € | -219 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 758 € | -3 365 € |
| Övriga rörelsekostnader | -14 t€ | -9 115 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 694 € | 848 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -85 € | -80 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 779 € | 768 € |
| Inkomstskatt | 10 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -3 768 € | 768 € |
Balansräkning
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|
| Bestående aktiva | 21 t€ | 23 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 576 € | 6 347 € |
| Fordringar | 6 381 € | 7 564 € |
| Kassa och bank | 5 567 € | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 17 t€ | 30 t€ |
| Aktiva | 38 t€ | 53 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 28 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 13 t€ | 25 t€ |
Alla poster i bokslutet (42)
| 31.12.2022 | 31.12.2021 | |
|---|---|---|
| Omsättning | 90 t€ | 84 t€ |
| Material och tjänster | -76 t€ | -71 t€ |
| Personalkostnader | -462 € | -219 € |
| Avskrivningar och nedskrivningar | -3 758 € | -3 365 € |
| Övriga rörelsekostnader | -14 t€ | -9 115 € |
| Rörelsevinst (-förlust) | -3 694 € | 848 € |
| Finansiella intäkter och kostnader + (-) | -85 € | -80 € |
| Vinst (Förlust) före bokslutsdispositioner och skatter | -3 779 € | 768 € |
| Inkomstskatt | 10 € | 0 € |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust) | -3 768 € | 768 € |
| Bestående aktiva | 21 t€ | 23 t€ |
| Omsättningstillgångar | 4 576 € | 6 347 € |
| Fordringar | 6 381 € | 7 564 € |
| Kassa och bank | 5 567 € | 16 t€ |
| Rörliga aktiva | 17 t€ | 30 t€ |
| Aktiva | 38 t€ | 53 t€ |
| Eget kapital | 24 t€ | 28 t€ |
| Korfristigt främmande kapital | 13 t€ | 25 t€ |
| Främmande kapital | 13 t€ | 25 t€ |
| Kortfristiga övriga skulder | 355 € | 2 688 € |
| Löner och arvoden | -462 € | -219 € |
| Kortfristiga erhållna förskott | 9 253 € | 20 t€ |
| Ökning (+) eller minskning (-) av lager | -1 772 € | 2 919 € |
| Materiella tillgångar | 1 674 € | 344 € |
| Immateriella tillgångar | 20 t€ | 23 t€ |
| Avskrivningar enligt plan | -3 758 € | -3 365 € |
| Passiva | 38 t€ | 53 t€ |
| Kortfristiga övriga fordringar | 4 723 € | 0 € |
| Goodwill | 20 t€ | 23 t€ |
| Material och förnödenheter | 4 576 € | 6 347 € |
| Fond för inbetalt fritt eget kapital | 32 t€ | 32 t€ |
| Räkenskapsperiodens vinst (förlust), eget kapital | -3 768 € | 768 € |
| Köp av tjänster | -66 t€ | -59 t€ |
| Balanserad vinst (förlust) från tidigare räkenskapsperioder | -4 183 € | -4 951 € |
| Inköp under räkenskapsperioden | -8 291 € | -14 t€ |
| Övriga ränteintäkter och finansiella intäkter från andra än företag inom samma koncern | 0 € | 0 € |
| Kortfristiga passiva resultatregleringar | 0 € | 51 € |
| Kortfristiga kundfordringar | 1 658 € | 7 564 € |
| Kortfristiga fordringar | 6 381 € | 7 564 € |
| Räntekostnader och övriga finansiella kostnader till andra än företag inom samma koncern | -85 € | -80 € |
| Maskiner och inventarier | 1 674 € | 344 € |
| Kortfristiga leverantörsskulder | 3 790 € | 1 869 € |
Ur bokslut som lämnats in digitalt (XBRL) till Patent- och registerstyrelsen; nyckeltalen är beräknade ur dem. Soliditet = (eget kapital + ackumulerade bokslutsdispositioner) / (balansomslutning − erhållna förskott).
Beskattning
Mätt i beskattningsbar inkomst hör Cocoa Day Spa Oy till den nedre halvan inom näringsgrenen skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (336 företag med beskattningsbar inkomst; median 7 253 €).
Beskattningsbar inkomst är resultatet beräknat i beskattningen, inte omsättningen. Skatteförvaltningens offentliga uppgifter; uppgifterna för 2025 publiceras i november 2026.
Gratis månadslista: Hyvinge
En gång i månaden till din e-post: nya objekt i kommunen och grannkommunerna, månadens siffror och hela listan. Gratis och utan bindning, avsluta när du vill.
Följ företagen i ditt område
Nya företag, konkurser samt byten av verkställande direktör och disponent i de områden och branscher du väljer, till din e-post. 14 dagars gratis prov, avsluta när du vill.
Pröva gratis